Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

4 bylinky, ktoré by ste si teraz v septembri mali natrhať na lúke. Nepremeškajte to

reklama:
4 bylinky, ktoré by ste si teraz v septembri mali natrhať na lúke
4 bylinky, ktoré by ste si teraz v septembri mali natrhať na lúke. Nepremeškajte to Foto: www.gettyimages.com

Aj keď už sa leto chýli ku koncu a veľa rastlín odkvitá, niektoré lúčne bylinky sú práve teraz v plnej sile. Nezmeškajte túto príležitosť a vydajte sa na ich zber čo najskôr. Urobte s poriadnej zásoby. V zimnom období vám potom preukážu veľkú láskavosť.

Pri zbere bylín všeobecne platí, že by ste nemali chodiť ráno, kedy padá rosa a je vlhko. Hrozilo by totiž ich následné splesnivenie. Vydajte sa v slnečný deň, najlepšie na poludnie či popoludní. To isté platí aj o umiestnení do igelitových vrecúšok, a preto si nezabudnite vziať so sebou iba látkovú tašku alebo košík, do ktorého bylinky budete zbierať.

Z videa na YouTube (kanál Bylinkoví škriatkovia) sa môžete dozvedieť, aké zdraviu prospešné účinky majú jednotlivé lúčne bylinky, ktoré sa zbierajú v septembri a v októbri:

Repík proti angíne

Nie nadarmo považujeme repík lekársky za jednu z našich najlepších liečivých rastlín, a to hlavne vďaka vysokému obsahu liečivých látok. Z repíka lekárskeho zbierajte jeho kvitnúcu vňať spoločne so spodnými listami. Čaj z neho pripravený potom pomáha pri zápaloch v krku, ústach aj v hrtane. Nesklame ani pri angíne a zápale mandlí.

Pýr na opuchy

Pre niekoho neúprosná burina, pre iného liečivá bylina. Pýr plazivý skutočne dokáže pomôcť ľudskému organizmu, pretože má močopudné a prečisťujúce účinky, ktoré sa využívajú predovšetkým pri chorobách močových ciest a obličiek. Zároveň pýr detoxikuje a posilňuje organizmus. Z celej rastliny zbierajte iba jeho podzemok, z ktorého si potom môžete pripraviť liečivý čaj.

Všeliek zvaný harmanček

Pripravovala vám aj vaša babička harmančekový čaj, keď ste boli chorí? Táto bylinka má mnoho skvelých vlastností, nehľadiac na to, že je protizápalová a dezinfikuje. Používa sa nielen pri horúčke a prechladnutí, kedy napomáha poteniu a znižuje teplotu, ale aj pri nespavosti, poruchách menštruácie, hemoroidoch, zápale spojiviek a bolestiach zubov. Z harmančeka pravého si preto nazbierajte jeho kvety.

Zlatobyľ na obličky

Vňať zo zlatobyľu celíka sa používa predovšetkým na čaj, ktorý dokáže harmonizovať a posilňovať obličky. Má močopudné a dezinfekčné vlastnosti, rozpúšťa obličkové kamene, lieči zväčšenú prostatu a pomáha pri liečbe stareckej demencie a aterosklerózy. Použiť sa môže tiež zvonka na zle hojace sa rany či ekzémy.

Správne skladovanie

Aby vám vytvorené zásoby nazbieraných byliniek dlho vydržali, musíte ich vedieť správne skladovať. Usušené byliny preto uzavrite do vzduchotesných nádob, ktoré následne umiestnite na temné miesto. V žiadnom prípade by ste ich nemali uchovávať v látkových či papierových vrecúškach, do ktorých sa ľahko dostane vlhko, vzduch aj svetlo.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 17. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.