Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aby srdce mohlo normálne fungovať potrebuje presne toto!

reklama:
Aby srdce mohlo normálne fungovať potrebuje presne toto!
Aby srdce mohlo normálne fungovať potrebuje presne toto! Foto: depositphotos.com

Čo a v akých množstvách srdce potrebuje, aby mohlo normálne fungovať?

7 hodín spánku denne

Holandskí vedci dokázali, že v prevencii kardiovaskulárnych chorôb zaujíma dostatočný spánok významné miesto. Najmenej 7 hodín denne potrebuje srdce! Dostatočný spánok znižuje o 65 percent riziko cievnej mozgovej príhody, infarktu myokardu, vzniku ischemickej choroby srdca a ochorení aorty. Spánok kratší ako šesť hodín je už nebezpečný. Prináša so sebou zvýšenie rizika ischemickej choroby srdca o 48 percent. Okrem toho nedostatočný spánok provokuje hypertóniu, nadváhu a ďalšie faktory stimulujúce vznik kardiovaskulárnych ochorení.

75 gramov chudého mäsa denne

Mäso môže nahradiť 100 gramov ryby, pohár mliečneho kyslého nápoja alebo 100-150 gramov tvarohu. Britskí vedci zapojili do svojho výskumu viac ako dvetisíc ľudí s rôznym typom stravovania. Zistili, že ľudia, ktorí konzumujú potraviny obsahujúce hodnotné bielkoviny, sú lepšie chránení pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Nie je to náhoda. Práve živočíšne bielkoviny, ako uvádzajú britskí vedci, spevňujú steny artérií, zatiaľ čo tie rastlinné – napríklad v šošovici alebo fazuľiach – bránia prudkým skokovým zmenám krvného tlaku. Okrem toho potraviny bohaté na bielkoviny obsahujú dôležité aminokyseliny znižujúce riziko hypertónia, infarktu a mozgovej mŕtvice. Ďalšou užitočnou potravinou bohatou na bielkoviny sú vajcia. Predtým doslova prenasledovaná potravina bola nielen plne rehabilitovaná, ale je priamo doporučovaná ako zdravá superpotravina.

150 minút športu denne

K tomuto názoru dospeli vedci zo Švédska. Zaoberali sa výskumom zameraným na hlavné faktory predlžujúce ľudský život. Jedným z nich je cvičenie. Pokiaľ sa budete aktívne hýbať aspoň 20-30 minút týždenne, budete sa cítiť oveľa lepšie. Vrátane srdcovej činnosti. Zvlášť prospešné je podľa švédskeho výskumu plávanie a pešia chôdza. Srdcový sval sa nimi posilňuje a upokojuje sa nervová sústava. Okrem toho sa zbavíte nadváhy.

30 gramov orechov každý deň

Orechy sú tiež s ničím neporovnateľnou potravinou podporujúcou zdravie ľudského srdca. Obzvlášť užitočné sú mandle, lieskové oriešky a oriešky kešu. Obsahujú veľmi prospešné tuky, vitamín E, množstvo minerálov, bielkoviny a vlákninu. Jesť ich však musíte v prírodnom stave, nie obalené cukrom, čokoládou alebo soľou. A pozor – sú dosť kalorické.

20 deka ovsenej kaše denne

Ovsená kaša nie je ideálny raňajkami iba podľa dobrozdanie dietológov, ale aj podľa kardiológov. Vedci z Harvardovej univerzity skúmali po dobu 15 rokov dobrovoľníkov, ktorí ich informovali o svojej výžive a životnom štýle. Úplne jasne sa preukázala jedna súvislosť: ľudia, ktorí pravidelne raňajkovali ovsenú kašu, trpeli o 15 percent menej často výskytom srdcovo-obehových chorôb.

2 litre vody za deň

Hypertonici a srdciari vodu potrebujú preto, že voda pomáha riediť krv. Platí to však aj u úplne zdravých ľudí. Nedostatočné množstvo tekutín v organizme zhoršuje srdcovú činnosť, poškodzuje cievy a môže zvýšiť riziko vzniku trombov. Otázku či piť veľa alebo nie nemá ani zmysel si klásť. Treba piť, dostatočne piť, a to čistú, nesýtenú vodu. Sladký čaj žiadnym prínosom pre srdce nie je, nieto potom sladené nápoje alebo malinovky a iné. Dbajte tiež na to, aby ste zbytočne nesolili, pretože soľ zadržiava vodu v tele, dvíha tlak, a poškodzuje tak srdce.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 3. marca 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.