Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mali by starí rodičia rešpektovať priania rodičov? Čo robiť keď starí rodičia rozmaznávajú ?

reklama:
Mali by starí rodičia rešpektovať priania rodičov? Čo robiť keď starí rodičia rozmaznávajú ?
Mali by starí rodičia rešpektovať priania rodičov? Čo robiť keď starí rodičia rozmaznávajú ? Foto: www.freepik.com

Hovorí sa, že rodičia vychovávajú, starí rodičia rozmaznávajú. V mnohých rodinách to platí a mnohým rodičom sa to príliš nepozdáva. Ako situáciu riešiť?

Keď má dieťa s babičkou a dedom dobré vzťahy a na pobyt u nich sa teší, je to vyhovujúci stav pre všetky strany. Dieťa u starých rodičov získava nové zážitky, poznatky a ich skúsenosti a mnohokrát zažije aj tak trochu zakázané dobrodružstvá. Lenže z takého týždenného pobytu sa môže vrátiť ako vymenené a trochu rozmaznané. Mali by starí rodičia rešpektovať priania rodičov, alebo majú deti nárok byť od babičky s dedom rozmaznávané?

Dedo hovorí niečo iné ako otec

Benevolentnosť starých rodičov voči deťom často rúca rodičmi pevne nastavené pravidlá. Deti sa potom po návrate domov (obzvlášť po dlhšom prázdninovom pobyte) len ťažko vracajú do starých koľají, kde vládol rodinný poriadok. „Prečo sa nesmiem pozerať na televíziu do desať, keď u babičky som mohol?“ pýtajú sa vás a vy neviete, ako odpovedať, pretože babička je predsa tiež dospelý človek, ktorého by vaše dieťa malo počúvať. „Prečo nesmiem zjesť tú čokoládu celú, keď starý otec hovoril, že čokoláda je na dobrú náladu?“ Aj taká otázka vás môže zaskočiť, pretože nechcete svojmu otcovi či svokrovi zrážať autoritu a vyvracať pred dieťaťom jeho pravdy.

Ako takýmto situáciám predchádzať?

Takéto situácie sú zložité pre všetky strany. Deti nevedia, čo teda môžu a čo nie a kto tu rozhoduje, a sú zmätené. Zároveň nechcú napätie, veď majú rady ako svojich rodičov, tak aj babičku s dedom. Rodičia sa cítia nerešpektovaní vlastnými rodičmi – oživuje to v nich množstvo nepríjemných pocitov voči vlastným rodičom z detstva (nerešpekt, nezáujem, nepodporu). Starí rodičia zase prežívajú túžbu vnúča si čo najviac nakloniť a máloktorí to vedia inak ako cez sladkosti a dovoľovanie toho, čo rodičia zakazujú. Vynahradzujú si aj to, čo si ako rodičia voči svojim deťom nedovolili. Nie je ľahké zachovať dobrý vzťah so starými rodičmi a zároveň rešpekt voči vlastným hodnotám.

Urobte si vo vzťahoch poriadok

Iste to poznáte sami – ste radi, že vám vaša matka stráži, ale dostávate sa do sporov kvôli rozmaznávaniu. A čo potom keď začujete vety typu „Nehovor to mamičke…“ alebo „Zjedz rýchlo tú čokoládku, než sa mamička vráti…“ Dajú sa starí rodičia nejako „ukočírovať“, aby sa vo výchove zhodovali s rodičmi? Ak starí rodičia deťom všetko povoľujú a nič od nich nevyžadujú („Nemusíš si upratovať tie hračky, ja to urobím za teba.“), treba zakročiť a urobiť vo vzťahoch poriadok.

Pokiaľ je to možné, sadnite si v pokoji so starými rodičmi, radšej bokom od dieťaťa, a spoločne preberte, čo vám vadí, aké sú vaše výchovné hodnoty a postupy a čo by ste si priali od nich. Pokiaľ to nie je možné alebo starí rodičia na vaše žiadosti nepočujú, vopred si položte otázku, či danú vec považujete naozaj za takú dôležitú, aby ste kvôli nej robili dusno. Vznikajúce napätie a konflikty totiž škodia vo výsledku všetkým, hlavne deťom.

Nesnažte sa byť lepší ako oni

Ak nejde dohovor so starými rodičmi v pokoji a bez emócií, skúste zapôsobiť na ich city. Možno si budete pripadať trochu ako „citoví vydierači“, ale keď im vysvetlíte, že sami boli tiež skvelými rodičmi, ktorí vás dobre vychovali, a preto aj vy chcete byť rovnako dobrými rodičmi ako oni, zalichotíte im a tomuto oznámeniu predsa neodolá žiadna babička… Rozhodne nezafunguje presviedčanie o tom, že vy viete lepšie ako oni, ako sa má vychovávať. Naopak, dávajte im najavo, že oni to robili správne a vy to teraz tiež chcete robiť správne. Nehádajte sa, naopak hovorte, že chcete byť ako oni vo vašom detstve – vlastne je prianím, aby vám vyšli vo výchove v ústrety, žiadate o pomoc.

Pravdepodobne sa vám nepodarí, aby vaši rodičia dodržiavali úplne všetky vami nastavené pravidlá výchovy dieťaťa. Trochu priestoru, hoci malého, na rozmaznávanie im preto ponechajte. Spomeňte si sami, ako ste v detstve radi s babičkou a dedom robili inak „zakázané“ veci. Vyberte si zo svojich pravidiel len tie skutočne dôležité, ktoré pokladáte za kľúčové, predovšetkým tie spojené so zdravím dieťaťa. To, že chodí spať u babičky o desiatej miesto o deviatej, určite nie je tak zásadné…

A čo keď starí rodičia neposlúchnu?

Ak sa vám ani napriek všetkým vyššie spomínaným radám nedarí so starými rodičmi dohovoriť pravidlá výchovy alebo ich opakovane porušujú, oznámte deťom, že ich správanie u babičky bolo alebo bude iba výnimočné a doma sa opakovať nemôže. Povedzte nahlas predo všetkými, teda pred deťmi i starými rodičmi, že takto to je len výnimočne. Verte, že takáto výnimka nijako neoslabí vašu rodičovskú autoritu (pokiaľ hovoríme o občasných situáciách, nie o každodennom režime).

Táto výnimka neznamená, že vás nikto nerešpektuje ako rodičia, ani nijako nerozmazná deti v celej ich osobnosti. Len možno budú po príchode od babičky a deda trochu inak nastavené, ale veľmi rýchlo si zase zvyknú na váš režim. Radšej než kárať babičku s dedom pracujte na svojej prirodzenej autorite. Učte deti, že zásadné miesto v ich živote máte vy dvaja. Až potom babička s dedom.

S babičkou pod jednou strechou

Ak navštevujú vaše deti babičku s dedom len cez víkendy a prázdniny, pravdepodobne problémy s rozmaznávaním dokážete ustáť, väčšinu času sú totiž deti pod vašim dozorom a teda pod vašou výchovou. Čo však robiť, ak bývate so starými rodičmi v jednom dome a deti sú s nimi v styku denne? Aj to sa dá podľa psychológov zvládnuť, aj keď pravidlá musia byť nastavené prísnejšie. V tomto prípade musíte ako rodičia trvať na svojom a starým rodičom neustupovať, inak by sa vám výchova vymkla z rúk. Vo vašom dome musia na deti vždy platiť to, čo povedia rodičia. Či sa to bude prarodičom páčiť, alebo nie, vaše slovo bude nadradené ich.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.