Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdravý pás bez nadbytočného tuku: Tipy a triky pre ženy

reklama:
Zdravý pás bez nadbytočného tuku: Tipy a triky pre ženy
Zdravý pás bez nadbytočného tuku: Tipy a triky pre ženy Foto: www.freepik.com

Boj proti tuku na problematických partiách, ako sú pas, brucho a boky, nie je len estetickou záležitosťou. Pozrite sa, ako môžete predchádzať neželanému tuku a zároveň chrániť svoje zdravie. Tento článok vám poskytne praktické tipy na meranie obvodu pása, zlepšenie životného štýlu a upravenie jedálnička pre zdravšiu postavu a lepšie zdravie.

Tuk sa ukladá po celom tele, no niektoré časti sú na to náchylnejšie. U žien, hlavne s pribúdajúcim vekom, sa za problematickú oblasť často považujú pás, brucho a boky. Ako predísť „pneumatike“ okolo pása? A prečo ju vnímať nielen ako estetický problém?

Zmerajte si pás

Ak nemáte v pase slávnych 60 centimetrov, nemusíte hneď panikáriť. Ideálne miery nemá ani mnohá modelka. Kontrolné meranie si však môžete urobiť. Obvod pása by u žien nemal presahovať 80 centimetrov, čokoľvek nad 88 centimetrov už so sebou nesie riziko zdravotných problémov. U mužov je doporučený obvod do 94 centimetrov. Merajte sa, samozrejme, bez oblečenia, približne v polovici medzi posledným rebrám a hornou líniou panvy. Pre ženy je ideálne merať sa dva až tri dni po skončení menštruácie, keďže cyklus môže spôsobiť zadržiavanie nadbytočnej vody v tele.

Hormóny a tuk na bruchu

Ženy majú všeobecne väčšiu tendenciu ukladať tuk práve na bruchu. Táto tendencia navyše narastá s vekom, najmä s nástupom menopauzy. Každé absolvované tehotenstvo má na tvar brucha vplyv, uvoľnené svalstvo a diastáza môžu byť príčinou vypuklého tvaru a nevzhľadného previsu brucha, a to aj u inak štíhlych žien.

Životný štýl a tukové vankúšiky

To, ako veľa a kde sa vám bude tuk ukladať, ovplyvňuje okrem genetickej výbavy a hormonálnych procesov v tele aj váš životný štýl. Fajčíte? Pijete alkohol? Často si doprajete mastné fast foody alebo sladkosti? Trávite väčšinu dňa sedením, stresujete sa, nejete pravidelne? To všetko má vplyv na vašu postavu a zmeniť to môžete oveľa ľahšie než genetické dispozície.

Nordic walking namiesto brušákov

Možno vás napadlo, že ak chcete schudnúť hlavne na bruchu, budete cvičiť len cviky zamerané práve na tieto partie. Bohužiaľ, telo takto nefunguje. Namiesto robenia brušákov do úmoru sa zamerajte na pohyb, pri ktorom pracuje celé telo. Beh, brisk walking s nordic walking, korčuľovanie, chôdza po schodoch alebo skákanie cez švihadlo pomáhajú formovať postavu a efektívne spaľovať kalórie, čím predchádzajú ukladaniu zbytočných tukov. Zamerajte sa na pohyb, ktorý vám pomôže získať viac svalov, zrýchliť metabolizmus a ktorý je prospešný aj pre správne držanie tela. To je totiž tiež nevyhnutné proti ochabovaniu brušných i chrbtových svalov.

V jedálničku hľadajte to dobré

Pokiaľ ide o jedlo, zabudnite na obmedzujúce diéty, ale aj výčitky z každej kocky čokolády. Skôr sa zamerajte na pravidelnosť vo stravovaní a tiež na to, aby vám nechýbala ani jedna zo základných zložiek, teda sacharidy, zdravé tuky a bielkoviny. To je najlepší spôsob, ako predchádzať nadmernému ukladaniu tukov aj záchvatom hladu. Skúste variť modernejšie a hľadať aj pestrejšie zdroje základných živín. Vyberajte si „skutočné jedlo“, čo znamená dať prednosť čerstvým potravinám pred tými priemyselne spracovanými. Sacharidy čerpajte namiesto z knedlíkov a rožkov radšej z ovsených vločiek, cíceru alebo quinoy. Bielkoviny si doprajte v chudom mäse, kyslých mliečnych výrobkoch a strukovinách. Zdrojom zdravých tukov sú ryby, orechové maslá, avokádo alebo semienka. Nezabudnite na dostatok tekutín, voda a čaje sú ideálnou voľbou, a tiež zdroje vlákniny, predovšetkým zeleninu a ovocie.

Tuk na bruchu, ktorý nie je vidieť, škodí najviac

Pri pohľade do zrkadla vás možno viac trápi podkožný tuk, ktorý vám vykresľuje brucho a boky. Zdravotného hľadiska je však oveľa nebezpečnejší tzv. viscerálny tuk, ktorý vystiela brušnú dutinu a obaluje tam uložené orgány. Tým sťažuje ich funkciu a môže byť dokonca významným faktorom pri rozvoji cukrovky či srdcovo-cievnych ochorení. Práve pestrofarebný a zdravý jedálniček a každodenný prirodzený pohyb sú najlepším spôsobom, ako proti nemu bojovať. Ak sa vám podarí obmedziť alkohol a fajčenie, vyhnúť sa nadmieru stresu a naučiť sa relaxovať a pravidelne spať, máte body navyše.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.