Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Koronavírus v tehotenstve. Aké sú jeho príznaky a naozaj predstavuje hrozbu?

reklama:
Koronavírus v tehotenstve. Aké sú jeho príznaky a naozaj predstavuje hrozbu?

Ako zvládajú koronavírusovú nákazu tehotné ženy? Práve na túto otázku sa vo svojej odbornej analýze zameral vedecký týždenník British Medical Journal. Odborníci dospeli k zisteniu, že tehotné ženy majú v porovnaní so svojimi tehotnými rovesníčkami spravidla minimálne príznaky. Pravdepodobnosť hospitalizácie na JIS však u nich býva oveľa vyššia.

Covidu-19 sa hrozia nielen rizikové skupiny, pod ktoré spadajú seniori, chronicky chorí pacienti alebo ľudia so zníženou imunitou. Koronavírus vidia ako vážnu hrozbu aj tehotné ženy. Nielen ony, ale aj množstvo lekárov a vedcov si v súčasnosti kladie otázku, do akej miery covid-19 ohrozuje ženy, ktoré čakajú dieťa.

Na túto otázku sa snaží odpovedať analýza vedeckého týždenníka British Medical Journal, ktorá v sebe zhŕňa celkom 77 štúdií z celého sveta. Tieto štúdie mali pritom v hľadáčiku celkom 11 432 tehotných žien, u ktorých bolo potvrdené alebo existovalo podozrenie, že sú nakazené covidom-19.

K čomu táto analýza došla? Tehotné ženy v porovnaní so svojimi rovesníčkami, ktoré nečakajú bábätko, majú menej častejšie príznaky koronavírusu. Je však u nich oveľa vyššia pravdepodobnosť, že skončia v nemocnici na JIS. Podľa analýzy boli na jednotke intenzívnej starostlivosti hospitalizovaná zhruba 4 percentá tehotných žien, ktoré sa predtým nakazili koronavírusom.

„Skutočné riziko je samo o sebe nízke, v porovnaní so ženami v reprodukčnom veku, ktoré nie sú tehotné, sa ale zdá, že tehotné ženy sú na JIS prijímané o niečo viac,“ povedala autorka analýzy Shakila Thangaratinamová z britskej University of Birmingham.

Podľa vedcov sú tehotné ženy viac náchylné na respiračné choroby, ktoré u nich predstavujú veľký nápor na ich imunitný systém. Odborníci poukazujú na to, že imunita nastávajúcich mamičiek je vyťažená ochranou nenarodeného dieťaťa. Kardiovaskulárny systém a pľúca, na ktoré covid-19 cielia, tak bývajú počas gravidity ženy pod väčším náporom.

Doterajšie vedecké výskumy poukazujú na to, že sa covid-19 neprenáša v maternici z nakazenej matky na dieťa. V prípade detí matiek nakazených koronavírusom však vzrastá pravdepodobnosť predčasného pôrodu alebo umiestnenie narodeného bábätka na neonatologické oddelenie. Prítomnosť koronavírusu zatiaľ vedci nezistili v plodovej vode ani v materskom mlieku.

Po pôrode môže k nákaze z matky na dieťa prirodzene dôjsť. Avšak nie prostredníctvom dojčenia, ale kvapôčkovou infekciou, a to vzduchom alebo dotykom. WHO odporúča dojčenie aj pozitívne nakazeným matkám. Musí však dodržať prísne hygienické opatrenia.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 27. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.