Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako prirodzene posilňovať detskú imunitu? Pomôže zdravý jedálniček aj betaglukány

reklama:
Imunita
Foto: www.gettyimages.com

Zamestnaná mamička s chorým malým dieťaťom, to je v dnešnej dobe veľký problém. Vziať si ošetrovateľku znamená prísť o veľké množstvo peňazí. A každá správna mama samozrejme chce, aby jej dieťa bolo zdravé. Preto je rozhodne správnou voľbou hľadať možnosti, ako prírodnými prostriedkami posilňovať detský organizmus.

Detský kolektív a bacily

Vybudovať svojmu dieťaťu silnú imunitu, to je pre rodičov naozaj náročná úloha. Avšak oplatí sa. Je to vklad aj do budúcnosti. Čím odolnejšie bude vaše dieťa voči vírusovým a bakteriálnym infekciám, tým lepšie, pretože v detských kolektívoch to samozrejme funguje tak, že akonáhle jedna z ratolestí donesie nejaký bacil, rýchlo mu podliehajú aj ostatní. Práve preto má cielená práca v oblasti budovania detskej imunity veľký význam.

Dôležité je zaobísť sa pokiaľ možno bez chemických liekov. Tie tvoria až poslednú možnosť. Kde a ako s posilňovaním imunity vášho potomka začať?

Jedálny lístok – zelenina a ovocie ako základ

V prvom rade sa zamerajte na stravovanie. Skladba detského jedálnička je nesmierne dôležitá. Sústreďte sa na to, aby váš potomok mal dostatok zeleniny a ovocia. Zaraďte zeleninové a ovocné šaláty, v zime sú výborné polievky s veľkým množstvom zeleniny, ktoré zároveň zahrejú. Sladenie cukrom nie je ideálnou voľbou, je lepšie nahradiť ho prírodnejšími variantmi, napríklad medom, alebo agávovým sirupom. Samozrejme ovocie je sladké samo o sebe. V detskom jedálničku by nemali chýbať aj kvalitné rastlinné oleje, a to olivový alebo napríklad ľanový či mandľový. Mäso a potraviny z kravského mlieka by mali mať v jedálničku obmedzené zastúpenie, maximálne 3x do týždňa. V strave by nemali chýbať probiotiká, napr. kyslé mliečne výrobky.

Otužovanie, pohyb aj aromaterapia

Zdravá strava je nesmierne dôležitá, ale mnohokrát nemôže telu dodať dostatok obranných látok. Preto je dobré siahnuť po prírodných pomocníkoch. Veľmi účinným prostriedkom je echinacea, teda echinacea purpurová, ktorú môžete dieťaťu podávať napríklad ako čaj alebo tinktúru. Súčasťou imunoterapie, teda liečby za účelom podpory obranyschopnosti je napríklad aj otužovanie organizmu, ktoré je dobré vykonávať dlhodobo a u detí zvoliť formu hry, kedy budú považovať studenú sprchu za zaujímavú zábavu.

Nevyhnutnou súčasťou je aj pravidelný pohyb. Keď si dieťa nájde šport, ktorý ho bude baviť, uspokojovať a bude v ňom dosahovať výsledky, zároveň to posilní jeho sebavedomie aj imunitu organizmu. Vhodným doplnkom potom môže byť aj aromaterapia. Uvoľňované éterické oleje z aromalampy napríklad v podobe levandule, eukalyptu alebo tymiánu tiež podporia odolnosť detského tela.

Príroda v boji proti infekciám

Liečivé huby
Foto: www.gettyimages.com

Medzi jedny z najdôležitejších prírodných látok, ktoré pomôžu deťom odolať infekciám, ale patria betaglukány. Nájdete ich v rôznych potravinách a hlavne v liečivých alebo medicinálnych hubách. Ide o polysacharidy, teda polymérne látky postavené na molekulách glukózy. V hubách sú súčasti bunkových stien. Najčastejšie sú medzi medicinálne huby radené hliva ustricová, maitake, reishi a shiitake. Z ďalších zdrojov betaglukánov nájdete napríklad v kvasinkách, teda v obyčajnom pekárskom droždí, ďalej v obilninách, a to hlavne v ovse a jačmeni. Vyhľadávajte ale predovšetkým celozrnné produkty.

Liečivé huby a betaglukány

Podstatné je sa betaglukánmi zásobovať dlhodobo, u detí najlepšie 3-4 mesiace. Rozhodne si nemožno myslieť, že budú mať vytúžený efekt po jednorazovom použití. Preto je najvyšší čas začať práve teraz.

Systematickým užívaním betaglukánov spoločne s ďalšími opatreniami vybudujete potomkovi v priebehu zimy skutočne silnú imunitu. K dispozícii sú betaglukány vo forme hubových extraktov v podobe zriedených sirupov. Tie môžu spravidla konzumovať deti staršie ako jeden rok. Ďalším variantom sú tablety s čistým betaglukánom. Tie môžete veľmi jednoducho rozpustiť v nápoji. Pre deti je táto forma konzumácie jednoduchšia a vhodnejšia, môžete im tabletu primiešať napríklad do obľúbenej ovocnej alebo zeleninovej šťavy.

Zdroj: vasedeti.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.