Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo robiť, ak si deti ešte neprešli kiahňami? Kiahne a ich problematický priebeh v dospelosti

reklama:
Čo robiť, ak si deti ešte neprešli kiahňami?
Čo robiť, ak si deti ešte neprešli kiahňami? Kiahne a ich problematický priebeh v dospelosti Foto: www.gettyimages.com

Kiahne u detí nie sú nič príjemné, ale ich telíčko sa s nimi obvykle dokáže pomerne hladko vysporiadať. U dospelých býva ich priebeh oveľa závažnejší. Niektorí rodičia preto nechávajú svojich potomkov cielene nakaziť, aby si chorobou prešli, kým sú ešte malí. Otázkou je, či je táto možnosť tá správna a aké sú ďalšie varianty.

Ovčie kiahne sú strašiakom všetkých rodičov. Obvykle začínajú ako svrbivá vyrážka. Neskôr sa objavia niekoľko milimetrov veľké pľuzgiere, ktoré potom praskajú a na ich miestach sa tvoria chrasty. To sprevádza často horúčky, bolesti hlavy, zníženie chuti do jedla, kašeľ či bolesť v krku. Veľkým problémom je nielen to, že je deťom zle, ale aj fakt, že ich svrbí celé telo. Pokiaľ si pritom pľuzgiere rozškriabu, hrozí, že sa im do nich dostane zápal a zostanú po nich trvalé jazvy.

Je tak potrebné ich vysušovať a svrbenie tlmiť vhodnými prípravkami (pomáha napríklad tekutý púder). Zároveň je dôležitý pokoj, v opačnom prípade vírus Varicella zoster, ktorý kiahne spôsobuje, má tendencia útočiť na mozgové blany. To potom môže spôsobiť vážnejšie ochorenia, ako je napríklad meningoencefalitída varicelová.

Kiahne sa obvykle objavia v detstve, v dospelosti sú problematické

S ochorením sa stretne už v detstve až 95 % populácie. Postihuje pritom najčastejšie deti vo veku od troch do desiatich rokov. V detstve sa pritom telo dokáže s infekciou obvykle dobre vysporiadať. V dospelosti býva jej priebeh horší. „Všeobecne platí, že u dospelých osôb a osôb s poruchou imunity je priebeh kiahní závažnejší – mávajú viac teploty, výsev exantému je bohatší a je vyššie riziko komplikácií – lokálne zápaly, postihnutie pľúc alebo centrálnej nervovej sústavy. Nedá sa povedať, ktorý vek je na prekonanie kiahní najlepší, ale je iste dobré si touto infekčnou chorobou prejsť v detstve. Prekonané ochorenie zanecháva doživotnú imunitu. Ale určite je dobré chrániť novonarodené deti, osoby s poruchou imunity a osoby s významným postihnutím kože – napríklad atopickým ekzémom,“ hovorí pediatrička Helena Jandová.

Ide pritom o vysoko infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša priamym kontaktom s nakazeným alebo vzduchom kvapôčkami, teda napríklad kašľom, kýchaním a podobne. Kto ovčie kiahne ešte neprerobil a je v kontakte s chorým, má veľmi vysokú šancu, že ochorie. Nakazený sa pritom stáva infekčným 1-3 dni pred vypuknutím prvých príznakov a nákazlivosť trvá až do zaschnutia posledného pľuzgiera.

Mali by sa deti nechať cielene nakaziť?

S týmto vedomím nechávajú niektorí rodičia svoje deti cielene nakaziť tým, že sa stretnú s kamarátmi detí, ktorí ochorenie už majú. Podľa vyššie spomínanej pediatričky by mali byť ľudia opatrní u detí, ktoré spadajú do rizikových skupín – teda majú slabú imunitu, trpia atopickým ekzémom, či sa jedná o príliš malé deti, ale inak podľa nej nie je vyložene chybou ísť infekciu naproti. Tento názor je však rozporuplný a iní odborníci pred týmto počinom varujú. Doktorka prírodných vied Aneta Medonosová pôsobiaca v laboratóriu Synlab, ktorá sa zaoberá diagnostikou krvi, varuje, že „nikto nezaručí, že práve vaše dieťa nebude mať ťažký priebeh. Neúmyselne sa pri tom môžu nakaziť aj iné, a často aj rizikové osoby napríklad v dôchodkovom veku,“ čo objasnila na serveri Zdravie národa. Pokiaľ sa teda rozhodnete pre cielenú nákazu, je potrebné, aby ste boli veľmi opatrní a vedeli, s akým nebezpečenstvom do toho vstupujete.

Sú tu však aj iné možnosti, ako očkovanie. „Ak dieťa neprekoná jasnú infekciu kiahňami do tínedžerského veku – zhruba 13-15 rokov, odporúčam určite očkovanie. Vzhľadom na závažnejší priebehu v dospelosti, navyše Varicella zoster vírus má schopnosť poškodiť nenarodené dieťa a tehotnú ženu. Väčšinou pred plánovaným očkovaním tínedžerovi naberieme krv, z ktorej sa dá s istotou zistiť, či kiahne naozaj nemal. Môže sa stať, že priebeh kiahní bol veľmi mierny a rodina si tento moment nepamätá,“ uzatvára pediatrička Jandová.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.