Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako poznať, že má dieťa dostatok materského mlieka

reklama:
Ako poznať, že má dieťa dostatok materského mlieka
Ako poznať, že má dieťa dostatok materského mlieka Foto: www.gettyimages.com

Ženy majú počas dojčenia často pocit, že majú málo mlieka a pochybujú o svojich schopnostiach dojčiť. Často je to len ich pocit vyplývajúci napr. z nespokojnosti dieťaťa po dojčení či pocite nenaplnenosti prsníkov.

Existujú dva spoľahlivé ukazovatele toho, že dieťa dostáva potrebné množstvo mlieka:

– dostatočné prírastky na váhe
– dostatočný počet pocikaných plienok za deň.

Prírastky na váhe u dojčených detí

V prvých dňoch po pôrode stratí dieťa 5 až 10% váhy. Späť na svoju pôrodnú váhu by sa dieťa malo dostať do 10 až 14 dní po pôrode. Potom by malo dieťa priberať zhruba 150 až 200 gramov týždenne, od 3. mesiaca potom min. 100 gramov týždenne. Ak sú prírastky na váhe nižšie, poraďte sa o tom s lekárom. Priberanie a rast dieťaťa si môžete zapisovať do rastových grafov v zdravotnom preukaze. V grafoch by si dieťa malo držať svoju rastovú krivku. Pokiaľ hodnoty klesnú o viac ako jedno pásmo, mali by ste spoločne s lekárom hľadať príčinu.

Na sledovanie prospievania dieťaťa obvykle stačia bežné preventívne prehliadky, ktoré sa v prvom polroku konajú veľmi často. Pri pochybnostiach môžete dieťa vážiť doma (na špeciálnej dojčenskej váhe) alebo kedykoľvek navštíviť lekára.

Počet pocikaných plienok za deň

Plne dojčené dieťa, ktoré má dostatočný príjem mlieka, močí obvykle 6 – 8 krát denne, moč je svetlý a nie je príliš cítiť. Ak dieťa močí menej ako 6 krát denne a moč je tmavo žltý a je silne cítiť, je pravdepodobné, že príjem mlieka je nedostatočný. V takom prípade sa poraďte s lekárom.

Jednou z nevýhod dojčenia je, že žena nevie, koľko mlieka dieťa z prsníka vypilo. V prípade, že je dieťa po dojčení nepokojné, plače a nemôže zaspať, smerujú prvé myšlienky k príjmu mlieka, aj keď ten nemusí byť príčinou nepokoja dieťaťa. Pokiaľ dieťa dobre prospieva, môže byť príčinou nepokoja zvýšená dráždivosť dieťaťa alebo bolenie bruška spôsobené napr. prepíjaním, refluxom alebo neznášanlivosťou niektorých potravín v strave matky. Pokiaľ je dieťa po dojčení pokojné a spokojne zaspáva, je to obvykle známkou dostatočného príjmu mlieka. Na druhú stranu dojčatá s nedostatočnou výživou po dlhšiu dobu môžu byť veľmi spavé a môžu pripadať okoliu ako spokojné bábätká.

Ak si chcete overiť, koľko mlieka dieťa z prsníka vypije, môžete ich zvážiť pred a po dojčení, rozdiel zodpovedá množstvu vypitého mlieka. Množstvo mlieka na jedno dojčenie sa môže v priebehu dňa meniť, preto skôr než len jedno dojčenie je lepšie vážiť dieťa aspoň 24 hodín a porovnávať celkový denný príjem mlieka s odporúčaným množstvom, ktoré nájdete v článku Dávky mlieka pre dojčatá.

Pokiaľ dieťa vyžaduje dojčenie veľmi často, tzn. častejšie ako raz za 2 hodiny, alebo dojčenie trvá veľmi dlho, tj viac ako pol alebo trištvrte hodiny, poraďte sa o tom s lekárom. Na vine môže byť zlá technika dojčenia. Pokiaľ dieťa vyžaduje dojčenie veľmi často a pritom veľmi dobre prospieva, môžete vyskúšať ponúknuť mu medzi dojčením miesto prsníka cumlík. Ten sa však odporúča používať až po šestonedelí, keď už má dieťa techniku dojčenia dobre zažitú.

V určitom veku mávajú dojčatá tzv. rastové špurty, kedy sa rast dieťaťa zrýchľuje a skokovo sa zvyšuje potreba mlieka. Deti v tomto období vyžadujú častejšie dojčenie, často aj v noci. Množstvo mlieka v prsníkoch sa obvykle prispôsobí zvýšeným potrebám dieťaťa v priebehu dvoch až troch dní. Rastové špurty sa najčastejšie objavujú v 3 a v 6 týždňoch a potom v 3 mesiacoch.

Dojčiace ženy sú často znepokojené tým, že sa im prsia nenalievajú mliekom tak, ako v počiatkoch dojčenia. Tento stav ale nie je spoľahlivou známkou nedostatku mlieka, mnoho žien má prsia naliate mliekom iba v šestonedelí, neskôr už sa mlieko tvorí až pri saní dieťaťa. Rovnako nie je známkou nedostatku mlieka to, že po dojčení nie je možné z prsníkov odstriekať (odsať) žiadne mlieko alebo je množstvo odstriekaného (odsaté) mlieka veľmi malé. Najlepšie vysaje mlieko z prsníka dieťa, odsávačka býva neúčinná u mnohých žien, ktoré inak dojčia bez problémov.

Zdroje:
http://www.babycenter.com/0_how-to-tell-whether-your-babys-getting-enough-breast-milk_617.bcM. Gregora, D. Zákostelecká, Jídelníček kojenců a malých dětí, Grada Publishing, a. s., 2009
, www.maminkam.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.