Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako zatočiť s bolesťou brucha zo stresu

reklama:
Ako zatočiť s bolesťou brucha zo stresu
Ako zatočiť s bolesťou brucha zo stresu Foto: freepik.com

Ste neustále v strese, nedokážete sa zastaviť, príde vám, že nič nestíhate a do toho všetkého vás trápi nepríjemná bolesť brucha? Spomaľte a zistite, ako s bolesťou brucha zo stresu zatočiť.

Bolesť brucha býva často sprevádzaná ďalšími nepríjemnými ťažkosťami, prichádza s ňou napríklad pálenie záhy, nevoľnosť, zvracanie, hnačka, plynatosť, pocit plnosti, zápcha či kŕče. Príčin tohto nepríjemného problému môže byť hneď niekoľko. Akútna bolesť môže spôsobiť nevhodná či pokazená strava, alkohol alebo lieky. V prípade, že vás však bolesti brucha trápia častejšie, môže byť príčinou práve nadmerný stres. Súvislosť hľadajte v takzvanej osi črevo-mozog. Oba tieto orgány sú spojené nervami, ktoré medzi sebou prenášajú vzruchy.

Aj krátkodobý stres môže ovplyvniť zloženie vašej črevnej mikrobioty a naopak zmeny mikrobioty zase ovplyvňujú reakciu na stres či úzkosť. Stále sa zisťuje, ako presne táto os črevo-mozog funguje a čo všetko ovplyvňuje.

Dlhodobá bolesť brucha a IBS

Chronická bolesť brucha patrí medzi základné príznaky syndrómu dráždivého čreva (skrátene IBS). Toto ochorenie postihuje zhruba 7 až 21 % bežnej populácie a prejavuje sa práve bolesťou brucha, nadúvaním, hnačkou a/alebo zápchou.

Pri častejších alebo dlhotrvajúcich bolestiach či ďalších príznakoch IBS (zápcha, hnačka, nadúvanie) vyskúšajte zdravotnícku pomôcku na liečbu príznakov syndrómu dráždivého čreva PROIBS®. Obsahuje rastlinný extrakt, ktorý podporuje prirodzenú funkciu vašich čriev a pomáha udržovať optimálne podmienky črevnej mikrobioty. PROIBS® navyše môžete užívať dlhodobo.

Vyriešte svoj stres, zlepší sa vám zdravie

Nenechajte sa zužovať bolesťami brucha zo stresu. Skúste sa najskôr nadmerného stresu zbaviť. Zamyslite sa nad vašim životným štýlom a skúste sa začať vyhýbať stresovým situáciám alebo sa s nimi naučiť pracovať. Nebojte sa vyskúšať psychologické sedenia. Lepšie zvládanie stresových situácií taktiež výrazne podporuje fyzická aktivita. Pohyb je dobrý aj na zlepšenie funkcie čriev. Stačí vám tridsať minútová prechádzka každý deň a budete sa cítiť lepšie. Zároveň nezabudnite upraviť svoj jedálniček. Pretože spokojné črevá rovná sa spokojná myseľ a naopak.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.