Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 tipov ako uľaviť od bolesti pri prerezávaní zúbkov

reklama:
7 tipov ako uľaviť od bolesti pri prerezávaní zúbkov
7 tipov ako uľaviť od bolesti pri prerezávaní zúbkov Foto: www.gettyimages.com

Prerezávanie zúbkov môže byť pre niektoré bábätká veľmi nepríjemné až bolestivé, u iných to ani nezaregistrujete. Ako spoznáte, že sa jedná o prvý zúbok, prípadne vás zaujíma, ako bábätku uľaviť od bolesti? Čítajte ďalej!

Prvé zúbky sa začnú obvykle prerezávať medzi 4. a 7. mesiacom. Stane sa, že sa zúbky prerežú skôr, ale nie je výnimkou, že sa prvý zub ukáže až pred prvými narodeninami. Akonáhle sa dieťaťu objaví prvý zub, môžete čakať ďalšie asi s mesačným odstupom. V roku má dojča obvykle šesť zubov.

Celkom vyrastie v priebehu troch rokov 20 mliečnych zubov. V každej čeľusti sú to štyri rezáky, dva očné zuby a štyri stoličky. Ako prvé sa objavujú spodné rezáky alebo „jednotky“.

Mnoho bábätiek rast zúbkov zle znáša. Natečené ďasná bolia, zle sa im pije, spia, sú uplakané, nevedia, čo sa deje. Zachovajte pokoj, za pár dní to bude lepšie.

U niektorých detí ani neviete, že sa im zuby prerezávajú, ale väčšina detí si toto obdobie pretrpí. A rodičia s nimi. Nie je sa čomu diviť. Ako sa zuby derú na svet, čeľusť sa napína a ďasná opúchajú. To svrbí a bolí, väčšinou keď má ísť dieťa spať. Môže sa tiež stať, že dieťaťu sčervenať tváre alebo má dokonca horúčku. Detský organizmus sa teraz úplne sústredí na prerezávanie zubov a imunita je oslabená. Pokiaľ by však horúčka neustupovala, mal by dieťa prezrieť lekár a zistiť, čo je jej príčinou.

Ako spoznať, že bábätku rastú mliečne zúbky:

je nepokojné, bezdôvodne plače,
v mieste prerezávania zuba má opuchnuté ďasná,
​má väčšiu a ružovkastú tvár na strane prerezávaného zúbku,
viac sliní,
prsty do úst si strká viac, než obvykle,
menej jej,
vyžaduje častejšie dojčenie, hlavne v noci,
má zvýšenú teplotu,
má vyrážku a hnačku,
často sa budí v noci,
​viac strká do pusinky veci, cumlík, ručičky

Ide o možné príznaky, ktoré sa prejavia u každého bábätka v inej miere.
7 tipov ako bábätku uľaviť od bolesti zubov

Hryzátka

Hryzátok je na trhu nepreberné množstvo. Výhodné môžu byť v tomto prípade gélové hryzátka, ktoré sú priamo určené pre nabehnuté ďasná. Dajte však pozor, aby bola vyrobená z nezávadných materiálov, aby neobsahovala ftaláty. Môžete ich dať vychladiť do chladničky (nie do mrazničky). Namiesto hryzátka možno použiť aj kôrku od chleba, suchár alebo kúsok tvrdej zeleniny alebo ovocia, napríklad uhorku alebo mrkvu. Najmä pokiaľ dieťa nie je zvyknuté na kúsky v jedle alebo ho nekŕmite metódou BLW, dbajte na to, aby dieťa jedlo nevdýchlo.

Silikónové korále

Veľkým hitom sú teraz aj silikónové korále, ktoré často využívajú nosiace mamičky – korále sú farbené, takže pôsobia ako módny doplnok, zároveň sú dieťaťu v šatke kedykoľvek po ruke. Sú vyrobené zo silikónu, ktorý je ekologicky bezpečný – nie je toxický a nereaguje na iné látky. Je široko používaný v medicíne a pri výrobe tovaru pre detí (cumlíky, hračky aj na hryzenie).

Obklady, gély, masáže

Vreckovka namočená do studenej vody príjemne uľaví ďasnám aj opuchnutej tvári dieťaťa. Použiť môžete aj špeciálny gél na potieranie opuchnuté a bolestivé ďasná. Dá sa kúpiť v lekárni, má upokojujúci efekt. Môžete si ale tiež vyrobiť doma Harmančekovo-ľavanduľový olejček na prerezávajúce sa zúbky.

Uľaviť môžu bábätku aj masáže. Vykonávajte ich tzv. prsťáčikom (látkovým návlekom na prst), ktorý sa používa na čistenie zúbkov a na masáž ďasien, dá sa zakúpiť v lekárni alebo v drogérii. Masáž môžete vykonávať na sucho alebo s pomocou vhodných masážnych gélov.

Homeopatiká

Môžete použiť homeopatické čapíky, ktoré pomáhajú na nepokoj aj bolesť. Vhodné je tiež súčasné podanie homeopatických liekov Belladona 9 C a Chamomilla 15 C. O ich podávaní sa môžete poradiť s našimi odborníkmi v Homeopatickej poradni.
Harmančekový alebo šalviový čaj

Nesladeným čajom môžete dieťaťu buď vatovou tyčinkou potierať boľavé miesta, alebo mu môžete urobiť čaj na pitie.

Jantárové korálky

Veľa bábätiek a batoliat má okolo krku jantárové korálky, ktoré vraj zabraňujú bolesti pri prerezávaní zúbkov. Korálky sa vyrábajú z prírodného sekaného jantáru. Jantár je skamenená živica borovice pochádzajúca najmä z brehov Baltského a Severného mora, ale aj odinakiaľ v Európe a na svete. Jantár však môže byť aj živica z iných rastlín. Baltský jantár obsahuje najviac kyseliny jantárovej, avšak laik ťažko odhalí, či nejde o obyčajnú bižutériu. Čo sa týka bezpečnosti pri nosení, korálky majú bezpečnostný uzáver a každá korálka je zabezpečená uzlíkom, napriek tomu nie sú korálky určené na hranie či hryzenie.

A ako majú pôsobiť?

Čím väčší podiel kyseliny jantárovej, tým väčšie antioxidačné vlastnosti korálky majú. Korálky treba nosiť na holej koži, pretože teplom sa uvoľňujú aromatické látky obsiahnuté v jantáre. Tiež ak korálky vystavíme na slniečku, zvyšujú energiu organizmu. Mamičky kupujú deťom jantárové korálky predovšetkým preto, že im pomáhajú pri raste zúbkov, ale aj pri bolestiach hlavy, uší, pôsobia na štítnu žľazu, krk, žalúdok, pečeň, močový mechúr, obličky, slezinu a kĺby. Čistenie je tiež veľmi jednoduché, stačí opláchnuť pod tečúcou vlažnou vodou. Veda účinok jantárových korálikov zatiaľ nedokázala. Niektorí odborníci hovoria o placebo efekte, iní nie sú tak skeptickí.

Čomu sa vyhnúť nielen pri prerezávaní zúbkov

Nenamáčajte hryzátko do medu alebo sirupov, hrozí predčasný vznik zubného kazu. Vyvarujte sa aj potravinám, ktoré obsahujú cukor. Bábätkám a batoľatám nie je potrebné nič prisladzovať cukrom, alebo dokonca dávať rôzne sladké pochutiny. Samozrejme aj starším deťom stačí pokrm dochutiť čerstvým či sušeným ovocím, prípadne trochou medu.

Nedávajte dieťaťu lieky proti bolesti a horúčke, pokiaľ nemá dieťa skutočne horúčku. Aj znižovanie teploty pri prechladnutí či iných problémoch môže byť skôr na škodu, bránite tak telu, aby bojovalo s chorobou. Ak je teplota viac ako 39 stupňov alebo trvá niekoľko dní, aj v tom prípade je vhodnejšie najprv znižovať teplotu alternatívne, než siahnete po lieku. Znižovanie teploty by tiež nemalo byť príliš prudké, ale pozvoľné.

Rozhodne neignorujte potreby bábätka a to platí aj v prípade, keď ho zúbky netrápia. Častejšie ho noste, maznajte, dojčite a inak opatrujte. Bábätko tým rozhodne nerozmaznáte. 🙂

Buďte trpezliví, bábätko bude nepríjemné, nevyspalé a bude trochu protestovať. Snažte sa ho chlácholiť a splniť mu všetko, čo bude chcieť. V noci k nemu vstávajte, pretože jeho časté budenie a plač nie je výmysel, má svoj dôvod a teraz vás bábätko naozaj potrebuje.

Nie je to navždy, za pár dní bude zase také, aké ho poznáte, akurát bude mať o jeden zub navyše.

Prvý zúbok už je vonku!

Akonáhle sa v pusinke dieťaťa objaví prvý zúbok, mali by ste začať s čistením. Najskôr môžete použiť napríklad prsťáčikom, to je návlek na ukazovák rodiča, ktorý má jemné štetinky. Prsťáčik bezpečne očistí povrch zuba a dieťa do neho môže hrýzť. Možno použiť aj obyčajnú látkovú plienku a prvé zúbky s ňou jemne utrieť. Až bude mať dieťa viac zubov, môžete prsťáčik vymeniť za kefku. Tá by mala byť mäkká a čistiaca časť čo najmenšia.

Zdroj: www.promaminky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.