Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prevencia popálenín

reklama:
Prevencia popálenín
Prevencia popálenín Foto: www.gettyimages.com

Popáleniny sú jedným z najhorších úrazov, ktoré môžu človeka postihnúť. Priemerne je 1 % obyvateľstva ročne liečených pre popáleniny, pričom 97 % popálených je liečených ambulantne, 3 % hospitalizovaných. 40% popálenín pripadá na detské úrazy. Čo robiť, aby sa minimalizovalo riziko popálenia najmä v domácnosti?

Pokiaľ popáleniny postihnú dieťa, sú o to horšie, pretože okrem veľkých šrámov na duši od bolesti cez vzhľadové problémy s jazvami a trávenie času po nemocniciach prináša mnoho trápení s rastom poranených tkanív. Rozsiahle popáleniny sa vyznačujú veľmi bolestivou, dlhou a náročnou liečbou, vysokou úmrtnosťou a častými trvalými následkami.
Štatistika popálenín

Priemerne je 1 % obyvateľstva ročne liečených pre popáleniny, pričom 97 % popálených je liečených ambulantne, 3 % hospitalizovaných. 40% popálenín pripadá na detské úrazy.

Najčastejšie príčiny popálenín

Až 61% sú popáleniny horúcou vodou a parou. 24 % popálenín plameňom, 3 % popálenín elektrickým prúdom a 4 % popálenín vzniká poleptaním chemickými látkami.

Kde dochádza najčastejšie k popáleniu?

Najviac úrazov sa stáva doma – najmä u malých detí. Bohužiaľ sú to aj úrazy smrteľné. Popáleniny a obareniny sú treťou najčastejšou príčinou smrteľného úrazu detí. Je potrebné pomôcť deťom skôr, než sa úraz stane a to vzdelávaním rodičov, pedagógov a všetkých, ktorým na deťoch záleží.

Čo urobiť, aby sa dieťa doma neoparilo alebo nepopálilo?

Do domácnosti s batoľatami nepatria obrusy – malé deti na seba môžu v nestráženom okamihu strhnúť obrus aj s horúcimi tekutinami. Pamätajte, že batoľa môže byť obarené šálkou kávy alebo čaju na prekvapivo veľkej časti tela.
Nádoby s horúcim obsahom pokladajte na stred stola, aby na ne dieťa nedosiahlo.
Držadlá horúcich hrncov otáčajte tak, aby nemohlo dôjsť k ich zrazeniu.
Ohriate jedlo nenechávajte na sporáku za rozpálenou platničkou, aby sa dieťa nesnažilo dostať cez horúcu plochu.
Rýchlovarné kanvice, elektrické panvice, remosky a pod. by mali mať krátku šnúru umiestnenú tak, aby na ňu dieťa nedosiahlo.
Na ohrev vody sú vhodnejšie kanvice s výlevnou hubicou – pri prevrátení majú menší prietok a preto je rozsah prípadnej popáleniny menší.
Pri prenášaní fritézy s horúcim olejom pozor na zamastené držadlá, aby nedošlo k vyšmyknutiu. Deti by pri tom mali byť vždy v bezpečnej vzdialenosti.
Mikrovlnná rúra by nemala byť umiestnená vo výške hornej časti trupu či hlavy – pri vyberaní môže dôjsť k vyliatiu či vykĺznutiu horúcej potravy.
Pozor tiež na nerovnomerný ohrev zmrznutých potravín alebo tiež rozpálenie riadu v mikrovlnnej rúre – môže dôjsť k nečakanému popáleniu či vyšmyknutiu.
Pri kúpaní vo vani posadzujte dieťa chrbtom ku kohútiku, aby na seba v nestráženom okamihu nepustilo horúcu vodu. Veľmi malé deti nikdy nenechávajte v samotnej kúpeľni.
Zápalky a zapaľovače najmenej do 5 rokov veku musia byť úplne mimo dosahu dieťaťa. U staršieho dieťaťa je vhodné vysvetliť ich princíp a účel, prípadne pod dohľadom dospelého dovoliť na ich vyskúšanie, skôr ako sa o to pokúsi samo. Dieťa musí vedieť, že zápalky sú určené dospelým!
K táborovému ohňu nikdy neobliekajte dieťa do oblečenia, ktoré sa ľahko vznieti.
Kupujte elektrické spotrebiče s detskou poistkou.
Pozor na horúce dvierka rúry.
Detská pyrotechnika nepatrí do detských rúk.
V domácnosti nainštalujte detektory dymu a majte po ruke hasiaci prístroj.
Dieťa by malo poznať telefón 150 a vedieť, čo robiť v prípade požiaru.

Prvá pomoc pri popáleninách

Odstránime poraneného z dosahu škodliviny, uhasíme horiace šaty, odpojíme elektrický prúd, zložíme hodinky, retiazky, náramky, prstienky,

Zastavíme veľké krvácanie.
Zaistíme základné životné funkcie napr. vonkajšou masážou srdca.
Popálené miesta chladíme studenou kohútikovou vodou.
Rany sa nedotýkame, na rany nedávame žiadny tuk (oleje, masti a pod.).
Pľuzgiere neprepichujeme, neprikladáme na ranu vatu ani náplasti.
Voláme čo najskôr linku 155.
Chladenie vykonávame až do príchodu zdravotníckej záchrannej služby

Zdroj: www.nzip.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 15. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.