Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vynechajte surovú zeleninu v zimnom období a stavte na strukoviny, orechy aj čaje

reklama:
Vynechajte surovú zeleninu v zimnom období a stavte na strukoviny, orechy aj čaje
Vynechajte surovú zeleninu v zimnom období a stavte na strukoviny, orechy aj čaje Foto: freepik.com

V zime musíte jesť inak. Aby ste zostali zdraví, je potrebné telu dodať iné živiny ako v horúcich dňoch. Do jedálnička preto zaraďte zahrievacie potraviny a energia vás neopustí ani v mrazivých dňoch. Ktoré sú to?

Stáva sa vám, že ste v zime unavení a virózy sa na vás lepia ako osy na med? Potom sa zamyslite nad tým, čo jete. Podľa čínskej medicíny by sme mali jesť v zime inak ako v letnom období. A z toho je dobré vychádzať, pretože potraviny sa delia na chladivé, hrejivé a neutrálne. V zime stavte na tie hrejivé. „Majú na organizmus pozitívny vplyv. Zrýchli metabolizmus, a tým vám pomôžu napríklad aj s chudnutím,“ hovorí nutričná terapeutka Dana Šímová. Navyše dodajú energiu a prechladnutiu sa vám vyhne veľkým oblúkom. Stačí si osvojiť zopár pravidiel.

Koreňová zelenina a teplé polievky

Zeleninu je dobré konzumovať celoročne. Je však dôležité, aby ste sa zamerali na sezónne plodiny. Zatiaľ čo v lete si doprajete rôzne šaláty, papriky, uhorky a paradajky, na jeseň a v zime je ideálna koreňová zelenina, kel, kapusta, červená repa, tekvica, cibuľa, cesnak a pór. „V zime je vhodné konzumovať skôr zeleninu tepelne upravenú – varenú, dusenú alebo kvasenú,“ radí Dana Šímová. Dobre to vedeli už naše babičky, ktoré na zimu nakladali zeleninu do octu. Kvasená má totiž blahodarný vplyv na náš tráviaci systém a tým vlastne prirodzene podporuje zvýšenie obranyschopnosti organizmu.

Teplé kompóty, hrozienka a ovocie

Aj ovocie sa v zimnom období odporúča jesť iné ako v lete. Vhodné sú jablká, hrušky, datle, banány alebo hrozienka. Ovocie sa nebojte spracovať tepelne. Z jabĺk či hrušiek je možné pripraviť teplý kompót s korením, ktorý vás príjemne zahreje. „Vhodná je škorica, ktorá zahrieva, má antibakteriálne vlastnosti a prispieva k lepšiemu tráveniu. Medzi zahrievacie korenie sa ďalej radí chilli, klinčeky, korenie, kurkuma alebo karí,“ vysvetľuje nutričná terapeutka. Jabĺčka však môžete tiež len tak upiecť v rúre a dať si ich s medom a orechmi. Pochutnať si môžete napríklad na vlašských, lieskových, pekanových či kešu orechoch.

V zime jedzte strukoviny

V zime by ste rozhodne nemali šetriť strukovinami. Dôležité sú fazuľa, hrach, šošovica a cícer. A nemusíte ich jesť len ako prílohu alebo hlavné jedlo. Možno z nich pripraviť rôzne omáčky, polievky, ale aj napríklad fašírky či sekanú. „V zime prirodzene jeme viac tepelne upravenej stravy, teda varíme a pečieme, pretože náš organizmus zbytočne nevyčerpávame prácou na zahrievanie a tiež neochladzujeme svoje telo, preto sú strukoviny vhodné,“ hovorí špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu Margit Slimáková.

Že nadúvajú, vie asi každý (triky ako na to, aby nenadúvali). Existujú ale aj nenadúvavé druhy, napríklad červená šošovica. A s týmto problémom môžu pomôcť aj bylinky, ktoré pridáte do vody, v ktorej strukoviny varíte. Vhodné sú saturejka, dobromyseľ, ligurček, bazalka či bobkový list.

Čerstvé šťavy a čaje

Čerstvých štiav sa nemusíte vzdať ani v zime, len treba voliť tie správne suroviny. Na odšťavenie sa hodí napríklad mrkva, zeler, petržlen alebo repa. K nim môžete pridať aj jablko, ktoré dodá pripravenej šťave ľahko kyslastú chuť. Šálka horúceho čaju k zime neodmysliteľne patrí.

Rôzne ovocné čaje, ktoré osladíte medom a pridáte k nim napríklad škoricu alebo klinčeky, vás krásne prehrejú. Skvelý je v tomto období aj čaj zo zázvoru, s medom a citrónom. „Zázvor v zime je ideálny aj preto, že má protizápalové účinky, podporuje imunitu, pomáha pri zažívacích problémoch a tlmí bolesť svalov i kĺbov,“ vymenováva jeho prínos Dana Šímová.

Nezabúdajte na pitný režim

Počas zimy je človek oveľa náchylnejší na dehydratáciu organizmu. V zime totiž nemáte taký veľký výdaj tekutín, a tak mnohokrát zabúdate piť. Čistú vodu je dobré piť po malých dúškoch počas celého dňa. Nie je však vhodné vypiť naraz väčší objem, pretože obličky sú v zime oveľa citlivejšie ako v letných mesiacoch.

„Stačí, keď budete schopní vnímať svoje prirodzené potreby a piť, keď je smäd. Zásadné je piť nesladené nápoje. V zime sú lepšie teplé, teda najlepšie rôzne ovocné a bylinné čaje,“ vysvetľuje Margit Slimáková. V každom prípade nezabúdajte na zákony prírody. Rastliny aj zvieratá v zime spia a aj váš organizmus by mal viac odpočívať.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.