Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Keď dojčenie jednoducho nejde

reklama:
Keď dojčenie jednoducho nejde
Keď dojčenie jednoducho nejde Foto: www.gettyimages.com

Dojčenie nie je povinnosť, ale výhradné právo ženy. Materské mliečko plní úlohy výživy a zaisťuje naštartovanie imunitného systému u dieťaťa. Zároveň sa pri ňom vytvára puto medzi matkou a dieťaťom. Nie vždy je však dojčenie príjemné a bezproblémové a dokonca nie vždy je možné.

Čo robiť, keď dojčenie jednoducho nejde?

Základným predpokladom správneho dojčenia je zvolenie vhodnej polohy, o ktorom sme písali v predchádzajúcom blogu, a správne priloženie a prisatie dieťaťa. Správne prisatie bábätka spoznáte podľa toho, že dolnou perou a bradou zakrýva väčšiu časť dvorca ako hornou perou. Ako odporúčajú poradkyne dojčenia zo združenia Mamila, ktoré sa zaoberá poradenstvom pri dojčení, pred prisatím môžete bábätku prejsť bradavkou po hornej pere z jednej strany na druhú, aby čo najviac otvorilo pusinku. Brada bábätka by už v tejto fáze mala byť blízko prsníka, tak aby sa pri prisatí dotkla prsníka ako prvá a aby aj po prisatí medzi nosom bábätka a prsníkom zostal priestor. Vďaka tomuto asymetrickému priloženiu bude mať bábätko zaklonenú hlavičku a bude lepšie piť. Bábätká sa lepšie prisávajú, ak sú s mamičkou v kontakte kože na koži, pretože to v oboch prebúdza inštinkty a stimuluje mamičku na dojčenie.

Keď dojčenie sprevádza bolesť

Dojčenie je krásne do chvíle, kým neprídu problémy, jedným z nich sú napríklad popraskané bradavky. Ich príčinou býva často nesprávne priloženie alebo nesprávna technika dojčenia. Aj jedno nesprávne prisatie môže spôsobiť poškodenie bradavky. Popraskané a krvavé bradavky sú také bolestivé, že často sú dôvodom na odstavenie dieťaťa. Na tento problém sú vhodné lanolínové prípravky na prírodnej báze, ktoré sú pre bábätko neškodné. Krém pred dojčením nemusíte z prsníka zmývať. Niektorým mamičkám pomohla aj samoliečba – potieranie zranených bradaviek vlastným mliekom. Aby ste popraskaniu predišli, striedajte od začiatku polohy, aby bol tlak na bradavku vždy v inom mieste. Bradavky udržujte v suchu a na vzduchu a zároveň ich neumývajte príliš často, aby ste nepoškodili ich ochrannú lipidovú vrstvu.

Bradavka, ktorá nemá ideálny tvar

Pri dojčení nie je dôležitý tvar bradavky, ale skôr to, či sa dokáže aspoň trochu vztýčiť. Rozlišujeme tri druhy bradaviek – normálne bradavky, ploché bradavky a vpáčené bradavky. Plochá bradavka je taká, ktorá sa nedá vytiahnuť von a po stimulácii alebo pri chlade sa nepredlžuje. Na pohľad je vidieť, nie je však vyvýšená nad povrch dvorca. Vpáčená bradavka (zapadnutá) je stav, pri ktorom je bradavka vtiahnutá do prsníka a nie je ju vôbec vidieť. Dojčenie s iným typom bradaviek ako sú normálne, nie je nemožné, vyžaduje však väčšiu trpezlivosť a cvičenie. A mnohokrát aj zásah laktačnej poradkyne. Bábätko sa dokáže prisať na akýkoľvek tvar bradavky aj dvorca, môže mu to však pár dní trvať. Dôležité je mlieko odsávať a trpezlivo skúšať dieťa prikladať na vopred stimulované bradavky. Pri vpáčených bradavkách pomáha obyčajná stimulácia prstami a ich vytiahnutie tesne pred dojčením. V ťažších prípadoch pomôžu formovače – špeciálne pomôcky do podprsenky, ktoré sústavným tlakom posúvajú bradavku do otvoru v membráne. Pozor, formovače si nezamieňajte s klobúčikmi!

Keď príde (laktačná) kríza

Ďalším z problémov, s ktorým sa môžu mamičky stretnúť, je laktačná kríza. Nedostatok mlieka sa objavuje v období tzv. rastových špurtov, kedy dieťatko vyžaduje viac mlieka – medzi 3. a 6. týždňom a okolo 3. a 6. mesiaca života. Tvorba mlieka sa musí prispôsobiť potrebám bábätka. Zvýšenie laktácie podporíte odstriekavaním alebo odsávaním mlieka, dojčením z oboch prsníkov a častým dojčením. Ak by ste bábätku v tomto období podali príkrm, v konečnom dôsledku by ste znížili počet priložení a tým aj tvorbu materského mlieka.

A zase tie prsia…

Komplikáciami, kvôli ktorým ženy uvažujú nad pozastavením dojčenia, sú aj upchatý mliekovod a zápal prsnej žľazy (mastitída). Upchatý mliekovod sa prejavuje ako bolestivé zdurenie na jednom mieste prsníka. Jeho príčinou býva väčšinou nesprávna technika sania. Pred dojčením je vhodné zatvrdnuté miesto nahriať teplou vodou a rozmasírovať ho. Medzi dojčením pomôžu chladivé obklady alebo tvarohový obklad. Upchatý mliekovod môže prepuknúť až do zápalu prsnej žľazy. Pre zápal prsnej žľazy je typická horúčka, zimnica a bolestivé a začervenané miesto v prsníku. Mastitída si už vyžaduje liečbu antibiotikami. V dojčení však netreba prestávať, mlieko môžete aj odstriekavať.

Problém môže mať aj bábätko

Jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje úspešné dojčenie je aj pohyblivosť a funkcia jazyka bábätka. Pri správnom asymetrickom prisatí je jazyk vypládzaný a presahuje spodnú peru. Tuhá či krátka uzdička pod jazykom spôsobujú, že jazyk je menej pohyblivý a bábätko má problémy pri dojčení – je podráždené a nedostatočne priberá, pričom na prsníku môže byť dlho. Tým, že sa jazyk nehýbe správne, odiera bradavku a môže dôjsť k jej prasknutiu až k infekcii. Deti nedostatočnú pohyblivosť jazyka kompenzujú zvýšením tlakom čeľuste, hryzením či žuvaním bradavky. Pri podozrení na priľahlú uzdičku sledujte, či sa bábätko dobre prisáva a je schopné vyprázdniť prsník. Uzdičku môže potom prestrihnúť pediater, otorinolaryngológ, chirurg či detský stomatológ. Existujú však aj zdravotné komplikácie bábätka, pri ktorých sa dojčenie vyslovene neodporúča. Ide o niektoré vrodené metabolické ochorenie či chýbajúci sací reflex.

Všetko je v hlave?

Aj keď dojčenie vyzerá ako najprirodzenejšia vec na svete, mnohé mamičky potrápia. Príčinou nemusí byť len zlé prisatie či zdravotný stav, ale aj psychická nepohoda, nedostatok spánku a odpočinku či vnútorné presvedčenie, že žena dojčiť nemôže alebo nechce, prípadne sa rozhodne dojčiť len krátko. Psychika hrá pri dojčení veľkú rolu. Predovšetkým prvorodičky sa musia zmieriť s novou úlohou rodiča, po pôrode zároveň dochádza k vyrovnávaniu hormonálnych hladín, takže podráždenie či plačlivosť nie sú ničím výnimočným. Samotný stres môže mať vplyv na produkciu mlieka a dojčenia. Potrebnú podporu môže mamička získať u laktačnej poradkyne – keď si nesadne s jednou, môže vyskúšať ďalšiu.

Príbeh mamičky Karolíny

Ani pomoc laktačnej poradkyne a úpenlivé snaženie mamičky však neznamenajú vždy 100% úspech. Keď dojčenie napriek snahám nejde, na rade je fľaštička s umelým mliekom. Podobne ako u Karolíny, ktorá v 28 rokoch porodila svoje prvé dieťa: „Keby mi niekto povedal, že dojčenie bude pre mňa boj, neuverím. Počas tehotenstva som mala dostatok času pripraviť sa na materstvo. Čítala som si o rôznych výchovných metódach, nosení, kontaktnej výchove aj o samotnom pôrode a jeho vplyve na psychiku bábätka. O dojčení som si nenaštudovala vôbec nič, veď niečo také prirodzené sa netreba učiť. Už v pôrodnici som však pochopila, ako veľmi som sa mýlila. Zatiaľ čo iné mamičky dojčili snáď od prvého momentu, ako im dieťa priložili na hruď, ja som bola opačný prípad. Napriek bondingu sa malý nevedel prisať. Trénovala som každú chvíľu, dieťatko prikladala, ale ono nespolupracovalo. To, že sa mi mlieko spustilo až piaty deň, situáciu tiež neprospelo.“ Karolínu z pôrodnice prepustili a laktačná poradkyňa ju naučila dojčiť s klobúčikmi, bez nich to nešlo.

Po týždni takého dojčenia si uvedomila, že klobúčiky sú nesmierne obmedzujúce. „Chcela som dojčiť na požiadanie as klobúčikmi sa mi to zdalo komplikované. Dojčenie na verejnosti nie je nič pre mňa a ešte si do toho lepiť silikónové násadky na bradavky a dbať o to, aby držali? Dovidenia, diskrétne dojčenie. Rozhodla som sa preto opäť vyhľadať laktačnú poradkyňu. Vďaka nej sa dojčenie rozbehlo a jej rady mi veľmi pomohli. Bohužiaľ, týždeň po jej návšteve sa mi znížila tvorba mlieka. Opäť som vyhľadala laktačnú poradkyňu, ktorá môj stav potvrdila. Nakúpila som si rastlinné preparáty, bylinky, čaje a zvýšila počet dojčení,“ dodala Karolína. Toto obdobie bolo pre ňu náročné psychicky aj finančne, bylinky na 2 týždne ju stáli 800 Kč. Jej prvorodený syn však stále nedostával dostatok mlieka a bol večne hladný. Nepomáhali ani overené rady „kontaktných mamičiek“, bábätko plakalo cez deň v noci a bolo lenivé ťahať to málo mlieka, ktoré Karolíne zostalo.

Pár týždňov si preto mlieko odsávala a dieťatko dojčilo prostredníctvom tzv. cievky. „Boli sme vyčerpaní aj ja, aj manžel, nakoľko na dojčenie cievkou potrebujete jeden pár rúk navyše. Objavilo sa u mňa baby blues, respektíve začiatok menšej popôrodnej depresie. Plakala som a vyčítala som si, že som neschopná matka, ktorá nedokáže nakŕmiť vlastné dieťa. Pohrávala som sa s myšlienkou, že to trápenie ukončím a malému nasadím umelé mlieko. Keď som sa so svojimi pocitmi zverila v skupine mamičiek, namiesto podpory sa mi dostalo veľa rád a názorov v zmysle, že umelé mlieko je čisté peklo a mám sa viac snažiť. Možno aj pod vplyvom tlaku okolia a iných dojčiacich matiek som sa zaťala a dojčila ďalej,“ popísala svoj boj s dojčením.

Množstvo mlieka sa jej o niečo zvýšilo a syn sa opäť dokázal prisať, napriek tomu v nej zostala akási „pachuť“ z dojčenia. Počas tohto intímneho aktu nepociťovala príval lásky a spojenie s dieťaťom, naopak, cítila veľkú nervozitu až stavy úzkosti. „Niekedy okolo 5. mesiaca sa u malého objavilo odmietanie prsníka. Radšej plakal od hladu, než aby sa prisal. V tomto období som dostala odporúčanie skončiť s dojčením kvôli mojim zdravotným problémom a priznám sa, v kútiku duše sa mi uľavilo. Kúpila som balenie umelého mlieka a viete čo? Nikdy počas dojčenia sa môj syn netváril tak spokojne, ako po vypití prvej fľaše umelého mlieka. Keď som uvidela ten blažený výraz, vedela som, že som urobila dobre. Moje stavy úzkosti zmizli a materstvo som si začala užívať oveľa viac. Za mňa určite platí – spokojná mama = spokojné dieťa,“ zverila sa nám so svojím príbehom Karolína.

Zdroj: www.medvidkovehracky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.