Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pravidlá slušného správania o ktorých nevedieť je hriech. Toto by si mal prečítať každý povinne

reklama:
Pravidlá slušného správania
Pravidlá slušného správania o ktorých nevedieť je hriech. Toto by si mal prečítať každý povinne Foto: www.gettyimages.com

Nepoznať pravidlá etiky v súčasnom čase je veľká hanba. Samozrejme, môžeme s istotou povedať, že nič nie je na svojom mieste a to, čo platilo pred 50 rokmi, je už zastarané. V každej spoločnosti platia nejaké hranice správania, bez ohľadu na skutočnosť, že žijeme v slobodnom svete, kde každý rozhoduje o tom, ako bude žiť. Ak chcete uspieť a získať si rešpekt, musíte poznať základné pravidlá etiky, o ktorých vám dnes povieme. Veď správne chovanie robí dobré vzťahy.

Pravidlá správnej etikety

Nesušte dáždnik otvorený

Nemal by sa sušiť dáždnik otvorený, keď ste v kancelárii, alebo na návšteve. Treba ho zložiť a dať do špeciálneho boxu na dáždniky, alebo zavesiť. Urobíte tak dobrý dojem na kolegov alebo priateľov a budete sa vyhýbať prekážkam.

Nenoste tašky

Celofánové a papierové tašky sú povolené len po návrate z nákupu domov. To platí aj pre tašky zo značkových butikov. Nosiť ich potom ako súčasť kabelky je nezdvorilé.

Muži nenosia dámsku kabelku

Na uliciach  môžeme často vidieť mladých, ale aj zrelých mužov, ako nesú dámsku kabelku. Mnohí si mylne myslia, že je to správne, pretože to tak robili v škole, aby pomohli spolužiačke s ťažkou aktovkou. Ale nie je vhodné, aby muž nosil dámsku kabelku. Mimochodom, dámsky kabát muž nesie len do doby než si ho žena neoblečie.

Pyžamo a župan nie je domáce oblečenie

Domáce oblečenie – to sú nohavice, sveter alebo šortky a tričko, alebo ľahké šaty. Mali by byť pohodlné a slušné. Župan a pyžamo sú určené len na ranný príchod do kúpeľne a večer na odchod z kúpeľne do spálne.

Kabelku neklaďte na kolená

Ak ste na návšteve alebo v reštaurácii, neklaďte kabelku na kolená alebo na bok stoličky. Malú elegantnú kabelku môžete položiť na stôl, väčšiu kabelku zaveste na operadlo alebo položte na podlahu. Pánska aktovka sa vždy musí položiť na podlahu.

Zložte klobúk aj rukavice

Ženy nemusia skladať panamský klobúk a rukavičky, keď sú v interiéri, ale nesmú mať klobúky a palčiaky.

Pravidlo 13 ozdôb

Málokto pozná fakt, že podľa medzinárodného protokolu množstvo ozdôb nesmie prekročiť číslo 13, vrátane manžiet. Pamätajte si: na vrch rukavíc sa nedáva prsteň, ale náramok môže byť. Čím je bližšie k noci, tým drahšie šperky sa môžu nosiť. Počas dňa chodiť von s briliantmi alebo zlatými šperkami sa považuje za zlý bontón.

Kto je bližšie, je aj prvý

Všetci vedia, že dámy majú prednosť. Ale toto pravidlo sa nevzťahuje na výťah – prvý vždy vchádza muž, ale vychádza ten, kto je bližšie k dverám.

Miesto v automobile

V automobile sa považuje za najprestížnejšie miesto za vodičom. Toto miesto vždy zaujme žena a muž si sadne vedľa nej. Keď vychádza z auta, muž je povinný podržať dvere a podať žene ruku. V prípade, že muž sedí za volantom, žena by mala zaujať miesto za ním.

Veci, ktoré by sa mali držať v tajnosti

Existuje niečo, o čom by nemali všetci vedieť. 9 vecí by sa malo držať v tajnosti: vek, príjem, životné problémy, vieru, liečenie, milostný život, darčeky, úspechy i neúspechy. Je neslušné o tom hovoriť, ale tiež sa na to pýtať.

Oslovujte „Vy“

Neznámych alebo málo známych ľudí, ktorí dovŕšili 12 rokov a viac vždy oslovujeme „Vy“. Dokonca aj k tým ľuďom, ktorých dobre poznáte, v práci im vždy vykajte .

Zakázané témy

Keď ste na nejakej spoločenskej akcii, alebo sa nachádzate vo veľkej skupine ľudí, nedotýkajte sa takých tém ako je náboženstvo, politika a peniaze. Ak sa vás niekto spýta, koho ste volili, alebo koľko stálo vaše oblečenie, zmeňte hlas alebo dajte jemne najavo, že sa o tom nechcete baviť.

Naučte sa klopať

Ak vaše dieťa už vyrástlo a začalo bývať vo svojej izbe, naučte sa klopať. Nezáleží na tom, či máte dcéru alebo syna, oni tak ako vy, potrebujú svoj priestor.

Pri hľadaní svojho miesta

Ak prídete do divadla alebo kina, tak na svoje miesto je potrebné ísť tvárou k sediacim a nie chrbátom. Okrem toho, prvý ide vždy muž.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 5. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.