Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nosenie bábätka: 5 polôh, ako správne nosiť a chovať bábätko

reklama:
Nosenie bábätka: 5 polôh, ako správne nosiť a chovať bábätko
Nosenie bábätka: 5 polôh, ako správne nosiť a chovať bábätko Foto: www.gettyimages.com

Správna manipulácia s bábätkom, predovšetkým podopieranie hlavičky, je úplne kľúčová pre zdravý vývoj dieťaťa. Je potrebné zabezpečiť, aby nedochádzalo k záklonu hlavičky, a tým k preťažovaniu nespevneného šijového svalstva. V akých polohách malé bábätko ideálne nosiť a chovať?

Polohy, v ktorých nosíte bábätko, treba striedať. Vďaka tomu dieťa rovnomerne zapája rôzne svalové partie a môže otáčať hlavičku do rôznych strán a uhlov. Navyše ich striedanie polôh aj viac baví.

1. Klbko

Bábätko prenášame v tzv. klbku, jednou rukou ho držíme na chrbte, druhou rukou mu podopierame nožičky a zadoček. Bábätko má zaguľatený chrbát a hlavu oprenú o náš hrudník. Dieťa by na opornej ruke nemalo sedieť. Ide o tesné držanie, ktoré majú bábätká radi, majú pri nej dobrý rozhľad, navyše si v tejto pozícii uľavujú brušku.

2. Klasické nosenie

Najčastejší spôsob, určite u našich mamičiek a babičiek, je nosenie bábätka na jednej ruke, druhá ruka je voľná alebo podopiera zadoček a nožičky. Hlavička bábätka je v ohybe ruky, chrbát je rovný, ruky bábätka sú voľné, aby sa s nimi mohlo hrať, panvica je rovno, nie naklopená smerom k telu mamičky. Pri tejto polohe je dôležité striedať ruky, aby bábätko neotáčalo hlavu len na jednu stranu a nedochádzalo k asymetrickému vývoju. Rovnako tak aj rodičia by nemali namáhať iba jednu stranu tela, od ruky po bedro, čo spôsobuje bolesti chrbta.

3. Tigrík

V pozícii na tigrika leží bábätko na predlaktí rodiča tvárou dole. Deti majú túto polohu rady, pretože majú rozhľad, voľné ruky a masírujú si v tejto polohe bruško. Rodičia ju často využívajú, keď majú ich deti prdíky. Rodič má predlaktia medzi rukami bábätka až k jeho zadočku, ruka drží stehná bábätka do pravého uhla k jeho brušku, aby zapojilo chrbtové a brušné svaly. Bábätko musí mať rovný chrbát. Dieťa nepretáčame k sebe. Ruky striedame. V tigríkovi môžeme nosiť bábätko od narodenia, nie však príliš dlho, bábätko sa pri nej unaví a niektorým deťom sa môžu odkrvovať nohy.

4. Kengura

Pozícia na klokana je tiež aktívna. Bábätko pri nej posilňuje svaly a môže sa tak čoskoro unaviť. V tejto pozícii držíme bábätko jednou alebo oboma rukami za hrudník a jeho zadoček si opierame o náš hrudník. Bábätko sa pozerá na veci pod ním, nesmie sa zakláňať. Je to pozícia vhodná od 2. mesiaca.

5. Odgrgnutie

V polohe, pri ktorej si má bábätko odgrgnúť, je dieťatko opreté ramienkami o rameno rodiča. Nesmie sa zakláňať, aby nepreťažovalo chrbtové svaly.

Zdroj: www.emimino.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.