Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako na kúpanie bábätka: Všetko, čo ste o ňom chceli vedieť

reklama:
Ako na kúpanie bábätka
Ako na kúpanie bábätka: Všetko, čo ste o ňom chceli vedieť Foto: www.gettyimages.com

Kúpanie bábätka. Pre niektoré mamičky večerný rituál, na ktorý sa teší celý deň, pre iných je nočnou morou. Obzvlášť pokiaľ patríte medzi novopečených rodičov, môže byť pre vás (nielen) prvé kúpanie vášho malého potomka obzvlášť stresujúce. Ako a kedy správne kúpať bábätko?

Ako často kúpať bábätko

Názory na to, ako často kúpať bábätko, sa rôznia. V pôrodnici vám môže byť odporučené, aby ste svoje dieťa kúpali denne. Ide totiž o príjemný rituál, ktorý väčšinu bábätiek upokojí a následne pripraví na večerný spánok. Na druhú stranu najnovšie lekárske poznatky spojené predovšetkým s nárastom alergických prejavov bojujú proti každodennému kúpaniu. Na pokožke vášho bábätka sa totiž nachádza veľmi jemná a tenká vrstva ochranného filmu, ktorý sa v priebehu mesiacov vyvíja. Pri každom kúpeli sa tento film zmyje a kvôli tomu je detská pokožka náchylnejšia voči vonkajším vplyvom. Preto sa teraz skôr odporúča umývať bábätko 3–4× týždenne.

TIP: V dni, kedy svoje bábätko nebudete kúpať, venujte maximálnu pozornosť všetkým záhybom na jeho tele. Vezmite si k ruke umývaciu emulziu a teplú vodu a jemne umyte oblasť pod krčkom, v podpazuší, pod kolienkami, na zadočku a ďalších miestach, kde nájdete odumreté zvyšky kože a ďalšiu špinu. Vďaka tomu predídete prípadným zapareninám.

Teplota vody pri kúpaní bábätka

Pokiaľ si kúpanie bábätka ešte len osvojujete, najskôr tápete aj ohľadom správnej teploty vody. Tú rozhodne neodhadujte len tak, ale radšej ju zo začiatku merajte vhodným teplomerom. Voda v detskom kúpeli by mala mať 37 stupňov, pričom teplota okolitého vzduchu by sa mala pohybovať približne medzi 24 až 25 stupňami. Vďaka tomu zaistíte, aby bábätku nebola počas kúpania zima. Akonáhle získate s kúpaním trochu viac skúseností, použite na otestovanie teploty vody lakeť. Ak vás voda na lakti nebude páliť, kúpeľ je pripravený.

Kúpanie bábätka vo veľkej vani

Mnoho mamičiek si na kúpanie kupuje špeciálne malé vaničky, ktoré sú priamo určené pre novorodencov a dojčatá. Čo ak ale chcete kúpať vo veľkej vani? Ak si zaobstaráte špeciálne lehátko do vane, nič vám nebráni v tom, aby ste tak bábätko kúpali. Avšak veľkou nevýhodou je vyššia spotreba vody a aj fakt, že sa budete nad vaňou krkolomne zohýbať. Oproti tomu malé vaničky sú rozhodne komfortnejšie ako pre vás, tak aj pre vaše dieťa.

TIP: Ďalšou možnosťou je kúpanie bábätka v vedierku. Ten je rozhodne praktickým a skladným variantom, avšak neumožňuje voľný pohyb nožičiek, ktorý niektorým bábätkám pomáha uľaviť od nepríjemnej koliky.

Ako správne kúpať bábätko

Každá rodina má určite svoj vlastný kúpací rituál, a preto sa rozhodne nebráňte tomu poskladať si jednotlivé činnosti tak, aby vyhovovali predovšetkým vám a vášmu bábätku. Avšak skúste začať tým, že si najskôr pripravíte všetky potrebné veci na kúpanie. Bábätko rozhodne nesmiete nechať samotné vo vaničke, a preto je lepšie mať všetky nevyhnutnosti po ruke.

Čo by vám teda pri kúpaní nemalo chýbať?

vanička alebo kúpací kýblik,
teplomer,
látka do vaničky (nie je nevyhnutnosťou, ale bábätká ju milujú),
jemný uterák určený pre bábätká,
huba či žinka,
detské mydlo.

Akonáhle budete mať všetko pripravené, môžete sa pustiť do napustenia vaničky. Voda v nej by mala dosahovať približne 10–15 cm. Ak máte vo svojej vaničke lehátko, môžete naň položiť látku. Tú ponorte do vody a následne do nej zľahka zaviňte svoje bábätko. Vďaka tomu bude neustále v teple. Ak lehátko, do ktorého by ste bábätko položili, nemáte, potom držte jednou rukou hlavičku a druhou dieťa omývajte. Pri umývaní postupujte od hlavičky až po nôžky. Použite pritom mydlo a jemnú žinku či hubku. Detskú pokožku skôr ľahko masírujte namiesto dreva, opäť by ste mohli bábätku zarobiť na kožné problémy. Kúpeľ by mala trvať maximálne 5–10 minút. Akonáhle si ju dieťatko užije, zabaľte ho do uteráka a premiestnite na prebaľovací pult.

Čo nasleduje po kúpaní

Po kúpaní bábätko dôkladne osušte. Nezabudnite tiež na čistenie uší a nosa. Na to môžete použiť špeciálne vatové tampóny určené pre bábätká. Pokožku namažte olejčekom a nezabudnite tiež na plienku. Umytá a natretá detská koža vyžaduje tú najlepšiu starostlivosť, a preto siahnite po plienkach Pampers Premium Care. Majú v sebe zabudovanú vrstvu DermaComfort, ktorá disponuje absorpčnými pórmi, ktoré odvádzajú vlhkosť a nečistoty od pokožky a uzatvárajú ich vo vnútri plienky. Navyše materiály, z ktorých sú plienky vyrobené, sú maximálne jemné a šetrné k detskej pokožke. Vaše bábätko sa tak bude celú noc cítiť ako v bavlnke. Na záver večernej starostlivosti bábätko oblečte do pyžamka a môžete sa vrhnúť na dojčenie či kŕmenie z fľaštičky.

Zdroj: www.feedo.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.