Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Milovať nevlastné deti: Cesta k srdcu macochy

reklama:
Milovať nevlastné deti: Cesta k srdcu macochy
Milovať nevlastné deti: Cesta k srdcu macochy Foto: freepik.com

Rodinný život prináša mnohé výzvy, obzvlášť keď sa stretávajú srdcia, ktoré spájajú rôzne príbehy. Macochy – ženy, ktoré sa rozhodli milovať deti svojho partnera ako vlastné, čelia mnohým prekážkam a zároveň ukazujú silu lásky a odhodlania. Tento článok skúma ich cestu, výzvy a neoceniteľný prínos do rodinného života.

 

Stať sa macochou alebo „bonusovou mamou“ nie je prechádzka ružovým sadom. Prijať a milovať dieťa svojho partnera z predchádzajúceho vzťahu si vyžaduje veľa odvahy, trpezlivosti a súcitu. Veronika (36), ktorá sa podelila o svoju osobnú skúsenosť, hovorí: „Na začiatku bolo všetko krásne, ale ako deti rástli, objavovali sa medzi nami rozdiely. Po sedemročnom boji sme sa nakoniec rozišli kvôli rozdielnym názorom na výchovu.“

Cudzia žena v domácnosti

Pre dieťa je rozvod rodičov vždy ťažkým obdobím, a príchod „novej mamy“ môže byť zložitý. Je dôležité si uvedomiť, že ak sa dieťa nechová úctivo, môže to byť spôsobené jeho ťažkou situáciou. Psychiatrička Alena Večeřová Procházková poukazuje na to, že deti z predchádzajúcich manželstiev často cítia tlak, aby nepokazili šťastie v novom vzťahu svojich rodičov, čo môže viesť k potlačeným emóciám.

Vzťahy v rodine

Byť „tretím rodičom“ nie je jednoduché. Očakávania sú vysoké a často sa predpokladá, že macocha bude svoje nevlastné deti milovať rovnako ako tie vlastné. Kamila Petrovská, autorka knihy o roli nevlastných rodičov, radí, že je dôležité naučiť sa postupne prijímať a milovať deti svojho partnera, ale nie je to povinnosť.

Komunikácia a hranice

Je kľúčové, aby partneri spolu komunikovali a stanovili jasné hranice a očakávania. To zahŕňa aj rozhodnutie, ako sa budú deliť domáce povinnosti a akú rolu bude macocha v živote detí zohrávať. „Zabudnite na myšlienku, že musíte zastávať rolu maminky hneď,“ hovorí Petrovská.

Pravidlá pre tretieho rodiča

Je dôležité, aby macocha bola spravodlivá a konzistentná vo výchovných pravidlách, zároveň by mala rešpektovať biologickú matku dieťaťa a správne si určiť svoje miesto v rodinnom systéme. Psychologická podpora môže byť v tejto situácii veľmi užitočná.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.