Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pľúcnik lekársky ako bylinný zázrak na dýchacie cesty. Vyskúšajte ho!

reklama:
Pľúcnik lekársky ako bylinný zázrak na dýchacie cesty. Vyskúšajte ho!
Pľúcnik lekársky ako bylinný zázrak na dýchacie cesty. Vyskúšajte ho! Foto: www.freepik.com

Liečivé účinky pľúcnika sú pomerne široké, ale ako už napovedá jeho rodový názov, najúčinnejšie je pri problémoch s dýchacími cestami.

Nenápadná rastlina s krásnymi kvetmi, s ktorou sa často stretávame pri výletoch do prírody, ale mnohí z nás niekedy ani netušia, aké liečivé účinky má. Pľúcnik lekársky nájdete na lúkach alebo krajoch remízok v zdravej a vlhkej pôde. Jeho prítomnosť je teda často dobrým ukazovateľom zdravia ekosystému.

Ako liečivá bylina sa používal už od stredoveku. Pomenovali ho pľúcnikom hlavne preto, že jeho listy sa podobali chorým pľúcam. Je zaujímavé, že pľúcnik lekársky sa používa až do dnešného dňa, predovšetkým na dýchacie problémy.

Dá sa pestovať aj u nás

Vyrastá do výšky 30 centimetrov a kvitne na začiatku jari, teda hlavne v marci a apríli. Okrem liečivých vlastností je táto rastlina cenená aj pre svoju krásu. Jej kvety kvitnú v odtieňoch modrej a neskôr sa menia na fialovú. Pľúcnik tak nájdeme v mnohých okrasných záhradách po celom svete. Pľúcnik lekársky si samozrejme môžete vypestovať na záhrade, pretože v našich podmienkach sa mu darí. Rastlina vyžaduje polotieň a výživnú a humóznu pôdu. Tiež je nutné dopriať mu pravidelnú zálievku. Vzhľadom na to, že sa jedná o trvalku, po niekoľkých rokoch ju môžete rozmnožiť delením trsov, a to na jar či na jeseň. Niekedy sa pľúcnik pestuje ako raná medonosná bylina.

Zbierajú sa listy a vňať, ktorá obsahuje hlavne kyselinu kremičitú, slizové látky, saponín a triesloviny. Obsah kyseliny kremičitej je v neskorom lete vyšší ako na jar. Silné lodyhy je nutné odstrániť. Suší sa rýchlo v tieni.

Najčastejšie sa z byliny pripravuje čaj. Listy majú horkú chuť, takže čaj z pľúcnika sa obvykle ešte dosladzuje medom. Aj napriek horkosti pridávajú niektorí ľudia listy pľúcnika do šalátov alebo ho rôznymi spôsobmi varia alebo dusí. Listy obsahujú množstvo chemických zlúčenín, ktoré bylinke dodávajú jej liečivé účinky. Vďaka týmto zlúčeninám má bylina potenciál pôsobiť ako prírodné antibiotikum, hojí rany, má mierne močopudné vlastnosti a mnoho ďalších liečivých vlastností.

Liečivé účinky

Dýchacie problémy

Pľúcnik lekársky sa používa predovšetkým na liečbu ochorení dýchacích ciest, vrátane astmy, čierneho kašľa a zápalu priedušiek. V tradičnej ľudovej medicíne bola bylinka široko používaná na liečbu mnohých pľúcnych problémov, ako je kašeľ, katar, astma alebo tuberkulóza. Vďaka svojim prirodzeným antibiotickým účinkom sa používala aj na liečbu infekcií hrudníka. Pľúcnik lekársky pomáha vyčistiť dýchacie cesty a vyhnať nahromadený hlien von z pľúc. Je vhodný aj pre fajčiarov alebo bývalých fajčiarov, ktorí potrebujú vypudiť zo svojich pľúc decht.

Antioxidačné účinky

Čaj z pľúcnika obsahuje vysoký obsah rôznych fenolických zlúčenín a ďalšie prospešné antioxidanty. Tie nás chránia pred škodlivými účinkami voľných radikálov a pomáhajú predchádzať závažným chorobám, vrátane srdcového ochorenia a rakoviny. Antioxidanty nájdené v pľúcniku sú nevyhnutné pre celkovú pohodu a majú proti-starnúce vlastnosti. Vďaka antioxidantom bude vaša pleť vyzerať oveľa mladšie.

Trávenie

Vypitie šálky čaju z pľúcnika môže pomôcť zmierniť celý rad zažívacích a gastrointestinálnych problémov, vrátane hnačky. Pľúcnik má mierne močopudné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť nepohodlné nadúvanie z prebytočnej nahromadenej vody, zatiaľ čo jeho sťahovacie vlastnosti dokážu pomôcť pri liečbe záchvatu hnačky.

Pleť

Vďaka prítomnosti prírodných antioxidantov zohráva významnú úlohu pri starostlivosti o pleť. Pomôže pleti zostať silnejší a dodá jej mladistvý vzhľad.

Rany

Pľúcnik môže byť aplikovaný lokálne na kožu, aby pomohol liečiť drobné rany a rezy. Obsahuje chemickú zlúčeninu zvanú alantoín, ktorá je známa pre svoju schopnosť liečiť poškodenie tkaniva a urýchľuje hojenie rán. Pľúcnik je na koži účinný, pretože má zvieravé a protizápalové účinky. Môžete ho použiť na celý rad kožných ochorení, vrátane popálenín, vredov, hemoroidov a ekzémov.

Močové cesty

Aj keď chýbajú pevné vedecké dôkazy, pľúcnik sa tradične používa na liečbu infekcií močových ciest, ako je zápal močového mechúra. Vzhľadom na svoje prirodzené diuretické schopnosti sa používa aj na liečbu problémov s obličkami. Okrem toho sa pľúcnik používa aj na zmiernenie menštruačného krvácania a problémov v súvislosti so štítnou žľazou.

Napriek tomu, že je zrejme najpopulárnejší čaj, pľúcnik lekársky je dostupný aj v iných formách, napríklad ako kapsuly alebo tinktúry. Používanie pľúcnika je bezpečné pre väčšinu zdravých dospelých osôb, najmä pokiaľ nie je používaný dlhodobo. Väčšina ľudí používa pľúcnik dočasne na prekonanie problémov s dýchaním.

Čaj z pľúcnika

  • Uvarte asi 150 ml vody a pridajte doň lyžičku suchých listov pľúcnika lekárskeho.
    Nechajte listy lúhovať aspoň 15 minút.
    Čaj si môžete prisladiť medom.
    Na vyliečenie dýchacích ťažkostí pite čaj 3x denne.

Pľúcnik lekársky nesmie užívať tehotné alebo dojčiace matky, prípadne alergici na túto rastlinu, čo je ale vzácne

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 24. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.