Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zlepšite svoju pamäť a produktivitu: Tipy na kvalitný spánok

reklama:
Zlepšite svoju pamäť a produktivitu: Tipy na kvalitný spánok
Zlepšite svoju pamäť a produktivitu: Tipy na kvalitný spánok Foto: depositphotos.com

Spánok nie je len strata času, ale základný stavebný kameň nášho zdravia a produktivity. Ako ovplyvňuje kvalita spánku naše fyzické aj mentálne zdravie a prečo by sme nemali podceňovať rituály súvisiace so spánkom? Zistite, ako správne spať a prečo je pravidelnosť a pripravenosť na odpočinok kľúčová.

Spánok by nemal byť vnímaný ako nečinnosť, ktorá slúži len na to, aby sme si „zabíjali čas“. Energia, ktorú počas neho získame, a kvalita nášho odpočinku sú pre náš život absolútne kľúčové. Ak sa počas dňa cítite unavení, dajte si pospať. Nenúťte sa zostať hore za každú cenu, spánok je totiž pre naše telo veľmi prospešný.

Nedostatok spánku môže mať vážne následky na fungovanie celého organizmu. U mužov vedie k zníženiu hladiny testosterónu a u žien k poklesu estrogénu. Okrem toho má zásadný vplyv na našu pamäť a schopnosť učenia. Možno ste si všimli, že deti chodia do školy ráno – mozog je po zobudení najviac pripravený na prácu, informácie si pamätá lepšie a efektívnejšie. Ak teda potrebujete niečo naučiť, venujte sa tomu hlavne dopoludnia. Ak ale budete trpieť nedostatkom spánku, mozog doslova „zamrzne“ a prestane prijímať nové informácie.

Môžete si predstaviť váš mozog ako pevný disk – potrebuje mať vždy určitú voľnú kapacitu na to, aby mohol efektívne pracovať. A práve počas spánku dochádza k vyčisteniu „cache“, k selekcii myšlienok a informácií, ktoré boli počas dňa prijaté. V levom hemisfére mozgu sa nachádza štruktúra nazývaná hipokampus, ktorá je zodpovedná za učenie a pamäť. Kvalitný spánok stimuluje jej aktivitu, zatiaľ čo nedostatok spánku práve naopak.

Spánok má tiež priamy vplyv na naše bunky – obmedzenie spánku na štyri hodiny výrazne oslabuje a vyčerpáva naše bunky, čo môže viesť až k rozvoju vážnych chorôb ako je rakovina alebo Alzheimerova choroba. Ako sa teda správne vyspať? Jedným z kľúčov je chladná miestnosť, ktorá napomáha telu prirodzene znížiť teplotu pred spánkom. Ďalšie dôležité faktory zahŕňajú pravidelnosť a pripravenosť na spánok.

Aké sú teda signály dostatočného spánku? Dobrým indikátorom je, ako sa cítite ráno – ak nepotrebujete stimulanty ako kávu alebo energetické nápoje, je to dobré znamenie. Ako sa cítite popoludní? Ak necítite potrebu si pospať, pravdepodobne spíte dostatočne.

Príliš veľa spánku však môže byť tiež problémom. Dlhodobé spánky nad 10 hodín môžu signalizovať zdravotné problémy a dokonca zvýšiť riziko chronických chorôb. Ak vaše dlhé spánky súvisia s konzumáciou alkoholu alebo užívaním určitých liekov, skúste ich obmedziť. Vždy konzultujte zmeny v liečbe so svojím lekárom.

Spánkové rituály a pravidelnosť v čase chodenia do postele aj vstávania môžu pomôcť stabilizovať váš spánkový režim a zlepšiť celkovú kvalitu života. Je to ako s výchovou šteňaťa – treba ho naučiť, kde a kedy má spať. Ak si osvojíte tieto rituály, váš životný režim sa výrazne zlepší.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.