Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako zabezpečiť, aby vaše dieťa spalo celú noc? Skúste tieto overené triky!

reklama:
Ako zabezpečiť, aby vaše dieťa spalo celú noc? Skúste tieto overené triky!
Ako zabezpečiť, aby vaše dieťa spalo celú noc? Skúste tieto overené triky! Foto: www.freepik.com

Správny spánok je kľúčový pre zdravý vývoj našich najmenších. Od novorodencov po batoľatá, kvalita spánku výrazne ovplyvňuje nielen ich náladu, ale aj schopnosť učiť sa a rozpoznávať svet okolo seba. Ako môžeme rodičia pomôcť svojim deťom lepšie spať a čo môže spánok narušiť?

Dostatočný spánok má zásadný vplyv na zdravie ľudí, vrátane tých najmenších, ako sú novorodenci a batoľatá. U detí navyše pozitívne ovplyvňuje rozvoj motoriky, schopnosť rozpoznávať známe tváre a objekty, čo im ďalej uľahčuje učenie sa nových vecí a prispieva k ich väčšej spokojnosti. Mnohé deti však počas noci alebo dňa nespia dostatočne, často sa budia a rodičia, aj napriek veľkým snahám, nemôžu ich upokojiť ani predĺžiť ich spánok.

Množstvo spánku u novorodencov sa mesiac čo mesiac znižuje. Kým v prvom mesiaci dieťa prespí 16-20 hodín denne, od 2. do 4. mesiaca sa táto doba skracuje na priemerne 15-18 hodín. Počas nasledujúcich mesiacov až do prvého roku života dieťa spí 12-14 hodín, pričom v noci môže spať až 10 hodín, zvyšok času obvykle patrí popoludňajšiemu odpočinku.

Časté príčiny nespavosti u detí zahŕňajú narušenie denného režimu alebo pocit hladu a potrebu kontaktu s matkou. Stres matky a vnútorná nervozita môžu taktiež negatívne ovplyvniť spánok dieťaťa. Bolesti brucha a takzvané detské koliky, ako aj prenikanie zúbkov, môžu spôsobiť, že dieťa bude celkovo nervózne a bude plakať.

Alergie môžu tiež zhoršiť kvalitu spánku dieťaťa, podobne ako pri dospelých, môže mať dieťa upchatý nos alebo nádchu. Plač a zlý spánok môžu naznačovať aj chorobu alebo prechladnutie.

Ako podporiť spánok dieťaťa?

Zabezpečenie pocitu bezpečia je kľúčové. Neustály kontakt s rodičmi, najmä v náruči, pomáha budovať vzájomnú väzbu. Aktívne trávenie dňa a dostatok podnetov zvyšujú potrebu spánku v noci. Je dôležité nastaviť pravidelný denný režim a tráviť veľa času vonku na čerstvom vzduchu, čo zlepšuje kvalitu spánku.

Čo môže spôsobiť problémy so zaspávaním:

  • Prebytočná energia, ktorú dieťa nestačilo v priebehu dňa vydať.
    Pokiaľ malo dieťa počas dňa značné množstvo podnetov, potom je pre neho ťažké sa večer upokojiť.
    Nevhodné prostredie, nevyvetraná či prekúrená miestnosť.
    U batoliat aj strach z tmy – preto je dobré nechať v izbe svietiť malú lampičku.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.