Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Deti a domáce práce: Začať čo najskôr a neplatiť za ne

reklama:
Deti a domáce práce
Deti a domáce práce: Začať čo najskôr a neplatiť za ne Foto: www.gettyimages.com

Domáce práce nie sú za trest a mama nie je slúžka. Keď deti zapojíte do chodu domácnosti, rozhodne nezískate možnosť odpočívať, možno práve naopak. Ale vštepíte im zmysel pre povinnosť a naučíte ich praktickým zručnostiam. Pripravíte ich tak na život.

Ako potomkom vysvetliť, že nežijú v hoteli, ale mali by vo vašej spoločnej domácnosti priložiť ruku k dielu? Kedy dať deťom ich vlastné povinnosti a prečo je to dôležité, keď mnohokrát by ste to vy urobili lepšie a rýchlejšie?

Ako si rozdeliť role? Férovo!

Neexistuje univerzálne pravidlo, ako si v domácnosti rozdeliť povinnosti. Záleží na mnohých faktoroch, predovšetkým na časových možnostiach. Dôležité je zapojenie všetkých a ísť dieťaťu príkladom.

To potvrdzuje Václav Mertin: „Každá rodina si vytvára vlastné zvyklosti. Dôležité je, aby sa obaja rodičia nejakou mierou, nie nutne rovnakou, viditeľne podieľali na chode domácnosti. Možno viac činností vykonáva mamička, ale otec ide celkom samozrejme na nákup, v sobotu uvarí…“

Aj Marek Herman je pre férovosť: „Čo sa týka rozdelenia rolí, je vo vzťahu muža a ženy zásadné hrať fér a byť poctiví. Nehrať malicherné presilovky a dohovoriť sa tak, aby nastavenie vyhovovalo všetkým. Pre dieťa sú vo výchove dôležité neha, poriadok a povinnosti a možnosť spoznávať svet, aby z neho vyrástol samostatný a empatický jedinec.“

Zapojiť dieťa je príprava na život

Pomoc detí nie je spočiatku skutočná pomoc, často skôr prácu prirábajú. Ale je to cesta, ktorá vedie k samostatnosti. Rastie sebadôvera, deti sa učia novým veciam a nemajú pocit, že domáce práce sú trest.

Že ide aj o formu vzdelávania, potvrdzuje Václav Mertin: „Často zabúdame, že k vzdelaniu patrí aj to, že dieťa pomáha napríklad obaľovať rezne, vymieňať batériu na hodinách, prestierať stôl…“

A Marek Herman dodáva, že najmä mamičky robia častú chybu: „Snažia sa čo najrýchlejšie všetko urobiť samy, aby sa potom s dieťaťom mohli hrať. To je ale výmysel dnešnej doby. Mama má učiť dieťa liezť, sedieť, uchopovať a chodiť. A hrou môže byť všetko, čo spolu robíte. Vybaľovanie nákupu, varenie, triedenie bielizne… Deti potrebujú ochutnávať život.“

Motivácia? Chválenie

Predtým bolo zapojenie detí samozrejmé, každá ruka sa v hospodárstve i starostlivosti o mladších súrodencov hodila. Dnes je situácia iná, ale ako hovorí Marek Herman: „Deti potrebujú pochopiť, že musia priložiť ruku k dielu, aby doma bolo dobre. Síce nikto hladom neumrie, keď nepomôžu, ale keď pomáham, som užitočný ľuďom, ktorých mám rád.“

Podľa Václava Mertina je dobré „hrať“ na pocit dôležitosti: „Čiastočne sú deti ochotné pomôcť, pretože sa tým cítia dospelejšie. A rozhodne funguje zdôraznenie podielu dieťaťa. Že tú bábovku robila Anetka skoro sama…“

Marek Herman pripomína, že deti sa odmalička učia napodobňovať: „Keď vás vidia niečo robiť, chcú to skúsiť tiež. Áno, sú nemotorné, pomalé a všetko im trvá, ale zásadná chyba by bolo odstaviť ich.“

Začať drobnosťami a dôjsť k samostatnosti

A kedy deťom dávať prvé úlohy? Čím skôr, tým lepšie. Pedagóg má jasno: „Začíname od troch rokov, keď má dieťa pár drobných povinností, chystá napríklad príbory… Prvým míľnikom je v šiestich rokoch prevzatie zodpovednosti za izbičku. V deviatich rokoch potom druhý míľnik, kedy rodina objaví inštitút ‚lacnej pracovnej sily‘ a dieťa vykonáva menšie práce. Triedi bielizeň, vytiera podlahu, chodí na menšie nákupy a vie uvariť tri jednoduché jedlá. Tretí míľnik je okolo pätnásteho roku, kedy je schopné sa o seba postarať. Samostatnosť je kľúč k životnej spokojnosti.“

Za pomoc neplatiť!

Nadšenie z nových úloh vydrží krátko a niektorí rodičia pristupujú k systému odmeňovania. Niekto argumentuje tým, že v dospelosti tiež dostávate za prácu peniaze a dieťa sa tak učí pracovať s financiami.

„Ak mamička dostáva za prípravu obeda dve stovky a otec za inštaláciu programu do počítača stovku, potom aj dieťa môže dostať za vynesenie koša eurá. Inak však odmeňovať peniazmi za bežnú pomoc nepokladám za vhodné. Pomoc dieťaťa by mala rozjasniť atmosféru v domácnosti,“ hovorí Václav Mertin.

A Marek Herman dodáva: „Platiť deťom za to, že doma pomáhajú, je úplný úlet. Dostáva snáď mama za domáce práce nejakú odmenu? Deti nemajú doma pomáhať, pretože sa to oplatí.“

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.