Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ženy a menštruácia. Aké pomôcky ženy používali predtým a ako pokročila doba?

reklama:
Ženy a menštruácia. Aké pomôcky ženy používali predtým a ako pokročila doba?
Ženy a menštruácia. Aké pomôcky ženy používali predtým a ako pokročila doba? Foto: ttps://www.freepik.com

Skoršie hygienické pomôcky pre menštruáciu majú s tými dnešnými málo spoločného. Aj keď taký menštruačný kalíšok, ktorý je dnes opäť v kurze, bol patentovaný už v roku 1860! Ako sa ženy so „svojím týždňom“ kedysi vysporiadávali?

Pôjdem zo záchodu pred tebou a ty ma skontroluješ, či je všetko v poriadku,“ spomína na častú vetu zo základných škôl sedemdesiatych a osemdesiatych rokov Romana. Obrie buničité vložky, ktoré sa vtedy používali, boli čiernou morou žien a dievčat. Boli neforemné, škrabali a v nohavičkách si tancovali, ako sa im zachcelo.

Staroveký Egypt a Rím

V starovekom Egypte ženy v dobe menzesu používali trávu, papyrus alebo zvieraciu kožu. Ako najvhodnejšia menštruačná pomôcka sa postupne ujal kusy látky, bol akýmsi predchodcom menštruačných vložiek. Hnuteľnejšie a šikovnejšie ženy si vyrábali z kaukazskej vlny predchodcu dnešných tampónov. Malé zmotky si vkladali do pošvy. Chudobné ženy však tieto vymoženosti nepoznali a krvácali na kus handry prichytenej medzi nohami alebo nechávali krv voľne odtekať pod dlhou sukňou.

Špeciálna menštruačná košeľa

Prvé látkové hygienické pomôcky sa objavili v 17. storočí. Ženy vtedy nenosili spodné nohavičky, a tak počas menštruácie používali špeciálnu menštruačnú košeľu. „Bola s cípmi na zaväzovanie v oblasti medzi nohami,“ hovorí učiteľka dejepisu Dana Slavíčková a dodáva, že od roku 1850, kedy bol vynájdený spínací špendlík, košeľu spínali ním.

V roku 1884 vytvoril nemecký pôrodník Franz Credé prvú menštruačnú vložku na svete. Od tejto doby ich začali ženy v období menštruácie používať. Vedľa textílií si vkladali medzi nohy aj vložky zo savých materiálov, ktoré boli obdobou dnešného papiera.

Prvý menštruačný kalíšok

Menštruačné kalíšky, ktoré sú v poslednej dobe stále obľúbenejšie, nie sú až takou novinkou, ako by sa mohlo zdať. Prvá nádobka bola patentovaná už v roku 1860. O kalíšku sa však nedalo príliš hovoriť. Bolo to skôr akési menštruačné vrecko a nosil sa pripevnený k pásu. Až kalíšky vyrobené v roku 1903 sa priblížili tým dnešným.

Počiatky 20. storočia

Vložky na začiatku dvadsiateho storočia boli zo savých materiálov a pripomínali skôr pásy cudnosti. „Na telo sa pripevňovali rôznymi hadičkami a pásmi. Najobľúbenejšou variantou bola vložka pripevnená látkovým pásom okolo bokov, na ktorý si žena priviazala ďalší pás umiestnený medzi nohami. Tak vznikli akési plienkové nohavičky,“ vysvetľuje Slavíčková. Od roku 1930 potom ženy nosili textilné vložky s opaskom na gombík, ktoré sa po použití prali. V tom čase sa už objavujú aj prvé vatové tampóny, ktoré však boli pomerne nepraktické. „Lepšie sa zavádzali, než sa vybrali, pretože sa ľahko trhali,“ upresňuje dejepisárka.

Prvé vložky na jedno použitie

V roku 1950 už používali vložky všetky ženy. Pretože ale ľahko prepustili krv, nosili sa v špeciálnych, igelitom chránených nohavičkách. V 60. rokoch potom prišiel veľký pokrok vo forme jednorazových vložiek, ktoré boli vybavené protišmykovým gumovým pásikom. V bývalom Československu sa však jednalo o nedostatkový tovar, a tak nosila väčšina žien vložky vyrobené z buničiny, priviazané na šnúrky, ktoré boli naviazané na ovínadlo okolo pása.

Tampóny z morskej huby a prateľné vložky

Tampóny z morskej huby stačí zaviesť do pošvy a pri úplnom nasatí vybrať, premyť prúdom vody, vyžmýkať a opäť použiť. Jeden tampón má životnosť až 6 mesiacov. Ďalším ekologickým riešením dámskej hygieny sú prateľné vložky. Vyrábajú sa z biobavlny. Ženy si môžu samy nastaviť ich hrúbku. A v obľube sú aj špeciálne menštruačné nohavičky.

Súčasnosť má čo ponúknuť

Od 90. rokov sa vyrábajú vložky z pulpu, jedná sa o rozomletý papier. V súčasnej dobe sa navyše do vložiek pridávajú rôzne savé, parfumované gély. Do módy sa opäť vrátil menštruačný kalíšok, ktorý zbiera menštruačnú krv a do pošvy sa zavádza podobne ako tampón. Je vyrobený z antialergénneho silikónu a po vyvarení ho možno znova použiť.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.