Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Keď duša ukrýva svoje trápenia.. Tu je 7 psychosomatických ochorení

reklama:
Keď duša ukrýva svoje trápenia.
Keď duša ukrýva svoje trápenia.. Tu je 7 psychosomatických ochorení Foto: www.gettyimages.com

Choroby, pri ktorých sú telesné ťažkosti, zmeny a poruchy funkcie podmienené duševným stavom – tak sú súhrnne charakterizované psychosomatické ochorenia. Pojem „psychosomatika“ spája dva výrazy starej gréčtiny: „psyché“ – duša a „soma“ – telo. Psychosomatické ochorenia sú zvyčajne dôsledkom toho, že duša ukrýva svoje trápenie.

Ak je duša preplnená, nenachádza jej obsah iného východiska ako prostredníctvom tela. Čo vedie k psychosomatickým chorobám? Náš článok uvádza najrozšírenejšiu klasifikáciu príčin psychosomatických ochorení, ako ju zverejnil americký psychológ Leslie M. LeCron (1892-1972).

1. Vnútorný konflikt

Situácia, keď jednu časť svojich prianí, ležiacu na povrchu, si človek uvedomuje, druhá – obvykle úplne opačná – sa však z nejakého dôvodu ukrýva v jeho podvedomí. Táto druhá časť začne „partizánsku vojnu“, ktorej prejavy sa môžu stať práve psychosomatické symptómy.

2. Reč tela

Telo fyzicky vyjadruje stav. Obrazne by sa to dalo vyjadriť napríklad vetami: „Lámu si nad ním hlavu!“, „Je mi z neho zle žalúdka!“, „Zviera sa mi nad tým srdce, „Som ako zviazaný“. Skúste sami odhadnúť, ako zareaguje relatívne zdravý organizmus na podobné ustavične ho programujúce vyhlásenie?

3. Získanie podmienenej výhody

K tejto kategórii radíme zdravotné problémy prinášajúce svojmu nositeľovi istú podmienenú výhodu. Naozaj nejde o simuláciu, ale o úplne reálne diagnostikované ochorenie. Napríklad sa ten človek chce domôcť výsad, ktoré sa mu dostáva iba vtedy, keď je chorý. Priať si ochorieť pre pochybnú výhodu je však vec veľmi nebezpečná.

4. Minulá skúsenosť

Príčinou ochorenia môže byť traumatický zážitok z minulosti, najčastejšie nejaké ťažké trauma z detstva. Môže ísť tak o epizodickú udalosť, ako aj o dlhodobé pôsobenie, ktoré aj naďalej emocionálne dotyčného ovplyvňuje.

5. Identifikácia

V tomto prípade ide o prejav fyzického symptómu vzniknutý na základe silnej citovej väzby k človeku, ktorý skutočne ochorením trpí. Často je prítomný strach zo straty tohto človeka, alebo už k jeho strate fakticky došlo.

6. Autosugescia

Človek je presvedčený, že má nejakú chorobu. Hoci to tak v skutočnosti nie je, ustavične pri sebe hľadá a tiež nachádza jej príznaky a prejavy. Jeho podvedomie už týmto spôsobom existenciu choroby prijíma a pravdepodobnosť jej reálneho prepuknutia tým samozrejme vzrastá.

7. Sebatrestanie

Toto trestanie býva spojené s reálnou, častejšie však iba predstavovanou vinou, ktorá človeka trápi. Sebarestanie uľahčuje znášanie pocitu viny – ako by ju vykupovalo.

Psychosomatické problémy sú úplne reálne. Vznikajú v dôsledku stresových situácií a zložitých medziľudských vzťahov, vonkajšieho pôsobenia na psychiku a iných, úplne nefyziologických príčin. Poznamenajme tiež, že mnohí bádatelia zistili, že k psychosomatickým problémom dochádza v orgánoch a systémoch už na začiatku oslabených špecifikami životného spôsobu a v ich dôsledku vzniknutých dispozícií.

Zoznámte sa so „Chicagskou siedmou“.
Nie, naozaj nejde o názov nejakého zločineckého syndikátu, hoci má na svedomí pravdepodobne viac ľudských životov, než akákoľvek podobná organizácia. Za „Chicago Seven“ označil maďarsko-americký lekár Franz Alexander (1891-1964) v roku 1950 sedem klasických psychosomatických ochorení.

1. Hypertónia

2. Žalúdočné vredy

3. Bronchiálna astma

4. Neurodermatitída

5. Hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy)

6. Ulcerózna kolitída (chronické ochorenie črevnej sliznice)

7. Reumatoidná artritída (autoimunitné ochorenie kĺbovej výstelky)

Od tých čias sa samozrejme mnohé zmenilo a zmenil sa aj a bol doplnený zoznam psychosomatických ochorení. V súčasnej dobe je oveľa obšírnejšie. Patria do neho napríklad panické poruchy a poruchy spánku, onkologické ochorenia, infarkt, syndróm podráždeného čreva, sexuálne poruchy, obezita, mentálna anorexia, bulímia… tieto a mnohé iné ochorenia môžeme so všetkou odôvodnenosťou pokladať aj za psychosomatické.

Mnohí známi psychoterapeuti, ako napríklad Wilhelm Reich (1897-1957), Franz Alexander, Ida Rolfová (1896-1979), Alexander Lowen (1910-2008) a mnoho ďalších spájali vznik týchto ochorení v určitých častiach a orgánoch ľudského tela s určitými zodpovedajúcimi emóciami . To však by už bola téma na samostatný článok.

Čo je potrebné na uzdravenie?

Je potrebné nielen vyliečiť fyziologický prejav, ale aj odstrániť jeho psychologickú príčinu. Niektorí lekári sú však presvedčení, že v liečbe psychosomatických ochorení je pôsobenie psychoterapeuta síce nevyhnutným, ale iba pomocným prostriedkom.
Napriek tomu však v mnohých prípadoch hlavná pomoc spočíva práve v ňom. Na fyzickej úrovni je v rámci prevencie predovšetkým nevyhnutné odstraňovať následky stresov a nepripustiť chronické preťaženie. Dopriať svojmu telu masáže, fyzickú záťaž a hodnotný odpočinok, naučiť sa zvládať napätie a vedieť sa uvoľniť. A to najhlavnejšie: ak nemôžete zmeniť situáciu, zmeňte svoj vzťah k nej!

Klaudia Maximenko

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.