Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako si poradiť s bradavicami u detí? Toto skúste doma, než sa vydáte k lekárovi

reklama:
Ako si poradiť s bradavicami u detí? Toto skúste doma, než sa vydáte k lekárovi
Ako si poradiť s bradavicami u detí? Toto skúste doma, než sa vydáte k lekárovi Foto: www.gettyimages.com

Bradavice nie sú len kozmetickým problémom, ale vysoko infekčným ochorením, ktoré sa ľahko rozširuje a prenáša. Bohužiaľ sú často veľmi úporné a nie je ľahké sa ich zbaviť. Ich likvidácia je behom na dlhú trať a nie je vždy trvalo úspešná. Tu máte pár vyskúšaných tipov a babských rád, ako sa bradavíc pokúsiť zbaviť doma.

Vystúpený výrastok na koži, zatvrdlina, malý vriedok – tak sa bradavice väčšinou prejavia. Máte tú česť s vírusovým ochorením (k nákaze dochádza ľudským papilomavírusom HPV), ktoré sa ľahko a rýchlo šíri z jedného človeka na druhého, a to priamym kontaktom. Vyššiu „šancu“ na nákazu bradavicami majú jedinci s oslabenou imunitou. Nejde síce o zdravie ohrozujúce problém, môžu byť ale dosť nepríjemné a často aj bolestivé.

Medzi hlavné druhy bradavíc, s ktorými sa u detí (i dospelých) môžete stretnúť, patria: ploché planárne (žltavé hrbolčeky o veľkosti dva až päť milimetrov, ktoré sa najčastejšie objavia na tvári a končatinách), vulgárne (ohraničené tuhé vyvýšené hrbole s vysokou popraskanou rohovinou, najčastejšie sa vyskytujúcou na rukách, chodidlách nôh alebo tvári, bývajú dosť bolestivé), plantárne (hrubé, dovnútra rastúce lézie, bolestivé na tlak, ktoré nájdete hlavne na dlaniach alebo nohách, rady sa vracajú) a strapcovité (vyzerajúce ako úzke nitky telo farby, ktoré sa objavujú v blízkosti kútikov úst alebo očných viečok alebo na krku).

Ľahko sa medzi deťmi prenášajú

Práve malé deti sú, pokiaľ ide o vírusové bradavice, tou vôbec najrizikovejšou skupinou a stretávajú sa s nimi výrazne častejšie ako dospelí. Ich imunitný systém totiž nie je ešte plne vyvinutý a prechádza najrôznejšími výkyvmi. K prenosu vírusu dochádza v detských kolektívoch, ale aj na kúpaliskách, v bazénoch, saunách a ďalších miestach s veľkou koncentráciou ľudí. Pokiaľ bradavicu u potomka objavíte, je dobré ju prelepiť hneď náplasťou, aby si ju dieťa neškrabalo, tým by totiž mohlo dôjsť k rozšíreniu vírusu na ostatné časti tela.

Bradavice môžu zmiznúť aj samy

Pozitívnou správou je, že podľa dermatológov obvykle začnú bradavice do niekoľkých mesiacov po výskyte samovoľne ustupovať. Ako je to možné? Organizmus si vytvorí prirodzenú obranu proti vírusu bradavíc do dvoch rokov. Aj keď je ale veľká šanca, že vymiznú samy, napriek tomu je vhodné tento problém riešiť skôr. Dieťaťu môžu totiž bradavice spôsobovať psychickú traumu (napríklad v prípade, že ich má na tvári či rukách a kamaráti v škôlke sa mu posmievajú), bolestivú chôdzu alebo napríklad môžu sťažovať správne držanie ceruzky, keď sa objavia na dlaniach alebo prstoch.

Domáca liečba bradavíc: tea tree, aloe vera, cibuľa…

Je samozrejmé, že čo pomôže jednému, u druhého zabrať vôbec nemusí. Napriek tomu sa oplatí, skôr ako vyrazíte s vystresovaným dieťaťom do ordinácie kožného lekára, skúsiť pár domácich metód. Začnite liečbu a vezmite si na pomoc prírodné prostriedky. Na bradavice sa osvedčil napríklad tea tree olej, ktorý nakvapkáte na vankúšik z buničiny. Zároveň ním potrite bradavicu a prelepíte leukoplastom. Alebo priložte na postihnuté miesto kúsok rozrezaného listu aloe vera a zafixujte náplasťou s vankúšikom alebo gázou. Šťava tejto rastliny dokáže postupne telo bradavice vyleptať.

Takmer zázračný účinok má podľa názorov mnohých mamičiek aj včelí med. Procedúra vyzerá podobne ako v prípade tea tree olejčeka a treba vytrvať. Pri pravidelnom aplikovaní „medovej náplasti“ zmizla v niektorých prípadoch bradavice zhruba po troch týždňoch. Okrem toho môžete tiež siahnuť do chladničky pre cibuľu, a pokiaľ dieťa príliš neprotestuje kvôli výraznému oderu, môžete vyskúšať cibuľové zábaly. Ako na to? Cibuľu olúpte, nakrájajte na plátky a namočte na jeden deň do vínneho octu. Potom jednoducho kúsky cibule priložte na bradavicu a pevne a nepriedušne obviažte. Nechajte pôsobiť cez noc a postup trikrát zopakujte.

Roztoky s kyselinami, tekutý dusík alebo laser

Prírodné metódy môžete skombinovať s niektorým prípravkom z lekárne. Bez lekárskeho predpisu bežne zaobstaráte krémy, masti alebo roztoky určené na liečbu bradavíc. Ich hlavnými účinnými zložkami sú obvykle kyselina salicylová, ktorá má schopnosť kožu naleptať, a kyselina mliečna, ktorá má protizápalové účinky. Prípravky pôsobia lokálne a spravidla po niekoľkotýždňovom pravidelnom užívaní bradavice sama odpadne. Až v prípade, že všetky babské rady a „homemade“ metódy sklamú, je namieste pristúpiť k invazívnejším zákrokom. Dermatológ najčastejšie použije na odstránenie bradavíc tekutý dusík (tzv. kryoterapia alebo zmrazenie), prípadne šetrný laser. Aj tieto zákroky je ale v niektorých prípadoch nutné opakovať.

Zdroj: www.maminka.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.