Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako správne chudnúť: Odborníci odhaľujú najčastejšie chyby

reklama:
Ako správne chudnúť: Odborníci odhaľujú najčastejšie chyby
Ako správne chudnúť: Odborníci odhaľujú najčastejšie chyby Foto: www.freepik.com

Na ceste za lepšou postavou a zdravším životným štýlom? Odborníci odhalili kľúčové chyby, ktoré brzdia vaše úsilie o chudnutie, a ponúkajú overené tipy pre trvalé výsledky. Zistite, ako správne nastaviť svoje stravovacie a pohybové návyky pre životnú zmenu, ktorá prináša viac než len stratu kilogramov.

Na ceste za úspešným chudnutím, či už ste v tejto oblasti skúsení alebo sa na cestu len chystáte, je kľúčové vyvarovať sa chýb, ktoré vás môžu vracať späť od vašich cieľov. Najdôležitejšie je pristupovať k zmene životného štýlu s realistickými očakávaniami a postupne si budovať zdravé stravovacie a pohybové návyky. Hoci to znie jednoducho, realizácia býva často náročnejšia. Požiadali sme preto odborníkov, aby nám povedali, v čom ľudia najčastejšie chybujú a ako k chudnutiu pristupovať správne pre dosiahnutie trvalého efektu. Ako teda môžete zlepšiť svoju kondíciu a dosiahnuť pevnejšiu postavu? Začnite týmito šiestimi zásadnými otázkami.

  1. Prečo?  Bez úprimnej a poctivej odpovede nemá zmysel začínať žiadnu zmenu životného štýlu. Chcete sa cítiť lepšie vo svojej koži, byť zdravší, nezadýchať sa pri výstupe po schodoch, alebo už nemôžete znášať pohľad na svoj brušný tuk? Martina Weisserová, hlavná výživová poradkyňa KetoDiet, tvrdí, že správna motivácia je kľúčom k celému procesu chudnutia. „Bude vás sprevádzať počas celého procesu chudnutia a ideálne by mala byť dlhodobá. Keď prídu slabé chvíle, správne zvolený cieľ vám pomôže ich prekonať. Skúste si svoju motiváciu aj vizualizovať. Napíšte si svoje ciele na papier a umiestnite ich na viditeľné miesto – na pracovný stôl, na chladničku, kamkoľvek,“ radí odborníčka.
  2. Čo vlastne zjete za celý deň?  Vedomie o tom, čo a kedy jete, je ďalším krokom k zisteniu, kde máte rezervy a prečo priberáte. Často ide o skryté kalórie v potravinách, ktoré nepovažujeme za nebezpečné. Vedeli ste, že veľké ochutené caffè latte môže mať viac kalórií než skromnejší obed? Začnite si zapisovať všetko, čo počas jedného týždňa zjete a vypijete. „Pravdepodobne budete prekvapení svojimi stravovacími návykmi. V druhom kroku označte jedlá a potraviny, ktoré nie sú súčasťou zdravého životného štýlu, a snažte sa ich konzumovať menej často,“ radí Weisserová.
  3. Čomu sa vyhnúť pri chudnutí?  Ako prvé sa pokúste obmedziť alebo úplne vylúčiť sladené nápoje vrátane džúsov, energetických a jogurtových nápojov a alkoholu. Cukry v nápojoch sú veľmi častou príčinou priberania. Dávajte si pozor aj na dresingy, kečupy, ale aj na zdánlivo zdravé sterilizované kapusta či uhorky, kde tiež číhajú cukry. Sledujte etikety, aby ste vedeli, kde robíte zbytočné chyby.
  4. Čo pre vás znamená jedlo?  Táto otázka je veľmi dôležitá. Pre mnohých ľudí nie je jedlo len zdrojom energie, ale vyvoláva v nich celý rad pocitov. Ak potrebujete schudnúť, je dôležité pochopiť vaše emočné prepojenie s jedlom. „Naučte sa rozpoznávať, čo vo vás jedlo alebo určité potraviny spúšťajú a zamyslite sa nad tým, prečo ich jete. Aké pocity tomu predchádzali a aké ďalšie vo vás vyvolali? Je dôvodom hlad, alebo ste sa pustili do sladkého, pretože sa necítite psychicky dobre, ste chorí alebo vám chýba energia?“ hovorí Weisserová.
  5. Viete sa hýbať pre zábavu?  Pohyb je pre chudnutie kľúčový, ale musí vás baviť a tešiť. „Môže to byť beh, kruhové tréningy s vlastným telom, silový tréning v posilovni alebo tancovanie. Ak neviete, čo vás baví, vyskúšajte viac aktivít. Nakoniec nájdete šport, ktorý vás osloví. Potom je už oveľa ľahšie vytrvať,“ radí Tereza Horová, trénerka fitness siete Form Factory.
  6. Aké ciele očakávate? Netrpezlivosť je jedným z hlavných nepriateľov zameranej zmene životného štýlu. Ľudia často chcú vidieť výsledky okamžite, ale tak to nefunguje. Prvé hodnotenie by malo prísť až po dvoch až troch mesiacoch. Zmeny a svoje pocity však sledujte pravidelne. Nikdy by ste nemali trpieť hladom, cítiť nervozitu, jesť jedlo s odporom alebo sa nútiť do športu za každú cenu. „Vybraná športová aktivita by vám mala prinášať radosť, čo však neznamená, že sa na ňu musíte každýkrát tešiť. Každý z nás má dni, keď sa mu nechce. Občas nie je na škodu, keď telo poslúchnete a doprajete si deň voľna navyše,“ uzatvára Horová.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.