Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Môže za to nielen uponáhľaný život, ale aj zlý životný štýl. Ako si poradiť s nespavosťou?

reklama:
Ako si poradiť s nespavosťou?
Môže za to nielen uponáhľaný život, ale aj zlý životný štýl. Ako si poradiť s nespavosťou? Foto: www.gettyimages.com

Priemerný človek strávi spánkom zhruba 1/3 svojho života. Aj preto je jasné, ako veľmi je pre vás dôležitý. Napriek tomu ho má veľa ľudí nedostatok.

Pýtate sa sami seba každú noc, čo robiť, aby ste zaspali. Prevaľujete sa v posteli do rána, a keď už konečne zaspíte, začne vám zvoniť budík? Potom sú naše nasledujúce tipy práve pre vás.

Čo je nespavosť?

Nespavosť (insomnia) je porucha spánku, ktorá sa vyznačuje obtiažnym zaspávaním a skorým prebúdzaním bez možnosti znovu zaspať. Veľmi časté je aj nočné prebúdzanie, ale aj nočné bdenie – teda zámena dňa za noc.

Nedostatok spánku spôsobuje, že ste malátni, unavení, podráždení, máte zlú náladu. Horšia je aj vaša pracovná výkonnosť. Pokiaľ je nespavosť dlhodobá, môže so sebou priniesť aj ďalšie zdravotné problémy, ako sú psychické poruchy a poruchy vnímania.

Nespavosť môže byť:

  • Prechodná: Spôsobuje ju aktuálny stres a je dlhá do 1 týždňa
    Akútna: Trvá zhruba 1 mesiac, je vhodné ju skonzultovať s lekárom
    Chronická: Dlhotrvajúca nespavosť je nutné riešiť s lekárom, môže mať vážne následky

Čo môže spôsobovať nespavosť?

Spánkové návyky ľudí sa v priebehu storočí rôzne menili. Zatiaľ čo predtým ľudia zaspávali pri zotmení a prebúdzali sa s východom slnka, neskôr sa začali spánkové návyky meniť. Nespavosť môže spôsobovať hektická doba spolu s nadmierou stresu.

Medzi najčastejšie príčiny nespavosti patria osobné problémy, depresia, stres, bolesť, vek, nesprávny životný štýl, nedostatok pohybu, zlé prostredie, ale aj zmena prirodzeného biologického rytmu.

Čo robiť v prípade chronickej nespavosti?

Nespavosť nemusí byť spôsobená len vaším psychickým stavom, ale aj sprievodným javom ďalších chorôb. Pokiaľ sa s nespavosťou trápite dlhšiu dobu, zverte sa svojmu lekárovi a začnite tento problém riešiť. Lekár vás môže poslať do spánkového laboratória, kde vás vyšetrí.

Poslednou voľbou v prípade chronickej nespavosti je liečba za pomoci liekov. Jej účelom je obyčajné obnovenie prirodzeného spánkového rytmu.

Čo robiť, keď vás trápi nespavosť?

Najprv sa snažte zistiť, čo je príčinou vašej nespavosti. Akonáhle zistíte, kde je „zakopaný pes“, začnite dodržiavať pravidlá spánkovej hygieny (vynechajte alkohol a kofeín, pravidelne vetrajte, pred spaním buďte v pokoji). Pokiaľ vám to nepomôže, môžete vyskúšať aj psychoterapiu.

Ďalšou možnosťou je riešenie za pomoci byliniek. Medzi vhodné bylinky na spanie patrí medovka a chmeľ. Pomáhajú zaspávaniu a zmierňujú psychické vyčerpanie. Vyskúšať môžete aj melatonín.

Zdroj: nhlbi.nih.gov, mayoclinic.org, nhs.uk, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 3. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.