Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zle fungujúca lymfa môže byť príčinou rôznych zdravotných problémov

reklama:
Zle fungujúca lymfa môže byť príčinou rôznych zdravotných problémov
Zle fungujúca lymfa môže byť príčinou rôznych zdravotných problémov Foto: freepik.com

Napriek tomu, že patrí lymfatický systém medzi dôležité telesné systémy, veľa ho prehliadame a nevenujeme mu dostatočnú pozornosť. Pritom dohliada na celé telo, každú bunku zbavuje nečistôt a ešte k tomu pomáha regulovať imunitný systém. Pokiaľ vás trápia opuchy, celulitída či nadúvanie, na vine môže byť zle fungujúca lymfa. Zistite, ako ju správne rozprúdiť.

Lymfatický systém si môžete predstaviť ako obrí drenážny systém, ktorým odtekajú z tela najrôznejšie škodliviny. Pokiaľ nie je priechodný a jeho prirodzený mechanizmus nemôže fungovať správne, odráža sa to na zdraví celého organizmu. Dochádza k hromadeniu odpadu a toxínov v tele, oslabeniu imunity aj k celému radu zdravotných problémov ako sú ranné stuhnutosti, zvýšená únava, svrbivá a suchá pokožka, nadúvanie, opuchnuté končatiny, nárast hmotnosti a celulitídy a pocit studených rúk a nôh.

Lymfa spôsobuje opuchy aj celulitídu

Ak sa snažíte zbaviť prebytočných kíl najmä v oblasti dolných končatín a brucha a stále nemôžete dosiahnuť úspech, môže to byť podľa štúdie jeden z ukazovateľov nefunkčného lymfatického systému. Lymfa správne neprúdi a v tele sa vám hromadia škodlivé látky. Pokiaľ sa navyše stretávate s celkovou únavou, pocitom sťažených nôh, opuchmi v oblasti dolných končatín a bývate často nadutá, je príčina takmer jasná – lymfa účinne neodvádza z tela odpadové látky. Ďalším nepríjemným dôsledkom zle fungujúceho lymfatického systému sú poruchy imunity, ktoré vedú k častejším infekčným chorobám k vzniku nevzhľadnej celulitídy z dôvodu usadených odpadových látok v podkoží.

Ako rozprúdiť lymfu?

Najprv sa zamerajte na svoj jedálniček a svoj životný štýl. Obmedzte konzumáciu nezdravých potravín, choďte veľa do prírody, venujte sa osobnej starostlivosti a zvýšte príjem antioxidantov a protizápalových potravín. Protizápalová strava by mala obsahovať predovšetkým kapustovitú a zelenú listovú zeleninu, omega-3 mastné kyseliny, zázvor, kurkumu a cesnak. Popíjať môžete čistiace čaje, ktoré obsahujú bylinky vhodné na odvodnenie – bez, šalvia, vres, ľubovník či šípok. Pretože lymfatická tekutina obsahuje asi 95 percent vody, je dôležité dostatočne piť čistú vodu. Inak je lymfa hustá a zle prúdi. Vyhýbajte sa limonádam s obsahom cukru, spracovaným džúsom, energy drinkom a alkoholu. Obmedzte popíjanie kávy, ktorá telo dehydruje. „Po konzumácii tučných, presladených, chemicky upravovaných potravín môže zostať v organizme naozaj veľké množstvo odpadov. Po jednoduchých jedlách z pôvodných farmárskych surovín, čerstvého ovocia a zeleniny to tak zlé nikdy nebude. nízkym obsahom sodíka alebo bylinkové čaje.“, dopĺňa certifikovaná výživová poradkyňa Petra Henychová.

Rozhýbte lymfu cvičením a zájdite si na masáž

Najúčinnejšie cvičenie pre lymfu je joga. Nielen, že vďaka nej budete mať pružnejšie telo a zdravší chrbát, ale pomôže rozprúdiť aj miazgu. Lymfu totiž nepoháňa žiadna pumpa, ale rytmické napínanie a uvoľňovanie svalov počas fyzického pohybu. Ideálnymi cvikmi sú predovšetkým obrátené ásany ako stoj na hlave, sviečka alebo cvik s nohami za hlavou.
Osvedčené sú aj lymfatické masáže alebo lymfodrenáže, ktoré fungujú na princípe miesenia svalov menším tlakom v nízkej frekvencii. Jemná a priezviska manuálna alebo prístrojová masáž zaistí správne prúdenie miazgy v tele. „Lymfatický systém je dôležitá súčasť každého organizmu, je podobný krvnému riečisku. Lymfosystém začína slepo v tkanivách, keď si teda predstavíte drenáž niekde na poli, rovnako funguje aj lymfodrenáž; má odvádzať prostredníctvom lymfy nečistoty, alebo produkty látkovej výmeny z tela,“ potvrdzuje fyzioterapeutka Jana Svatošová úlohu lymfatického systému.
Pomôcť vám môže aj smiech a hlboké dýchanie, počas ktorých zapájate svaly bránice a brušných svalov. Nezabudnite ani dostatočne odpočívať a dôkladne spracovávať nahromadený stres pomocou meditácií, pretože ani stres lymfe nesvedčí.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.