Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lietanie s deťmi. Ako ich na let pripraviť?

reklama:
Let s dieťaťom
Foto: www.gettyimages.com
Cestovanie lietadlom s deťmi je dnes bežná vec, letecké spoločnosti s prepravou detí počítajú. Všetci rodičia však dobre vedia, že s deťmi nejde nič stopercentne naplánovať.
Pokiaľ sa ale na cestu dobre pripravíte, môžete predísť mnohým nepríjemnostiam.
Letecky s batoľaťom
Dieťa do 2 rokov je označované za „infanta“, cestuje zadarmo, respektíve za mierny poplatok, ale bez nároku na vlastné sedadlo. Počítajte teda, že ho budete mať po celý let na kolenách. Dieťa staršie ako dva roky potom už sedí na vlastnom sedadle. Kočík nemusíte odovzdávať na pás pri check-ine, môžete s ním pohodlne dôjsť až k lietadlu, kde vám ho pracovníci letiska uložia na palubu.
Čo smiete vziať do lietadla
Na palubu lietadla si môžete vziať pre batoľatá všetko potrebné – plienky, vlhčené obrúsky, hračky aj knižky, niektoré letecké spoločnosti dovoľujú aj autosedačky-vajíčka. Čo sa týka jedla a pitia, aj to je u najmenších detí do 3 rokov takmer bez obmedzenia dovolené. Potraviny a tekutiny však musia byť v uzatvárateľných nádobách, pri kontrole na letisku môžete byť vyzvaní, aby ste ich ochutnali. Mlieko aj príkrmy vám letušky na požiadanie ohrejú. Pozor si však dajte na tekutiny pre deti staršie ako 3 roky, pre ne fľaše s pitím nie sú dovolené. Niektoré letiská nepovoľujú ani prepravu prázdnych liekoviek – mohli by ste o ne prísť. Pre staršie deti preto zakúpte pitie až po letiskovej kontrole priamo v hale.
Ako sa na let pripraviť
Pokiaľ je to možné, zvoľte si večerný let, pri ktorom dieťa skôr zaspí. Väčšina rodičov má strach z bolesti ušiek u detí počas pristávania – pre deti je vyrovnanie sa so zmenou tlaku naozaj ťažšie ako u dospelých. Bolestivému zaľahnutiu uší zabránite najlepšie tým, keď počas pristávania dáte dieťaťu piť z fľaštičky alebo mu dáte cumlík, väčšie deti môžu cmúľať cukrík alebo žuť žuvačku. Počas letu ohrozuje sliznica dieťaťa klimatizácia, dochádza k ich vysušeniu a zdureniu. Na zvlhčenie môžete použiť nosový sprej. Pokiaľ dieťa cestuje s nádchou, podajte mu vopred antihistaminiká – lieky podávané proti alergii, po ktorých zdurené sliznice spľasknú. Tieto lieky majú aj mierne sedatívne účinky, zároveň tak dieťa upokoja..
Na palubu lietadla si vezmite dostatok pútavých hračiek a knižiek, prípadne tablet, ktorými sa dieťa zabaví. Nezabudnite tiež na náhradné oblečenie, vzhľadom na klimatizáciu aj teplejšie, prípadne na deku na prikrytie (ak ju nemáte, väčšinou ju poskytne letuška). Ak máte v pláne dlhší let, zvážte vychytávky v podobe nafukovacej „sedačky“ alebo špeciálneho kufríka pre deti, ktoré vypodložia priestor pod nohami a dieťa si na ne pohodlne ľahne. Počas cestovania by sme mali vo zvýšenej miere dodržiavať zásady hygieny (do príručnej batožiny pribaľte vlhčené obrúsky a dezinfekciu na ruky) a na cestu nezabudnite lekárničku so základnými liekmi proti teplote alebo hnačke.
Ako sa vyrovnať s časovým posunom
Aj deti môžu mať problémy s pásmovou chorobou v dôsledku časového posunu. Prejavuje sa poruchami spánku, únavou cez deň, aktivitou počas noci, pridávajú sa bolesti hlavy, poruchy trávenia či zhoršenie nálady. Niektoré deti časový posun vôbec nevnímajú, iné naň môžu byť citlivé. Všeobecne zvláda náš organizmus veľmi dobre časový posun do 3 hodín. Jednoduchšie sú cesty na západ, pretože predĺžia deň. Ak sa vydávate na dlhší let, už pred plánovanou cestou dieťa navykajte – ukladajte ho na spánok o hodinu skôr alebo neskôr (v zmysle zmeny času). Dôležitý je potom dostatočný príjem tekutín počas cesty, pred cestou ho upokoja bylinkové čaje. Po prílete počítajte s tým, že cez deň bude dieťa viac spať a bude sa budiť v noci, ale väčšinou sa aklimatizuje počas 2-3 dní. Deti často zvládnu tento problém lepšie ako dospelí.
Ako predchádzať nevoľnostiam
Lietadlo ste zvládli, na rad prichádza autobusový transfer na hotel. Dieťa je unavené a v autobuse mu môže byť zle, objaviť sa môže nevoľnosť či zvracanie, inak povedané kinetóza. Prázdny žalúdok je ku kinetóze náchylnejší, preto pribaľte na cestu vhodné ľahšie jedlo ako pečivo, sucháre, piškóty, ovocie… Posaďte dieťa vždy v smere jazdy a nechajte ho pozorovať trasu. Dobré je zamerať pohľad na vzdialený bod na horizonte. Na kinetózu pomáha vetranie (čerstvý vzduch), popíjanie tekutín, uzobávanie napríklad piškótiek, cmúľanie cukríkov alebo žuvanie žuvačky. Naopak čítanie, prezeranie knižiek či sledovanie tabletu príznaky kinetózy zhoršuje!
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.