Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Žihľava je superpotravina, ktorá obsahuje mnoho vitamínov a prečistí telo

reklama:
Žihľava je superpotravina, ktorá obsahuje mnoho vitamínov a prečistí telo
Žihľava je superpotravina, ktorá obsahuje mnoho vitamínov a prečistí telo Foto: www.freepik.com

Žihľava je jednou z prvých rastlín, ktoré sa už ako malé deti naučíme rozpoznať. Jej dotyk bolí. Ale so správnou taktikou vie táto hojne rozšírená bylina človeku veľmi pomôcť.

Nielen mladé jarné žihľavy sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Či sú súčasťou jarnej očisty, bežného jedálnička, či nás popália na koži. Pre mnohých z nás je žihľava bylinou, ktorej sa skôr vyhýbame, ale rozhodne by sme nemali.

Starovekí Egypťania používali žihľavu na liečbu artritídy a bolesti dolnej časti chrbta, zatiaľ čo rímski vojaci si ju mazali, aby sa udržali v teple. V našom prostredí možno bežne stretnúť dva druhy žihľavy – dvojdomú (Urtica dioica) a žahavku (Urtica urens), ktorá je o poznanie menšia. Obe je možné v pokoji na jar zbierať a spracovávať.

Pochádza z latinského slova uro, čo znamená horieť, pretože rastlina má pri kontakte schopnosť spôsobiť dočasný pocit pálenia. Listy majú vlasové štruktúry, ktoré štiepu a tiež spôsobujú svrbenie, začervenanie a opuchy. Akonáhle je však žihľava spracovaná na doplnok, sušená, lyofilizovaná (sušená mrazom) alebo uvarená, je možné ju bezpečne konzumovať a posilňovať svoje zdravie.

Mladé jarné žihľavy ako superpotravina

Nielen mladé jarné žihľavy, ale aj tie, ktoré rastú počas celej sezóny, v sebe obsahujú množstvo vitamínov a minerálov. Vitamíny A, C a K, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík a sodík. Ďalej esenciálne aminokyseliny alebo pigmenty, ako beta-karotén či luteín. A mladé jarné žihľavy veľa proteínu. „Mladé rastliny, ktoré sa objavujú s nástupom jari, obsahujú vo svojich listoch hojnosť proteínu, železa, minerálov i zdravých tukov – a preto žihľavu môžeme nazvať typicky českou jarnou superpotravinou. Vďaka svojim hĺbkovo čistiacim schopnostiam vie vyburcovať ľudský organizmus k aktivite, nedovolí mu zdržiavať sa v letargii a pomalosti, typických pre zimné obdobie. Naopak, aktivizuje, stimuluje činnosť vnútorných orgánov a pochodov, rovnako ako sa v prírode všetko naplno púšťa do jarného života,“ hovorí herbalistka Veronika Alexová.

Čo z nich pripraviť? Žihľavovú šťavu, ktorá má sviežu ružovú farbu, alebo čaj z čerstvých či sušených lístkov, ktoré zalejete horúcou vodou. Veľmi chutná a zdravá je obdoba špenátu, žihľavový špenát.

Žihľava skvele detoxikuje

Jedným z najväčších benefitov žihľavy je podľa herbalistky Veroniky Alexovej jej schopnosť detoxikovať. Žihľava odstraňuje z tela usadenú kyselinu močovú, ktorá spôsobuje artritídu, vyrážky a rôzne podráždenia kože, obličkový piesok a obličkové kamene, čím napomáha správnej funkcii obličiek, navracia im schopnosť čistiť krv tak, ako správne majú. Mužom pomáha so správnou činnosťou prostaty. Čistením krvi potom pomáha ozdravným procesom pleti a kože všeobecne.“ Žihľava hrá hlavnú úlohu v rade detoxikačných kúr.

Pomáha znížiť zápal

Žihľava dvojdomá obsahuje rôzne zlúčeniny, ktoré pomáhajú znižovať zápal, čo potvrdili aj štúdie, kedy po aplikácii žihľavového krému alebo konzumácii produktov zo žihľavy sa zápalové stavy, ako je artritída, zmierňovali. Aj užívanie doplnku, ktorý obsahoval extrakt zo žihľavy dvojdomej, výrazne znížilo bolesť pri artritíde. Najvhodnejšie je lokálne použitie listov žihľavy priamo na miesto bolesti. Žihľava významne znižuje bolesť kĺbov.

Pomáha s alergiami

Je to preto, že v sebe obsahuje látky, ktoré blokujú histamínové receptory a zastavujú činnosť imunitných buniek v uvoľňovaní chemikálií, ktoré spúšťajú príznaky alergie, ako je kýchanie, svrbenie, slzenie očí či výtoky z nosa. Zmierňuje aj príznaky sennej nádchy. V oblasti dýchacích ciest je tiež podľa herbalistky Alexovej prospešná, pretože jemne napomáha otvoriť dýchacie cesty u ľudí, ktorí majú tendenciu k plytkému dýchaniu. Hlbší dych opäť znamená väčšie rozprúdenie telových procesov a viac energie. Upokojuje kožné vyrážky a pomáha s pokožkou hlavy.

Zastavuje krvácanie

Bolo zistené, že lieky obsahujúce výťažok zo žihľavy dvojdomej znižujú nadmerné krvácanie, najmä po chirurgických zákrokoch.

Pomáha s liečbou vysokého krvného tlaku

Žihľava sa na liečbu vysokého krvného tlaku používa odpradávna. Je to preto, že v sebe obsahuje zlúčeniny pôsobiace ako blokátory vápnikových kanálov, ktoré uvoľňujú srdce znížením kontrakcií, a tým je prevenciou pred vznikom mŕtvice a ďalších srdcových ochorení.

Blahodárne pôsobí na vlasy

A to najmä s ich vypadávaním, ale aj rastom. Pri vypadávaní vlasov je dobré si pripraviť vlasovú kúru skladajúcu sa zo žihľavového odvaru – povarte 100 g jemne narezanej žihľavy v 1 litri vody okyslenej octom pol hodiny a používajte na spláchnutie vlasov pri večernom umývaní, a to po dobu 3 týždňov. Pre rast vlasov voľte žihľavové prírodné šampóny.

Pozitívny vplyv na ženské zdravie

Veľké pozitívum žihľavy vidí herbalistka Alexová aj v oblastiach ženského zdravia. Podľa nej je vhodná aj pre tehotné, u ktorých pomáha s nízkym tlakom a nedostatkom železa. Tu však s mierou či po konzultácii s lekárom, pretože žihľava dvojdomá môže vyvolať sťahy maternice, čo môže zvýšiť riziko potratu. Dojčiacim ženám však pomôže s laktáciou a mierne aj menštruačné krvácanie.

Ako ju spracovávať?

Herbalistka Veronika Alexová odporúča, aby bola žihľava spracovaná čo najskôr po odtrhnutí, pretože práve prospešné proteíny majú tendenciu rýchlo degradovať. „Ideálne je čerstvé natrhané žihľavy ihneď použiť na čistiaci čajový nálev, plnku, smoothie alebo naložiť do kvalitnej pálenky a vyrobiť si domácu tinktúru, ktorá môže byť prospešná po celý rok. Neskôr v lete je dobré zbierať žihľavové semienka, ktoré tiež vynikajú obsahom proteínu a účinnosťou na nedostatočne aktívne obličky.“

Zbiera sa nielen vňať, ale aj listy či jej podzemok. Žihľava sa najčastejšie suší, a to voľne na teplom a tmavom mieste alebo pomocou sušičky nastavenej na 60 stupňov Celzia. Lístky by vám však nemali sčernieť.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.