Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

S psychickou nepohodou a duševnými poruchami zápasí stále viac ľudí. Prečo sa to deje?

reklama:
S psychickou nepohodou a duševnými poruchami zápasí stále viac ľudí. Prečo sa to deje?
S psychickou nepohodou a duševnými poruchami zápasí stále viac ľudí. Prečo sa to deje? Foto: www.freepik.com

Najčastejšou témou hovorov na anonymnej a odbornej linke dôvery pre osoby nad 60 rokov je podľa organizácie ŽIVOT 90 psychická nepohoda. Viac ako 60 percent hovorov prijatých v roku 2023 na Lince dôvery Senior sa týkalo ťažkostí ako napríklad depresie.

Seniori však nie sú jedinou ohrozenou skupinou, stále viac trápia psychické problémy aj deti a mladistvých. Ordinácie detských psychológov a psychiatrov sú plné a odhady hovoria o tom, že až pätina detí a dospievajúcich si prejde nejakou formou duševného ochorenia. Zároveň sú práve duševné poruchy druhou najčastejšou príčinou invalidity v SR.

Príčinou môže byť osamelosť alebo medziľudské vzťahy

Čo spôsobuje túto psychickú nepohodu? Podľa odborníkov sú jedným z najčastejších spúšťačov ťažkosti v medziľudských vzťahoch, zdravotné ťažkosti, finančné problémy, osamelosť, ale aj ďalšie faktory. „Pri hovoroch sa stretávame ako s krátkodobou psychickou nepohodou, tak aj s dlhodobými ťažkosťami, ktoré často môžu prerásť až v samotnú depresiu,“ hovorí vedúci Linky dôvery Senior telefón Aneta Mundok Nitschová a dodáva, že volajúci často spomínajú práve ťažkosti spojené s depresívnymi a úzkostnými stavmi . „Niektorí uvádzajú, že sú v starostlivosti psychiatra a tiež psychológa. Ide o dlhodobé ťažkosti, u niektorých ľudí aj celoživotné, tiež sa stretávame s tým, že sa depresia rozvinula po náročnej životnej udalosti – napríklad po sťahovaní do nového domova alebo po úmrtí príbuzného,“ opisuje Mundok Nitschová.

Seniori sa často stretávajú s nedostatočnou kapacitou a nezáujmom

Dobu, keď starší ľudia nemali toľko vo zvyku hovoriť o svojich ťažkostiach, sa postupne darí prekonať. Seniori a seniorky majú záujem na to zlepšovať svoje psychické zdravie a venovať sa mu. K tomu Aneta Mundok Nitschová hovorí, že problémom je však nedostatočná kapacita psychológov, financie a často aj nezáujem psychiatrov, ktorí podľa skúseností klientov a klientiek, ktorí volajú na našu linku, predpisujú len ďalšie lieky a psychoterapiu ako ďalší podporný prostriedok neponúknu. Z časových dôvodov často nemajú ani väčší priestor sa s pacientmi viac o ich ťažkostiach porozprávať. „Tým pádom niektorí starší ľudia podporu terapeuta nevnímajú ako účinnú zložku pomoci a spoliehajú sa len na lieky,“ opisuje Mundok Nitschová.

Veľké rozdiely potom medzi staršími ľuďmi nastávajú z pohľadu životnej úrovne, životného štýlu, či sú ešte aktívne na trhu práce a môžu si dovoliť hradiť psychoterapiu zo svojich prostriedkov alebo sa jedná o starších ľudí, ktorí majú z dôvodu zdravotných problémov obmedzenú sebestačnosť a zhoršený dosah k podpore, či žijú v lokalite, kde je nedostatok podpory.

Situáciu nepodceňujte, ponúknite podporu

Rodinám sa odporúča, aby sa nesnažili nátlakom prinútiť svojho blízkeho k tomu, aby riešil svoj stav, pretože ľudia s psychickými ťažkosťami si často neuvedomujú, že by nejaké problémy mali. Nátlakom môže v rodine vznikať ešte väčšie napätie a pocit bezvýchodisku. Lepšie je poskytovať kontinuálnu podporu, blízkeho častejšie navštevovať, informovať o zmenenom stave lekára a v prípade obáv o ohrození života volať Zdravotnícku záchrannú službu.

„Ak má rodina podozrenie a obavy o svojho blízkeho, ktorý je napríklad dlho smutný a bez nálady, odporúčame situáciu neprechádzať, ale pokúsiť sa tému citlivo vzniesť, ponúknuť podporu a napríklad kontakt na našu linku dôvery Senior telefón 800 157 157. Z našej skúsenosti vieme , Že sa o citlivých témach najskôr lepšie darí hovoriť diskrétne s nezaujatou osobou a až potom hľadáme spoločne cesty, ako svoje ťažkosti komunikovať svojmu okoliu,“ hovorí Aneta Mundok Nitschová.

Senior telefón je linka dôvery, ktorá je určená pre staršiu populáciu a ich blízkych, najčastejšie neformálne ošetrujúce. Ľudia sa na nás môžu obrátiť non-stop, linka je bezplatná a funguje anonymne.

Problém rezonuje naprieč generáciami

Téma psychických problémov však nie je na mieste riešiť iba u ľudí dôchodkového veku. Stále častejšie sa objavuje aj u mladistvých. „Je tu rastúca tendencia, najmä u mladých a veľmi mladých. Prechodné poruchy a psychická nerovnováha postihuje ľudí skôr v mladšom veku, zhruba od 12 rokov. Závažné diagnózy s potrebou trvalej liečby sú častejšie po dvadsiatke av strednom veku,“ vymenováva hovorkyňa Uniqa poisťovne Eva Svobodová a odpovedá aj na otázky aké problémy zaznamenáva UNIQA najčastejšie: „Tu je to ťažké posúdiť, pretože k nám sa dostávajú hlavne tí, ktorí už majú priznanú invaliditu. Všeobecne pribúda veľa porúch príjmu potravy, úzkostných a panických atak, depresívnych stavov a sebapoškodzovania. Najmä u mladých ako reakcia na nároky života, alebo ak dôjde v zázemí k závažnej kríze. Organických duševných porúch a psychických diagnóz ako organických ochorení je tiež viac, okrem iného aj preto, že je teraz lepšia diagnostika ako predtým,“ opisuje Svobodová, podľa ktorej všeobecne platí o problémoch hovoriť a ideálne s odborníkmi. Neprepadať beznádeji; pomôcť môžu aj blízki správnym prístupom.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.