Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Počuli ste už o syndróme nepokojných nôh? Je to neurologická porucha, ktorá sa prejavuje hlavne v noci

reklama:
Počuli ste už o syndróme nepokojných nôh? Je to neurologická porucha, ktorá sa prejavuje hlavne v noci
Počuli ste už o syndróme nepokojných nôh? Je to neurologická porucha, ktorá sa prejavuje hlavne v noci Foto: depositphotos.com

Syndróm nepokojných nôh je neurologické ochorenie, ktoré vie znepríjemniť každodenný život a narušiť aj psychiku. Typické je nezvládateľné nutkanie pohybovať nohami, ktoré sa prejavuje najmä vo večerných a nočných hodinách. Vysvetlíme, aké sú príčiny, symptómy a možnosti liečby.

Aj keď v prípade syndrómu nepokojných nôh ide o problém skôr obťažujúci než zo zdravotného hľadiska výrazne závažný, môže nepriaznivo ovplyvňovať kvalitu spánku a zasahovať do každodenného života postihnutého.

Príznaky syndrómu nepokojných nôh

Syndróm nepokojných nôh sa radí medzi poruchy pohybu, ktoré majú súvislosť so spánkom. Prejavuje sa nutkaním pohybovať končatinami a býva sprevádzaný aj ďalšími nepríjemnými pocitmi v končatinách, ako je napríklad brnenie či štiepanie.

Problémy sa týkajú väčšinou končatín dolných, ale môže sa jednať aj o horné končatiny. Typické pre tento syndróm je, že problémy nastupujú v pokoji. Pokiaľ chorý začne končatinami pohybovať, problémy sa zmiernia alebo vymiznú úplne. Takže pri chôdzi môže byť človek trpiaci touto poruchou úplne bez problémov,“ približuje Gabriela Krejstová, primárka Neurologického oddelenia Nemocnice AGEL Prostějov.

Pre spomínané ochorenie je ďalej typické, že najviac uvedených ťažkostí pociťuje chorý v nočných hodinách. Preto ťažkosti ovplyvňujú spánok, keď postihnutý človek nemôže v pokoji zaspať, budí sa, trpí poruchami spánku. Nepríjemné pocity v končatinách môžu byť od miernych, ako je šteklenie, až po výrazné bolesti. Väčšinou sú obe končatiny postihnuté zhruba rovnako. Niektorí chorí majú problém len niekoľko minút pred spaním, ale sú aj takí, ktorí sa trápia celý deň.

Príčiny ochorenia

Zatiaľ nie je celkom jasné, čo je spúšťačom ochorenia. „Ide o neurologickú chorobu, keď nervové zakončenia vysielajú informáciu, ktorá neexistuje. Najčastejšie sa to potom prejavuje práve brnením, zášklby končatín a podobne. Je to psychicky náročné a nemožno to prekonať vôľou. Syndróm nepokojných nôh býva často spätý s rôznymi neurodegeneratívnymi chorobami, ako je cukrovka, Parkinsonova choroba a všeobecne ďalšie polyneuropatie,“ hovorí lekár Cyril Mucha, podpredseda Spoločnosti všeobecného lekárstva ČLS JEP.

Príčina ochorenia môže byť určená aj geneticky po rodičoch. „Často však vidíme súvislosť s ďalšími chorobami alebo faktormi. Vyskytuje sa pri ochorení obličiek, u tehotných, pri deficite železa, pri užívaní niektorých liekov či pri roztrúsenej skleróze. V literatúre sa dočítame o výskyte syndrómu nepokojných nôh asi u 3% populácie, odhaduje sa ale oveľa častejší výskyt spojený s radom nerozpoznaných prípadov. Pravdepodobnosť vzniku je väčšia vo vyšších vekových skupinách, častejšie ho nachádzame u žien,“ hovorí Gabriela Krejstová.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára je potrebné vyhľadať vždy, keď si všimnete vyššie uvedené problémy, a to aj pokiaľ sú zatiaľ len mierneho rázu. „Klinický prejav ochorenia je spôsobený znížením dopaminergného prenosu v nočných hodinách. Na tom sa zakladá aj diagnostika, kedy zisťujeme reakciu na dopaminergnú liečbu. Diagnózu pomôže stanoviť výskyt podobných ťažkostí u príbuzných. Zameriavame sa na sledovanie pohybov končatín v spánku. Vylúčiť je potrebné iné choroby, ktoré sa môžu v niektorých prejavoch podobať syndrómu nepokojných nôh. Najmä ide o polyneuropatiu (skupina porúch periférnych nervov) a radikulopatiu (kompresia nervových koreňov vystupujúcich z miechy na rôznych miestach chrbtice), ktoré nám pomôže ľahko odlíšiť vyšetrovacia metóda zvaná elektromyografia,“ vysvetľuje Gabriela Krejstová.

Čo pomáha na syndróm nepokojných nôh

Pri vyšetreniach a zisťovaní diagnózy by mal mať lekár na pamäti možnú podobnosť syndrómu nepokojných nôh s prejavmi ochorenia ciev dolných končatín, úzkostnej poruchy a niektorých ďalších chorôb. To už je v kompetencii špecialistu-neurológa. Na stanovenie presnej diagnózy je najskôr nutné absolvovať klasické základné neurologické vyšetrenie.

Podľa nálezu potom neurológ určí, či bude potrebné doplniť ešte ďalšie pomocné vyšetrenia. „V jasných prípadoch postačí napríklad len odber krvi, niekedy bude treba doplniť ešte ďalšie testy. Podľa výsledkov vyšetrenia sa potom pacientovi nastaví liečba, kedy máme k dispozícii niekoľko účinných preparátov. Všeobecne sa pri tomto ochorení odporúča obmedziť príjem kávy a alkoholu,“ uvádza Gabriela Krejstová.

Lieky a prírodná liečba

„Kauzálna liečba vyložene na tento problém neexistuje. Pokiaľ je u pacienta prítomné nejaké iné základné ochorenie, napríklad spomínaná cukrovka (diabetes), je potrebné liečiť toto ochorenie. Potom je možné podávať rôzne lieky, ktoré sa užívajú na liečbu epilepsie alebo Parkinsonovej choroby a ktoré nervy upokoja, spomalí. Veľmi populárny v poslednej dobe je aj cannabis, teda liečebné konope,“ zhŕňa Cyril Mucha.

Syndróm nepokojných nôh

  • Popis – Ide o neurologickú poruchu, ktorá je charakterizovaná nepríjemnými pocitmi v končatinách, najmä nohách. Problémy sa prejavujú najmä v pokoji a počas spánku.
    Príznaky – Nepríjemné pocity, brnenie, zášklby, mravčenie či štiepanie v končatinách, nutkavá potreba pohybovať nohami.
    Liečba – Žiadna špeciálna neexistuje, zameriava sa najmä na zmiernenie príznakov, využívajú sa lieky na liečbu epilepsie alebo Parkinsonovej choroby.
    Smrtelnosť – Ochorenie nie je smrteľné.
    Prevencia – Ochoreniu je možné do určitej miery predchádzať a eliminovať prejavy režimovými opatreniami: pravidelný spánkový režim, obmedzenie konzumácie kofeínu a alkoholu, pravidelná pohybová aktivita, teplé kúpele a relaxačné masáže.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.