Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Má vysoký vek otca vplyv na zdravie potomka?

reklama:
Má vysoký vek otca vplyv na zdravie potomka?

Plodnosť žien po tridsiatom roku života začína klesať. Čo naopak vzrastá, je miera rizika, či už v podobe spontánneho potratu, alebo ochorení potomka. Súčasné ženy si toto obvykle veľmi dobre uvedomujú a vedia, aký negatívny dopad odkladania materstva obnáša. Vplyv vyššieho veku otca si ale verejnosť zatiaľ príliš nepripúšťa.

Aj keď muži tiež prechádzajú prechodom, takzvanou andropauzou, istú mieru plodnosti si zachovajú často až do veľmi vysokého veku, a tak občas získajú pocit, že im na rozdiel od žien pri odkladaní rodičovstva do neskorého veku nič nehrozí. V posledných rokoch sa ale ukazuje, že vek zohráva úlohu aj u otcov, navyše pomerne zásadný.

Rozličné štúdie ukazujú, že s odkladaním otcovstva je spojený vyšší výskyt konkrétnych zdravotných komplikácií či porúch. A často to začína už pri samotnej snahe si potomka zaobstarať. V histórii síce ľudia verili tomu, že za neplodnosť nesie zodpovednosť žena, dnes ale vieme, že v tretine prípadov je problém na strane muža (pričom ďalšie dve tretiny si medzi seba spravodlivo delia ženy a celé páry). Nezriedka kedy potom zohráva zásadnú úlohu práve mužov vysoký vek.

Je to dané predovšetkým tým, že u muža sa tvoria nové pohlavné bunky v priebehu celého života, s každým rokom navyše sa ale vytvárajú spermie s rôznymi stupňami poškodenia a pribúda mutácií, ktoré sa následne môžu prejaviť práve u dieťaťa. Najčastejšie sú potom na vine mutácie takzvane bodové, teda také, ktoré sa týkajú len jedného nukleotidu, základnej stavebnej jednotky DNA. Práve tento typ mutácií stojí za ochoreniami, akými sú napríklad Crouzonov syndróm, Pfeifferov syndróm či achondroplázia, ktorá sa u detí otcov nad 50 rokov vyskytuje až osemkrát častejšie ako u detí mladších otcov. Treba však podotknúť, že riziko achondroplázie je aj tak veľmi malé, pretože v bežnej populácii sa jej výskyt udáva v rozmedzí 1:15 000 až 1:40 000 živo narodených novorodencov.

Psychické choroby potomkov sú skôr doménou otcov

V roku 2014 prebehla vo Švédsku rozsiahla štúdia, ktorá analyzovala zdravotné záznamy približne 2,6 milióna jedincov narodených medzi rokmi 1973 a 2001. Okrem iných aspektov bol pozorovaný vplyv veku otcov na potomkov z radov súrodencov. Ukázalo sa napríklad, že deti, ktoré sa svojmu otcovi narodili po 45. roku života, mali až 3,5-krát vyššie riziko výskytu autizmu, 13-krát vyššie riziko ADHD, a dokonca 24,7-krát sa u nich zvýšila pravdepodobnosť výskytu bipolárnej poruchy oproti súrodencom, ktorí sa ich otcom narodili medzi 20. a 24. rokom. Zdá sa teda, že vysoký vek otca sa môže časom nepriaznivo prejaviť na psychickej kondícii jedinca.

Neznamená to však, že by sa muži po štyridsiatom roku života mali vzdávať možnosti mať vlastného potomka. S najväčšou pravdepodobnosťou sa totiž narodí zdravé a spokojné bábätko, obzvlášť ak je počatie dopomáhané asistovanou reprodukciou. Na klinikách je štandardom vykonať celé spektrum vysoko úspešných metód na selekciu zdravých a nefragmentovaných spermií. A treba poznamenať, na počatie vytúženého dieťaťa postačí čo i len jediná z nich. Treba mať na pamäti, že najhorším nepriateľom plodnosti je čas, a to nielen u žien, ale aj u mužov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 13. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.