Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo rebarbora nie je vhodná pre deti a kedy je jedovatá? Týchto 5 vecí by ste o nej mali vedieť

reklama:
Prečo rebarbora nie je vhodná pre deti a kedy je jedovatá?
Prečo rebarbora nie je vhodná pre deti a kedy je jedovatá? Týchto 5 vecí by ste o nej mali vedieť Foto: www.freepik.com

Rebarbora je zelenina, ktorá sa v kuchyni používa najmä ako ovocie. Pripraviť z nej možno množstvo sladkých dobrôt, jej konzumácia má ale svoje riziká kvôli obsahu kyseliny šťaveľovej.

Rebarbora alebo rebarbora kučeravá patrí k obľúbeným jarným ingredienciám a spracovať ju možno na mnoho spôsobov. Napriek tomu, že sa jedná o zeleninu, najväčšie uplatnenie má vďaka svojej ovocnej chuti v sladkej kuchyni.

Najčastejšie sa používa do ovocných koláčov, skvelá je ako náplň do kysnutých buchiet, hodí sa aj do sviatočných tort, môžete ju schovať pod posýpkovú kôru ako crumble alebo z nej pripraviť aj výbornú zaváraninu.

V podobe omáčky alebo čatní ju možno podávať aj k mäsu alebo aromatickým syrom. Napriek tomu, že sa jedná o zdravú a nízkokalorickú plodinu, má jej konzumácia isté riziká a nie je vhodná pre každého.

Tu je 5 dôvodov, prečo s ňou zaobchádzať opatrne:

Nepezpečná kyselina

Problematickou látkou, ktorú rebarbora obsahuje, je kyselina šťaveľová. Jej nadmerný príjem môže spôsobiť vylučovanie vápnika, čo ovplyvňuje zdravie kostí a zubov. Okrem toho môže zapríčiniť aj vznik obličkových kameňov. Citlivejšie osoby môžu mať po konzumácii zažívacie ťažkosti.

Jedovaté rebarborové listy

Pri spracovaní rebarbory používajte vždy len stopky. Listy obsahujú vysokú koncentráciu kyseliny šťaveľovej a jedovatých zlúčenín, takže by sa nemali konzumovať vôbec. V nadmernom množstve môžu spôsobiť otravu s fatálnymi následkami.

Nikdy surová

Rebarborové stopky je vždy nutné olúpať a tepelne spracovať, čím sa zníži obsah kyseliny šťaveľovej. V surovej podobe je rebarbora zdraviu škodlivá, preto ju vždy povarte aspoň 10 minút. Pozor si dajte na populárnu smoothie, do ktorého sa surová rebarbora pridáva spoločne s ďalšími druhmi ovocia a zeleniny.

Úroda len do júna

Sezóna rebarbory je pomerne krátka – odborníci ju odporúčajú žať zhruba do polovice júna. Akonáhle začne rastlina prechádzať do kvetu, množstvo kyseliny šťaveľovej v stopkách sa zvyšuje.

Pre koho je rebarbora nevhodná?

Rebarbora by sa kvôli kyseline šťaveľovej nemala podávať deťom do 10 rokov, nie je vhodná pre tehotné ženy a vyhnúť by sa jej mali aj ľudia, ktorí majú ochorenie obličiek, močových ciest, reumatizmus alebo dnu.

Zdravé osoby by mali konzumovať rebarboru nanajvýš dvakrát týždenne, ideálne v kombinácii s potravinami bohatými na vápnik, ako je tvaroh, jogurt, kefír alebo mlieko.

Zdroj: bezpecnostpotravin.cz, www.nzip.cz, regiony.rozhlas.cz, www.vitalia.cz, www.denik.cz, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.