Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zápal pľúc ohrozuje hlavne deti a seniorov. Ako ho spoznať a ako sa brániť?

reklama:
Zápal pľúc ohrozuje hlavne deti a seniorov.
Zápal pľúc ohrozuje hlavne deti a seniorov. Ako ho spoznať a ako sa brániť? Foto: www.gettyimages.com

Zápal pľúc je ochorenie, ktoré je celkom ťažké diagnostikovať. Zároveň ide o veľmi závažnú chorobu, ktorá môže byť v niektorých prípadoch aj smrteľná. Ako sa zápal pľúc prejavuje, ako ho liečiť a aká je proti nemu najlepšia prevencia?

Zo zverejnených dát amerického Centra pre kontrolu chorôb (CDC) vyplýva, že v USA každoročne na pneumónii umiera takmer 50-tisíc ľudí a kvôli tomuto ochoreniu navštívi lekára okolo milióna pacientov ročne. „So zápalom pľúc by sme sa skutočne nemali zahrávať. Ročne s ním do  ordinácií a nemocníc prichádza okolo 150-tisíc ľudí,“ podotýka pre Moje zdravie praktická lekárka Lucie Nováková s tým, že náchylné k nemu sú najmä deti do piatich rokov, ďalej seniori a všeobecne osoby s oslabeným imunitným systémom. Problémom je aj ťažká forma tejto choroby – takzvané invazívne pneumokokové ochorenie. Z dát zverejnených Štátnym zdravotným ústavom vyplýva, že v roku 2017 touto vážnou formou nami sledované choroby ochorelo 444 pacientov a 79 z nich zomrelo.

Príznaky zápalu pľúc

  • bolesť pri dýchaní
    bolesti na hrudi
    zvýšená teplota alebo horúčka
    zimnica
    nadmerné potenie
    suchý dráždivý kašeľ
    nevoľnosť
    sťažené dýchanie

Choroba je spôsobená tým, že sa časti pľúc naplnia hlienom alebo inou tekutinou a dôjde k uzáveru pľúcnych mechúrikov a zablokovaniu voľného prístupu kyslíka do krvi. Pokiaľ kašlete a máte horúčku, samozrejme to hneď nemusí byť zápal pľúc, ale len obyčajná chrípka. „Ak ste si ale neistí, určite si k lekárovi zájdite,“ radí Lucie Nováková a dodáva, že ak trpíme horúčkou ak tomu ešte cítime nepríjemné napätie pri dýchaní, cítite sa veľmi slabí a nemôžete si už skoro ani bez pomoci zájsť napríklad na toaletu, mali by ste lekára vyhľadať bezodkladne. Pokiaľ sa vás tieto stavy budú držať dlhšie ako tri dni, niečo nemusí byť v poriadku.

Príznaky sú podobné ako pri infekcii dýchacích ciest. Odborníkom pomôže k diagnostike ochorení röntgenový snímok hrudníka, ak na tejto oblasti na pľúcach vidia „hmlisté“ časti, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o zápal pľúc. Nasledovať budú aj krvné testy a chrípkové testy.

Niektorí pacienti však dokážu zápal pľúc prechodiť. Občas sa neobjavuje ani teplota, a pacient tak svojmu ochoreniu nevenuje žiadnu pozornosť. Prechodenie môže mať ale v budúcnosti pre pacienta závažné následky, pri obyčajnej chrípke či pri ďalšom zápale pľúc je totiž jeho organizmus ešte viac oslabený.

Ako zápal pľúc liečiť?

Pokiaľ v sebe skutočne máte vírus spôsobujúci pneumóniu, lekár vám predpíše antibiotiká. Dôležité je ale samozrejme to, akým variantom tohto ochorenia trpíte. „Mali by ste samozrejme odpočívať a piť veľa tekutín. „Pozor, ak trpíte vírusovým zápalom pľúc, tak sú ale antibiotiká neúčinné a v tomto prípade sa pacientovi odporúča pokoj na lôžku a domácej starostlivosti,“ upozorňuje pre Moje zdravie odborníčka a pokračuje: „Nutno podotknúť, že liečba antibiotikami je z 90 percent účinná, u zvyšných 10 percent je nutné zachytiť pôvodcu choroby a zmeniť liečbu. Užívajú sa aj liečivá, ktoré dokážu rozpustiť hlien, či lieky proti kašľu. U neinfekčných zápalov pľúc sú potom pacientom podávané kortikoidy. Liečba obvykle trvá až dvadsať dní  a k úplnému zotaveniu dochádza zhruba do mesiaca.“
Prevencia? Hygiena a zdravý životný štýl

Rovnako ako všetky vírusové infekcie je aj pneumónia vysoko nákazlivá – baktérie, vírusy a plesne sa šíria vzduchom prostredníctvom kýchania a kašľania. Aby ste sa chorobe vyhli, samozrejme nemôžete prestať chodiť medzi ľudí. Oplatí sa si pokojne aj v práci cez deň občas poriadne umyť ruky a tvár. Ako čiastočná ochrana môže slúžiť aj očkovanie proti chrípke. Náchylnejšie k tomuto ochoreniu sú potom fajčiari a ľudia trpiaci cukrovkou. Ako prevencia samozrejme slúži aj zdravý životný štýl. Takže rozhodne jedzte zdravo, nefajčite a obmedzte pitie alkoholu. Na zápal pľúc si potom musia dať pozor aj tehotné ženy, ktoré by mali podstúpiť bakteriologické vyšetrenie pošvy, pri ktorom sa gynekológ zameriava na baktérie, ktoré by pri pôrode mohli u novorodenca spôsobiť zápal pľúc.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.