Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ženské problémy prekonáte aj pri behaní

reklama:
Ženské problémy prekonáte aj pri behaní
Ženské problémy prekonáte aj pri behaní Foto: freepik.com

Mohlo by sa zdať, že behanie je jednoducho behanie a nezáleží na tom, či ho vykonávajú ženy alebo muži. Opak je ale pravdou! Beh u žien je rozporuplná téma, ktorá má svojich odporcov i zástancov. Aj napriek tomu, že sa jedná o pohyb nášmu telu známy a prirodzený, sú faktory, prevažne u žien, ktoré by sme nemali zabúdať. Ako si užiť veľa príjemne a bezbolestne ubehnutých kilometrov? Máme pre vás zopár tipov.

Aké problémy sa môžu žene bežkyni postaviť do cesty?

1. Poruchy menštruačného cyklu

Hlavne u vytrvalostných bežkýň, ktoré sú potrebné aj 5x alebo 6x týždenne zvyknuté behať dlhšie vzdialenosti (napríklad cez 10 kilometrov), sa môže objaviť občasné vynechanie menštruácie až jej zástava. Ani jedno z toho nie je podľa fyzioterapeutky Mgr. Nie Vojteškovej z Kliniky celostnej terapie a športu Vo2max, v poriadku. „Žena by mala menštruovať pokiaľ možno pravidelne. S touto problematikou sa nestretávame iba u bežkýň, ale všeobecne u pretrénovaných žien bez ohľadu na vek,“ vysvetľuje Mgr. Nikola Vojtášková „Pokiaľ tento stav pretrváva dlhšiu dobu, nie je ideálnym riešením iba nasadenie hormónov a zníženie energetického výdaja. Problém je komplexnejší a mal by sa riešiť s odborníkmi.“

2. Inkontinencia

Tento problém môže začať vcelku nenápadne pár kvapkami pri vašom obľúbenom výbehu. Spočiatku postačí intímka. Postupom času je ale potrebné ju vymeniť za inkontinenčnú vložku, ktorú musíte okamžite po dobehnutí vymeniť a nakoniec sa inkontinencia môže „preniesť“ aj do bežného denného života (napríklad pri zakašľaní alebo kýchnutí). „Tu je nutné tento problém riešiť postupne a možno aj čiastočne obmedziť pohybovú aktivitu, aspoň na dobu nevyhnutne nutnú,“ hovorí Mgr. Nikola Vojtášková. Fyzioterapeut/ka venujúca sa problematike panvového dna by si mal/a vedieť s týmto problémom ale poradiť. Neváhajte ju preto vyhľadať, ak zažívate niečo podobné.

3. Beh v tehotenstve

Ste zvyknutá behať? Konzultujte svoj koníček so svojím lekárom, ktorý vám s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí, nech beháte ďalej. Ale dôležité je počúvať svoje telo! Zo 7 km uberte na 4 km. Behajte pre radosť, nie na výkon. „Pokial sa vášmu telu táto aktivita nepáči, ale vy máte potrebu sa hýbať, vymeňte beh za chôdzu,“ odporúča Mgr. Nikola Vojtášková. V prvých troch mesiacoch by ste naozaj mali byť opatrné a ubrať, ako na intenzite, tak na dĺžke. To isté s väčším bruškom – tu už sa menia biomechanické nároky na telo a beh nie je to pravé orechové.

4. Beh po pôrode

Je dôležité zohľadniť, či váš pôrod prebehol prirodzene alebo pomocou cisárskeho režu. „Po prirodzenom pôrode by som najskôr odporučila v pokoji dokončiť šestonedelie, začať s aktívnejšou chôdzou a postupne prejsť do behu – to všetko za predpokladu, že sa neobjavili žiadne popôrodné komplikácie ako je diastáza, inkontinencia, veľké bolesti chrbta,“ vysvetľuje Mgr. Nikola Vojtášková. „Ak bol vykonaný cisársky rež alebo nastrihnutie hrádze, starala by som sa predovšetkým o jazvu a chodila na popôrodnú fyzioterapiu,“ dodáva. Fyzioterapeut/ka s vami prejde kompletnú popôrodnú starostlivosť, pripraví telo na fyzickú aktivitu a predíde tak zbytočným komplikáciám, ktoré by mohli nastať.

5. Bolesť

Trápi vás pri behaní nejaká časť tela? Napríklad vás bolí koleno alebo bedrový kĺb? „Riešením rozhodne nie je nebehať, ale zájsť za špecialistom,“ hovorí Mgr. Nikola Vojtášková „Ten vám prevedie diagnostiku behu, upozorní na odchýlky a ponúkne možnosti, ako situáciu vyriešiť.“

Zdroj: Wikipedia Commons, Vo2max – Klinika celostní terapie a sportu, Mgr. Nikola Vojtášková, zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.