Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako spoznať a liečiť atopický ekzém u detí a ďalšie vyrážky?

reklama:
Ako spoznať a liečiť atopický ekzém u detí a ďalšie vyrážky?
Ako spoznať a liečiť atopický ekzém u detí a ďalšie vyrážky? Foto: www.gettyimages.com

Od narodenia naša pokožka plní dôležité funkcie. Je bariérou a obrazom nášho vnútorného stavu. Čo nám zmeny na pokožke môžu povedať? A ako zatočiť so svrbiacou vyrážkou?

Väčšina bábätiek má po narodení nejaké pupienky či začervenanie. V telíčku každého novorodenca totiž prebiehajú tesne po pôrode zmeny, vďaka ktorým sa stabilizuje jeho tráviaci systém, a každé vybočenie z rovnováhy je poznať na pokožke. Problémy našťastie postupne vymiznú a nie je potrebné sa kvôli nim znepokojovať.

Pokožka plní funkciu bariéry, predelu medzi vonkajším svetom a vnútorným prostredím, a ako s takou by sme s ňou mali zaobchádzať. Podľa odborníkov časté každodenné kúpanie u malých detí nie je vôbec nutné. U malých bábätiek je to možné (samozrejme okrem genitálií a zadočku) aj len 2x týždenne. „Dôležitá zásada, ktorá po kúpeli platí – do 3 minút premazať celé telo i tvár,“ radí, ako pokožku najlepšie ošetriť, primárka Dermatovenerologickej kliniky 2. lekárskej fakulty UK a Nemocnice Na Bulovce v Prahe MUDr. Darina Zelenková.

Najčastejšie detské vyrážky

Svrbivá obťažujúca vyrážka rôzneho pôvodu sa na koži nášho dieťaťa môže objaviť v každom veku.

Potničky

Malé ružové pupienky zvané potničky obvykle sprevádzajú obdobie od narodenia do veku približne 1 roku, kedy ešte nie je vyvážená termoregulácia. Najčastejším miestom výskytu sú záhyby krčku, tváričky alebo triesla. Ich obľúbenou sezónou sú síce horúce letné dni, pokiaľ však neodhadneme oblečenie, môžu dieťa potrápiť aj uprostred zimy. A aká je pomoc? Potničky väčšinou zmiznú samé, treba však dieťa obliekať adekvátne teplote v miestnosti alebo vonku. Pokiaľ by sa však v vyrážkach objavil hnis či zápal, treba ísť k lekárovi.

Svrbivé žihľavky

Ako je uvedené vyššie, pokiaľ sa niečo deje vo vnútri organizmu, odrazí sa problém na pokožke. To platí aj pre žihľavku, ktorá signalizuje neprimeranú reakciu na alergizujúci podnet, napríklad na nie príliš bežnú potravu. Žihľavka väčšinou veľmi svrbí. Objavíte ju po celom tele alebo len na určitých miestach. Typická žihľavka má podobu červených pupienkov s bledým stredom. Väčšinou ustúpi sama, prípadne po podaní voľnopredajného antihistaminika. Dieťa však treba stále sledovať. Ak začne mať problémy s dýchaním, zvracať alebo vypúšťať sliny, treba okamžite volať záchranku – môže sa jednať o nebezpečný anafylaktický šok.

Do inej časovej „ligy“ spadá chronická žihľavka, ktorá trvá najmenej 6 týždňov, ale aj mesiace či dokonca roky. Ide opäť o neadekvátnu reakciu na podnet, ktorým môže byť nezvyčajná potravina alebo agresívna kozmetika. Prejavuje sa predovšetkým malými či veľkými žihľavkovými púčikmi na koži. Tie sú veľmi svrbivé, až do pocitu pálenia. Sťahujú sa aj z miesta na miesto. „Konkrétne púčiky väčšinou do 24 hodín miznú a nezanechávajú po sebe stopy, ak nie sú rozškriabané.

Môžu byť červenkasté, s bledším stredom. U 20 až 30 percent prípadov ich môže sprevádzať svrbivý opuch, ktorý mizne väčšinou do 72 hodín od výskytu,“ dopĺňa prednosta Dermatovenerologickej kliniky 3. lekárskej fakulty UK a Fakultnej nemocnice Kráľovskej Vinohrady MUDr. Peter Arenberger. Chorý s chronickou žihľavkou patrí vždy do rúk lekára, ktorý nasadí vhodné lieky (antihistaminiká, kortikoidy).

Spojenie s infekciami

Svrbivá vyrážka sprevádza väčšinu ochorení detského veku – ako vírusových, tak bakteriálnych. Niekedy môže byť (ale nemusí) sprievodným javom ďalších ochorení. Medzi tie vzácne, ale závažné patria napríklad herpetické infekcie, syndróm ruka – noha – ústa, zápal podkožia alebo veľmi nebezpečná meningokoková sepsa. Pupienky sú typické pre tzv. piatu či šiestu detskú infekčnú chorobu. Pri piatej chorobe dochádza k výsevu vyrážok – začervenanie kože – smerom zhora nadol, tj od tváre postupne ďalej po tele; u šiestej sa najskôr objaví horúčka a až potom vyrážka. Tá sa šíri po trupe hore až ku krku. V oboch prípadoch sa proti svrbeniu podávajú antihistaminiká.

Impetigo

Na svrbivú vyrážku môže prerásť aj taká zdanlivo banálna vec, ako keď si dieťa rozškriabe pupienok po uhryznutí hmyzom. Ak si zanesie špinavými prstíkmi do rany stafylokoky, môže sa dočkať pľuzgierikov, ktoré sa naplnia tekutinou, praskajú a pokrývajú sa krustou medovej farby. Ak drží nadvládu streptokok, môžu chýbať pľuzgieriky, ale tvoria sa krusty. Celá záležitosť sa volá impetigo a je veľmi nákazlivá. Pupienky sa najprv objavujú vo vlasatej časti hlavy a na tvári. Čo pomáha? Obklad z harmančeka alebo tradičný Jarischov roztok, ktorý sa predáva v lekárňach. Lekár v prípade potreby predpíše antibiotickú masť alebo celkové antibiotiká.

Kožná pleseň

Suché, šupinaté škvrny okrúhleho tvaru s plochým stredom a vyvýšeným začervenaným okrajom alebo červené plochy v slabinách a na zadočku – tak sa najčastejšie prejavuje pleseň alebo kandida. Škvrny sa často šíria a vytvárajú kruhy či ovály s plochým stredom a zvýšenými začervenanými okrajmi. Proti plesni sa doma bojuje zle – vezmite dieťa a choďte s ním rýchlo k lekárovi, ktorý predpíše protiplesňovú masť.

Kiahne

Medzi najznámejšie ochorenia detského veku patria bezpochyby ovčie kiahne. Pretože k výsevu typickej vyrážky dochádza zhruba 2 až 3 týždne po nakazení, rodič väčšinou vie, že „to príde“, a môže sa na útok pupienkov pripraviť. Sú drobné, červené, naplnené tekutinou. Nájdete ich na krku, za ušami, vo vlasoch, postupne na celom telíčku. Akonáhle pupienok zaschne, objaví sa nový – tak to ide stále dookola a trvá to zhruba 10, 14 dní. Dieťa máva spočiatku horúčku, trpí nechutenstvom. Čo môžeme urobiť pre jeho pohodlie? Pediatri dnes už toľko neodporúčajú tekutý púder, ale krátku vlažnú sprchu či kúpeľ vo vode s hypermangánom, proti svrbeniu sa odporúčajú antihistaminiká.

Šarlach

Vzduchom alebo cestou kvapôčok k nám môže pricestovať aj šarlach. Aj tá má „v popise práce“ prejaviť sa vyrážkou, ktorá vyzerá ako husia koža. Pupienky jasne červenej farby sa objavia do dvoch dní po nástupe prvých ťažkostí (horúčka) a dieťa väčšinou neobťažujú podobne ako vyrážka u osýpok. V prvej fáze tejto vysoko nákazlivej choroby dieťa trápi vysoká horúčka, bolesti v krku a svetloplachosť. Približne po štyroch dňoch sa ukáže vyrážka v podobe malých červených škvrniek, ktoré sa postupne menia z červenej na hnedočervenú. Najprv zasiahne tvár, uši a postupne prechádza na celé telo vrátane končatín. Mizne sama zhruba do týždňa.

Ako spoznať nebezpečnú meningokokovú infekciu?

Vysoká horúčka, bolesť hlavy, chrbta aj kĺbov. Vyzerá to ako chrípka. Lenže akonáhle sa objaví aj vyrážka, o chrípku vôbec ísť nemusí. Vyrážka v podobe veľmi drobných pupienkov má purpurovú farbu, šíri sa po celom tele a NESVRBÍ. Prečo by ste sa mali začať znepokojovať? Pretože môže ísť o živote nebezpečnú meningokokovú infekciu. Ako zistíte, že ide práve o ňu? Položte na miesto zasiahnuté vyrážkou napríklad pohár a zľahka pritlačte. Pokiaľ škvrny nezmiznú, ide zrejme o petechie, ktoré sú pre meningitídu typické. V takom prípade okamžite volajte záchranku – môže ísť o život!

Odborná spolupráca: MUDr. Darina Zelenková, Dermatovenerologická klinika 2. LF UK a Nemocnica Na Bulovke, prof. MUDr. Petr Arenberger, CSc., Dermatovenerologická klinika 3. LF UK a FNKV

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.