Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Majú podobné príznaky, líšia sa závažnosťou a môže ísť aj o život. Popôrodná depresia, blues a psychóza

reklama:
Majú podobné príznaky, líšia sa závažnosťou a môže ísť aj o život.
Majú podobné príznaky, líšia sa závažnosťou a môže ísť aj o život. Popôrodná depresia, blues a psychóza Foto: www.gettyimages.com

Narodenie dieťaťa nemusí priniesť vždy len radosť. Mnoho mamičiek zápasí s pocitmi úzkosti známymi ako popôrodný blues. Tie sa môžu rozvinúť až do popôrodnej depresie, čo je závažná choroba, ktorá by sa mala riešiť s lekárom. Ako ju spoznať a ako sa lieči?

Narodenie potomka býva prirovnávané k návalu absolútnej lásky, vďaka ktorej novopečená mamička zabudne na všetku predchádzajúcu bolesť a nevidí nič než svoje bábätko. Často to tak naozaj býva, sú však prípady, a nie je na nich nič neobvyklé, keď žena po pôrode zápasí s pocitmi úplne opačnými: miesto lásky prichádza otupenosť, miesto šťastia zmar a beznádej, miesto radosti vina a znížené sebavedomie, presvedčenie o vlastnej nespôsobilosti a neschopnosti postarať sa o novorodenca.

Čo je to popôrodná blues

Že šestonedelie nemusí byť nutne zaliate slnkom, vie mnoho mamičiek, ktoré si týmto náročným obdobím prešli. Ženy sa často stretávajú s návalmi takzvaných popôrodných blues. Prejavujú sa emocionálnou rozkolísanosťou, plačlivosťou a návalmi nezadržateľného plaču, úzkosťami, strachom o bábätko… Zdrojom celkovej psychickej nepohody sú veľké hormonálne výkyvy, nedostatok spánku a tiež starostlivosť o novorodenca kombinovaná s túžbou vrátiť späť starý život, ktorý sa zrazu javí tak vzdialený. Ženy nespoznávajú samé seba, sú slabé, unavené, do ničoho sa im nechce – a to môže zahŕňať aj starostlivosť o dieťa.

Rozdiel medzi blues a popôrodnou depresiou

Popôrodný blues sú vyčerpávajúce, prichádzajú pár dní po pôrode a odchádzajú dva až tri týždne po ňom, nie je ale výnimkou, že má žena plačlivé celé šestonedelie a až po odznení najintenzívnejších hormonálnych zmien sa postupne vracia do stavu, keď začína zase spoznávať samého seba.

Pokiaľ však pocity zmaru pretrvávajú, nadobúdajú na intenzite a pridávajú sa k nim ešte ďalšie symptómy, hrozí riziko, že by mohlo ísť o chorobu známu ako popôrodná depresia. Tá sa od blues líši závažnosťou a hĺbkou, preto by sa rozhodne nemala brať na ľahkú váhu.

Príznaky: Ako sa pozná popôrodná depresia

V prípade popôrodnej depresie sa pridávajú ďalšie závažné príznaky. Mamička je väčšinu času zle naladená, stráca schopnosť radovať sa nielen z dieťaťa, ale v podstate z čohokoľvek – aj z toho, čo ju predtým bavilo. S tým súvisí na jednej strane apatia, citová otupenosť a neschopnosť vytvoriť si k bábätku citovú väzbu, na strane druhej môžu prichádzať aj pocity nezvládnuteľného hnevu, nervozita, podráždenosť.

„Môže sa objaviť derealizácia, teda pocit, že je žena za sklom alebo hmlou. Rovnako ženy opisujú aj horšie vnímanie času a priestoru, stratu nádeje a pocity, že to nie sú ony,“ opisuje Petra Sommerová, dula a laktačná poradkyňa.

Niektoré mamičky môže napadnúť, že by bolo úľavné dieťatku ublížiť, aby už neplakalo, alebo že by ich oslobodil útek od rodiny i dieťaťa. Najhoršie je, že všetko si žena neskôr vyčíta a pocity viny ju ťaží a znemožňujú jej normálne fungovať. Objavujú sa aj problémy so spánkom a príjmom potravy.

Komu hrozia popôrodné depresie

S popôrodnou depresiou sa podľa štatistík stretáva až 13 % mamičiek. Vyššie riziko, že sa objavia, majú prvorodičky, veľmi mladé, alebo naopak staršie rodičky, ženy s predmenštruačným syndrómom, po spontánnom potrate alebo tie, ktoré v minulosti už mali skúsenosť s nejakými psychickými problémami.

Dôležité je o emóciách i myšlienkach hovoriť, práve to však býva pre chorých veľmi ťažké, pretože sa za nich spravidla hanbí a nenávidia sa za nich. Takže môžu v tomto stave prežívať celé mesiace, pričom nepríjemné pocity neustále gradujú a všetko sa môže naplno prejaviť pokojne aj rok po narodení bábätka.

Ako vyzerá liečba a ako dlho trvá

Popôrodná depresia sa dá celkom dobre liečiť, je ale nutné, aby si mamička o pomoc povedala a netrápila sa osamote. Prístup k terapii je individuálny a pozostáva z radu techník, ktoré môže žena praktizovať sama (meditácia, jóga, pobyt na čerstvom vzduchu, rozprávanie, čítanie, písanie), ďalej z farmakologickej liečby a psychoterapie. Ako dlho trvá liečba? V priemere sa hovorí približne o šiestich mesiacoch.

Ako sa prejavuje laktačná psychóza

Popôrodná depresia by sa nemala zamieňať s popôrodnou (laktačnou) psychózou. To je závažná duševná porucha, ktorá sa rozvíja asi u jednej ženy z tisíce počas prvých týždňov po pôrode, môže mať veľmi rýchly nástup. Hlavným príznakom je neschopnosť spať, čo prináša ťažkú spánkovú depriváciu ničiacu ženinu schopnosť rozoznávať realitu: prichádzajú bludy, halucinácie, agresie a zmätenosť. Žena môže byť nebezpečná sebe aj dieťaťu, nutná je liečba psychofarmaky a dohľad odborníka.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.