Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kurkuma- Pomôže s prebytočnými kilami a zápaly zmiznú!

reklama:
Kurkuma
Kurkuma- Pomôže s prebytočnými kilami a zápaly zmiznú! Foto: www.freepik.com

Zázračné korenie, ktoré rieši mnohé zdravotné neduhy, taká je kurkuma! Žltý prášok určite poznáte zo zmesi karí, ale veľa ďalších príležitostí mu zrejme nedávate. Napríklad vás nasledujúce riadky presvedčia ho zaradiť do svojho života o trochu viac.

Väčšina z nás je zvyknutá používať korenie hlavne kvôli jeho vôni a chuti. Niektoré druhy však majú oveľa širšie využitie.

Napríklad kurkuma má toľko prospešných vlastností, až je to neuveriteľné. Svoje o tom vedia aj Indovia, ktorí sú jej najväčšími pestovateľmi i konzumentmi na svete. Posledné roky sa o tento zázrak podobný zázvoru zaujíma aj klasická medicína, takže okrem mletého prášku môžete kurkumín, hlavné liečivo z kurkumy, užívať aj v kapsulách ako doplnok stravy, ale pripravíte sa tak o úžasný chuťový zážitok.

Ako konzumovať kurkumu

Zo všetkého najskôr si ujasníme, v akej forme sa kurkuma najlepšie v organizme vstrebáva.

Aby nenarušovala žalúdočnú sliznicu, je najlepšie ju skombinovať s tukom (ghí, olivový, slnečnicový…). Spojenie s akýmkoľvek druhom korenia potom jej pôsobenie ešte znásobí. Tretím vylepšením je tepelná úprava. V praxi to môže vyzerať takto: do lyžice rozpáleného oleja pridáte lyžičku kurkumy, štipku korenia a uvarenú ryžu. Krátko všetko orestujete a môžete podávať nádherne žlto sfarbenú a živinami obohatenú prílohu.

„Kurkuma sa prezýva indický šafran, pretože sa rovnako ako šafran používa pre svoje farbiace schopnosti. Cenovo je kurkuma ale dostupnejšia ako šafran. Od kurkumy, ktorá sa získava mletím podzemku dlhého kurkumovníka, očakávajte horkosladkú chuť jemne zemitých tónov. Ľudia mylne prisudzujú kurkume pálivosť, ktorú nemá, zrejme je to z dôvodu, že je kurkuma často súčasťou pálivých zmesí napríklad v karí koreniacej zmesi, kde je v kombinácii so štipľavým zázvorom, pálivým chilli, paprikou či korením. Kurkumu nájdeme ale aj v ďalších zmesiach, ako je tradičná etiópska zmes berbere, indická zmes garam masála, juhoafrická zmes chakalaka a pod. Práve pre svoju nepálivosť je často používaná ako korenie pre grilovacie zmesi určené deťom. Použiť kurkumu môžete aj na prípravu osviežujúceho nápoja, ktorému sa hovorí zlaté mlieko alebo tiež kurkuma latté,“ hovorí nuselský korenár Ján Schneedorfer z Kráľovstva chuti.

Prečo si dopriať indický šafran

Odolnosť organizmu, rýchlejšia regenerácia, zvýšenie imunity, omladenie. To sú zaklínadlá dnešnej doby, ktoré kurkuma perfektne spĺňa. Pomáha tiež detoxikovať. Avšak jej zďaleka najväčší prínos je v prípade zápalov, či už vírusových, alebo bakteriálnych. Má totiž podobné schopnosti ako antibiotiká. Traduje sa, že tiež funguje proti kvasinkám všetkého druhu.

„Kurkuma má vysoké koncentrácie antioxidantov polyfenolov. Zmiernia tak zápal aj bolesť, posilnia imunitnú funkciu pečene, ale aj napomôže liečbe kožných problémov. Navyše kurkuma rovnako ako karí, chilli, korenie či klinčeky zrýchľujú metabolizmus, čo je nápomocné pri redukcii hmotnosti, a môžu telu pomôcť vyrobiť teplo. V chladných dňoch si tak môžete pripraviť napríklad polievku z červenej šošovky s kokosovým mliekom a dochutiť práve kurkumou, čerstvým zázvorom, ale aj cesnakom a koriandrom. Kurkuma je tak pre nás nepostrádateľná pri príprave redukčných jedálnych lístkov, do indických jedál, ale s obľubou ju používame aj ako prírodné farbivo do omáčok či ozvláštnenie príloh alebo do smoothie,“ hovorí nutričná špecialistka a zakladateľka Zdravého stravovania Kateřina Šimková.

Táto liečivka pomáha aj zvonka, čistí poškodené tkanivo a prispieva k hojeniu rán. Ostatne to, že prospieva pokožke, vedia Indky naozaj veľmi dlho, preto si často aplikujú kurkumové masky na tvár, keď žltý prášok zmiešajú s citrónovou šťavou, korením a olejom. Ako už bolo spomenuté, kurkuma prečisťuje pečeň, čím zvyšuje kvalitu pokožky, zmierňuje ekzémy a zápaly kože.

Kurkumu môžete pestovať aj doma v kvetináči. So zberom blahodarného podzemku to síce nebude také slávne, v našich podmienkach sa mu veľmi nedarí, zato vás poteší krásne farebnými kvetmi.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.