Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako odhaliť hypochondra? Všímajte si tieto signály!

reklama:
Ako odhaliť hypochondra? Všímajte si tieto signály!
Ako odhaliť hypochondra? Všímajte si tieto signály! Foto: depositphotos.com

Nereálny strach z chorôb. Tak by sa dala popísať hypochondria. Spoločnosť ich označuje za simulantov. Ich duševná porucha by sa však nemala brať na ľahkú váhu. Najmä u detí by sme mali zbystriť. V tomto veku sa totiž veľmi často nachádzajú samotné korene choroby.

Hypochondria je chronické duševné ochorenie spojené s úzkosťou. Človeka s touto poruchou ovláda pretrvávajúci strach, že má vážne alebo život ohrozujúce ochorenie, a to aj napriek tomu, že lekárske testy nič neukážu. Ich pretrvávajúce zdravotné obavy zasahujú do ich vzťahov, kariéry a života všeobecne.

Čo za hypochondriou stojí?

Na to nemožno jednoznačne odpovedať. Existujú však symptómy, ktoré môžu v diagnostike pomôcť: „Hypochondria má síce lekársku definíciu, napriek tomu je nutné postupovať individuálne,“ hovorí psychologička on-line psychologickej poradne Mojra.cz. Vznik hypochondria má celý rad príčin. Tie môžu mať korene v detstve, ale môžu sa naplno prejaviť aj v dospelosti.“

Prečo človek potrebujete „byť chorý“?

Hypochondrom sa človek nestane len tak. Keď už sa choroba rozvinie, môže život človeka úplne ovládať.

Je preto dôležité problém riešiť, ale zbytočne nerobiť z komára ťavy. Život s hypochondrom však nie je ľahký: „Nie každý má kapacitu neustále dookola počúvať argumenty hypochondrického partnera/partnerky,“ uvádza Alblová.

Hypochondrickí ľudia totiž nemajú potrebu byť chorí, oni sa skutočne chorí cítia a akýkoľvek náznak choroby hneď „googlí“ na internete, aby si svoju diagnózu potvrdili. Kde sa ich choroba berie, odhalí ale až odborník.

Ako odhaliť hypochondra?

Bežne nazývame hypochondrom niekoho, kto je častejšie chorý nebo o chorobách hovorí. Odborne je však táto choroba definovaná ako úzkostlivé sebapozorovanie sprevádzané obavou z určitej choroby. Ide o vážnu duševnú poruchu, ktorá znižuje kvalitu života daného jedinca. A je dôležité ju riešiť.

V niektorých prípadoch je hypochondria spojená s zážitkom ťažkého úrazu alebo s chorobou. Možno však tiež povedať, že niekedy je napr. deťmi využívaná na manipuláciu so svojimi rodičmi. Akonáhle potomka začne bolieť bruško, vie, že naňho budú rodičia „hodnejší“. „Vďaka psychoterapii je možné takéto spúšťače odhaliť a pracovať s nimi,“ poukazuje na jednu z možností vzniku hypochondrie psychologička.

Prejavom hypochondria ale môže byť aj to, že jedinec odmieta lekársku starostlivosť, lekárom neverí a má strach z nesprávnej diagnózy.

Nutnosť liečby

Liečba hypochondria je zdĺhavá a veľmi individuálna. Zahŕňa terapeutické sedenia, vďaka ktorým sa odhaľujú úzkostné stavy a ich príčiny. V niektorých prípadoch je nutná medikácia. Je potrebné stabilizovať pacientom stav natoľko, aby on sám svoje strachy zvládal a nemal neustálu potrebu utvrdzovať sa o svojom stave u odborníkov. Keď sa nájde príčina choroby, úspešnosť liečby potom prichádza rýchlejšie.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.