Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako vychovávať pubertálne dieťa: 7 najdôležitejších pravidiel

reklama:
Ako vychovávať pubertálne dieťa
Ako vychovávať pubertálne dieťa: 7 najdôležitejších pravidiel Foto: www.gettyimages.com

Ako dieťa dospieva, jeho povaha sa mení. V pubertálnom období prestávajú obvyklé výchovné metódy pôsobiť, v rodine vznikajú nedorozumenia a konflikty. Dospelí ľudia dospievajúcemu dieťaťu často nerozumejú a snažia sa na ne pôsobiť neúčinnými spôsobmi, čo ich od dieťaťa ešte viac vzďaľuje.

Psychológovia odporúčajú rodičom problematických dospievajúcich detí zhlboka sa nadýchnuť, upokojiť sa a predstaviť si na mieste milovaného, no neposlušného miláčika sami seba. Je to konkrétny psychologický postup, ktorý pomáha lepšie si predstaviť pubertálne myslenie a zamerať sa na plány a sny. Existuje 7 najdôležitejších pravidiel, ktoré umožňujú vzťah urovnať bez hádok a krikov.

7 dôležitých pravidiel výchovy dospievajúcich

V pubertálnom období je detský organizmus vystavený obrovskej záťaži: hormonálny systém provokuje prudké zmeny nálad, podráždenosť a prehnanú emocionalitu. Problémy ešte prehlbuje neistota pokiaľ ide o vlastnú príťažlivosť, prvé milostné zážitky a nezdary.

Na pozadí hormonálnej prestavby organizmu sa dospievajúci stávajú ťažko znesiteľnými. Začínajú bojovať o rešpekt k svojej osobe a svoje miesto v spoločnosti. Ak rodičia neprejavia trpezlivosť a skúšajú to s trestami a zákazmi, stáva sa situácia nezvládateľnou. Nezriedka je vzťah medzi deťmi a dospelými poškodený nevratne av budúcnosti k jeho obnove nedôjde. Vyhnúť sa niečomu podobnému pomáha dodržiavanie pravidiel správania vytvorená skúsenými psychológmi.

1. Prestaňte deti hrešiť

Spočiatku ešte dohovor zvýšeným hlasom prináša výsledky – dieťa si uprace v izbe a umyje po sebe riad. Na túto rodičovskú taktiku správania si však rýchlo zvyká a na krik a varovanie prestáva reagovať. Skúste si na miesto dieťaťa postaviť sami seba: uvedomíte si, že ľútosť a bolesť vyvolané ponížením mu bránia vypočuť rozumové argumenty. Zmeňte model jednania, prejavujte rešpekt a nedemonštrujte dieťaťu svoju moc.

2. Naučte dieťa nebáť sa vašej reakcie.

Väčšina rodičov reaguje na akýkoľvek problém príliš emotívne bez toho, aby si ujasnili situáciu a kritizujú dieťa z akéhokoľvek dôvodu. Psychológovia však hovoria, že dospievajúce dieťa ustavične hľadá schválenie a pochvalu dospelých, a preto bolestne vníma aj obyčajné mlčanie. Je dôležité poskytnúť dieťaťu možnosť vypovedať sa, dať priechod negatívnym okamihom alebo emóciam bez otravného poučovania a situáciu kategoricky neodsudzovať.

3. Zhodnoťte správne skutočnú závažnosť problému.

Mnohé hádky vznikajú kvôli nevraživosti rodičov. Psychológovia odporúčajú sa na chvíľu odpútať od prítomnej chvíle a opýtať sa sám seba: len mi niečo na dieťati vadí, alebo skutočne vznikol závažný problém? Uvedomte si, že zmena imidžu, farby vlasov, piercing alebo výstredné oblečenie sú spôsobom sebavyjadrenia, hľadania vlastného ja. Má zmysel začínať hádku, ak to neohrozuje život a zdravie vášho syna alebo dcéry?

4. Nastoľujte konkrétne úlohy a ciele.

Mnohí rodičia podvedome očakávajú, že deti uskutočnia ich vlastné plány a sny, stanú sa olympijskými šampiónmi a dostanú zlatú medailu. Dávať dospievajúcemu nesplniteľné úlohy je však neprípustné. Podporujte radšej jeho záujmy, povzbudzujte jeho sklony ku kresleniu, písaniu veršov alebo tvorbe hračiek. Napríklad z neho bude známy dizajnér alebo výtvarník.

5. Správne dieťa stimulujte.

Ak sa pubertálne dieťa odmieta učiť a nereaguje na vaše prosby, odložte „bič“ a použite „cukor“. Po každej, keď sa dobre zachová, ho povzbudzujte, častejšie ho chváľte za slušné známky, za výsledky v školskom roku mu dajte nejaký darček. Dieťa sa postupne obráti správnym smerom, bez poučovania a hádok.

6. Nezdôrazňujte význam školských známok.

Každé dospievajúce dieťa má svoje skryté talenty a je niečím osobité. Že píše krásne slohy ešte neznamená, že musí rozumieť geometrii alebo chémii. Výborné známky ho neurobia šťastným, nezaručujú mu úspechy v živote alebo závratnú kariéru. Rozvíjajte všetky jeho schopnosti, pomáhajte mu s učením a pripustite si možnosť, že vaše deti môžu zaostávať alebo dostávať priemerné známky.

7. Veľké ambície neurobia deti šťastnými.

Nie vždy rodičia chápu a uvedomujú si, že ich dospievajúce dieťa nesmeruje k tomu, aby malo výborné výsledky a dostalo sa na vysokú školu. Jeho pohyb vpred je skôr zotrvačný a napĺňa ambície dospelých. Mnohí ľudia neboli usilovnými žiakmi a premiantmi, a napriek tomu sa dokázali realizovať a stali sa úspešnými a šťastnými. K slávnym päťkárom patril Steve Jobs a patrí k nim aj Bill Gates.

Psychologická prax odporúča rodičom urobiť si neveľké cvičenie. List papiera rozdeľte na dve rovnaké polovice. Do ľavého stĺpca potom píšte vlastnosti, ktoré dospievajúce dieťa potrebuje, aby sa dobre učilo – pozornosť, vytrvalosť, dobrú pamäť… V pravom stĺpci uveďte, čo dieťaťu pomôže, aby bolo šťastné – zdravie, dobrí priatelia, umenie nadväzovať vzťahy s ľuďmi – a uvedomte si jednu vec: toto ho v škole nenaučí, to ho musíte naučiť vy.

Tatiana Myand

Zdroj: www.pronaladu.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.