Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 neznámych faktov o psom ňufáku. Je unikátny a spozná ľudské choroby

reklama:
o psom ňufáku
7 neznámych faktov o psom ňufáku. Je unikátny a spozná ľudské choroby Foto: www.freepik.com

Čo viete o psom ňufáku? Že keď je horúci, má pes horúčku? Čumák psa je výnimočný a vďaka nemu tieto zvieratá vnímajú svet celkom inak ako my. Posúďte sami.

Jedinečný psí ňufák

Bez toho, aby sme poznali dobre psiu anatómiu, iste sa zhodneme, že psí ňufák je jedinečný a človek to pochopil už dávno. Psy stáli ľuďom po boku tisíc rokov nie pre svoju hebkú srsť a oddanosť, ale predovšetkým pre svoje schopnosti a zručnosti. Ľudia si psieho čuchu cenili už veľmi dávno, samozrejme popri rýchlosti, vytrvalosti a inštinktom, ktorých naše telo v takej miere jednoducho stráca. Čo je na psom ňufáku najzaujímavejšie? Posúďte sami. O psom čuchu i ňufáku samotnom sa dá hovoriť len v samých superlatívoch.

Psí ňufák je ako odtlačok prsta

O jedinečnosti odtlačku psieho ňufáka sa špekulovalo už veľmi skoro po objave Sira Edwarda Henryho, ktorý metódu klasifikácie a identifikácie ľudských odtlačkov prstov presadil. V rôznych krajinách sveta sa lekári, ale aj policajti zaoberali aj odtlačkami psích ňufákov. V Kanade vraj boli odtlačky ňufáka na identifikáciu používané už od roku 1939, ale z očividných dôvodov sa psím odtlačkom nevenovala taká pozornosť.

Návrat k tomuto spôsobu identifikácie prežíva boom až teraz, keď sa uvažuje o využití jedinečnosti odtlačku na účely identifikácie psov a návrat k ich majiteľom.

Pokiaľ ale po odtlačku psieho ňufáka neprahnete, môžete si ako pripomienku na svojho psíka urobiť odtlačok labky. Robí sa to napríklad takto.

Psí ňufák dokáže neuveriteľné veci

Psy sú dobre známi tým, že majú skvelý čuch, na čo využívajú neuveriteľných 300 miliónov receptorov. To je 30-krát viac ako má k dispozícii človek, a časť mozgu pracujúceho s týmito informáciami je u psov 40-krát väčšia ako u ľudí. Tiež vlhkosť ňufáka je podstatná a napomáha vnímaniu. Pachy sa musia zmiešať s tekutinou, aby boli pre psa dobre rozpoznateľné.

Okrem čuchových receptorov sú na ňufáku aj dotykové telieska, ktoré sa nazývajú vibrissae. Tie sú pre psov dôležité predovšetkým pre určovanie veľkosti a tvaru objektov, ale aj priestoru či pohybu. Teraz si iste uvedomujete, ako iné musí byť vnímanie sveta psom v porovnaní s naším.

Psy majú tiež takzvaný Jacobsonov orgán, ktorý ich nachádza na hornom poschodí v ústnej dutine. Tento orgán spracováva feromóny a ďalšie chemické signály. Čuch a porozumenie okolia teda nesúvisí len s nosom, ale aj s psou papuľou.

pes
7 neznámych faktov o psom ňufáku. Je unikátny a spozná ľudské choroby

Ešte k tomu všetkému navyše, psy navyše môžu vdychovať a vydychovať zároveň, čo používajú pri oňuchávaní. Dochádza tým k cirkulácii vzduchu, ktorú si dokážeme len ťažko predstaviť.

Aj keď sú na tom psy v porovnaní s ľuďmi dramaticky lepšie, medzi psími plemenami sú aj rozdiely. Na veľkosti totiž záleží. Čuchová sliznica u psov s dlhými čumákmi vníma pachové vnemy podstatne lepšie, než je tomu u malých plemenách.

Treba dodať, že psy vedia čuch náležite využiť a sú schopní po čuchu rozoznať aj rôzne ochorenia, ktorými môžu ľudia trpieť. K tomu je možné psy tiež trénovať. A tak po vyhľadávaní nebezpečných či zakázaných látok, prípadne osôb v závale, dokážu štvornohí miláčikovia vyčuchať aj chorých s konkrétnym ochorením.

Zdroj: www.pejskarium.czwww.petmd.com

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 8. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.