Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ak sa pri jedle pozeráte na seriály, robíte veľkú chybu!

reklama:
Ak sa pri jedle pozeráte na seriály, robíte veľkú chybu!
Ak sa pri jedle pozeráte na seriály, robíte veľkú chybu! Foto: depositphotos.com

V dnešnom uponáhľanom svete sa multitasking stal normou – a to aj v čase jedla. K bežným návykom patrí stravovanie sa pri sledovaní obľúbených programov. Aj keď sa to zdá neškodné, a dokonca príjemné, v skutočnosti to má na vás negatívne účinky – od spomalenia metabolizmu až po priberanie na váhe.

Sledovanie televízie alebo surfovanie na počítači počas jedla je neuveriteľne zábavné a všetci sme sa tohto hriechu už niekedy dopustili. Radi obedujeme pri notebooku a dáme si večeru pri obľúbenom seriáli.

Pokiaľ žijete sami, je pravdepodobné, že sa z toho stane pravidelný zvyk, pretože tieto spotrebiče sú vašimi jedinými spoločníkmi a nikto neje rád sám. Vedeli ste však, že tento zdanlivo neškodný zvyk môže byť celkom nebezpečný zlozvyk?

Už ste sa pristihli, že pri sledovaní televízie jete, jete a jete a potom ste prekvapení, koľko toho bolo? A to ste vlastne ani nemali hlad, iba chuť na niečo naozaj malé. Existuje mnoho možných dôvodov, prečo to ľudia robia. Nasledujúce dôvody nutkavého prejedania sa pri TV patria medzi najčastejšie:

Pri sledovaní televízie sa v podstate telo odpúta od mysle – hlava je zamestnaná dejom na obrazovke a nevenuje pozornosť signálom, ktoré telo vysiela. Nepočuje, keď mozog kričí, že už nechce. A pretože jete bezmyšlienkovite, necítite sa sýti. Keby ste venovali pozornosť iba jedlu, spoznáte, kedy máte dosť.

Telo aj myseľ sú pri sledovaní televízie pasívne a nepotrebujú v danej chvíli príliš energie. To, čo organizmu poskytnete, jednoducho uloží do zásob na neskôr. A keď sa dlhšiu dobu nehýbete, spomalia sa metabolické procesy.

A teraz trocha psychológie. Premýšľali ste niekedy, prečo je pre vás sledovanie televízie, či surfovanie po internete také príjemné? Môže to byť spôsobené asociáciami, ktoré ste si v detstve vytvorili medzi jedlom a relaxáciou.

Možno vás v detstve rodičia upokojovali dobrotami, keď ste sa cítili rozrušení, alebo smutní ak tomu pustili obľúbený animáč. A to vo vás vytvorilo spojenie film + jedlo = pohodlie. Alebo si mnohí jedlo a televíziu spájajú s láskou, pretože keď boli mladší, trávili čas s rodinou pred obrazovkou a jedli. Asociácie ponúkajú nekonečné množstvo variantov, identifikujete, ktorá je tá vaša?

Pre ďalšie je proces hľadania jedla, prípravy pokrmov a ich konzumácia spôsobom, ako odviesť pozornosť od riešenia skutočných emócií. Pri sledovaní televízie zabudnete na starosti, pretože mozog zamestnávate inak.

Prečo si pri filme doprajeme nezdravé jedlá?

Ak sa pri jedle pozeráte na seriály, robíte veľkú chybu!
Ak sa pri jedle pozeráte na seriály, robíte veľkú chybu!Foto: depositphotos.com

Ďalším dôvodom, prečo zo života vyradiť zlozvyk konzumácie jedál a filmov súčasne, je to, že často uprednostňujete kvantitu pred kvalitou a väčšinou sa rozhodnete pre balené pochutiny, ktoré majú vysoký obsah kalórií, cukru, tuku a soli.

Potraviny, ako sú chipsy, sušienky a sladké nápoje, časom prevalcujú vašu snahu o vyvážené stravovanie a následok je jasný: priberanie na váhe a ďalšie zdravotné problémy spôsobené nezdravou výživou.
Vyskúšajte všímavé stravovanie

Na zmiernenie negatívnych dopadov stravovania pri sledovaní televízie sa odporúča tzv. všímavé stravovanie. Teda jesť pri stole, sústrediť sa iba na to, čo si vkladáte do úst, vychutnať si každé sústo a ničím sa nerozptyľovať.

Tu je niekoľko krokov, ktorými sa môžete riadiť:

  • Než začnete jesť, na chvíľu sa zastavte a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite. To vám pomôže sústrediť sa a preniesť pozornosť do prítomného okamihu.
    Než sa zahryznete, všímajte si farby, textúry a vône jedla. Zapojte všetky zmysly.
    Neponáhľajte sa a každé sústo dôkladne rozžujte a vychutnajte si ich. Medzi jednotlivými sústami odkladajte príbor, aby ste spomalili tempo jedla.
    Nalaďte sa na signály hladu a sýtosti, ktoré vám dáva vaše telo. Jedzte, keď máte hlad, a prestaňte, keď ste spokojní, namiesto aby ste jedli zo zvyku alebo z nudy.
    Snažte sa jesť v tichom a pokojnom prostredí bez rušivých vplyvov, ako je televízia, telefón alebo počítač. Sústreďte sa iba na to, čo leží na tanieri.
    Nehodnoťte seba ani svoj výber jedla. Pristupujte k jedlu s láskavým prístupom a sebaprijatím.
    Venujte chvíľku tomu, aby ste ocenili jedlo, ktoré máte pred sebou, a úsilie, ktoré bolo vynaložené na jeho prípravu. Vypestujte si pocit vďačnosti za potravu a to, čo dáva vášmu telu.
    Všímajte si, ako telo reaguje na rôzne potraviny a podľa toho upravte svoj výber.
    Môžete tiež vyskúšať konkrétne cvičenia vedomého stravovania, ako je meditácia s hrozienkami, pri ktorej v duchu zjete jednu hrozienku a venujete pozornosť jej štruktúre, chuti a pocitom.

Zdroj: indianexpress.com, thecenterforgrowth.com, thehealthsite.com, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.