Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Breptanie či šušlanie. Prečo toľko škodí detskej reči?

reklama:
Breptanie či šušlanie. Prečo toľko škodí detskej reči?
Breptanie či šušlanie. Prečo toľko škodí detskej reči? Foto: www.gettyimages.com

Pokiaľ aj vy máte doma malé dieťa, dávajte si pozor na to, či správne rozvíjate jeho slovnú zásobu. Ako rodičovský vzor sa sústreďte aj na svoju vlastnú výslovnosť. Zaujímať by vás ale malo aj to, či dieťa naučené slová vhodne kombinuje.

Podľa odborníkov sa deti od rodičov učia predovšetkým ich nápodobou. Pod tento názor sa môže podpísať asi väčšina rodičov. Akým najčastejším chybám je nutné sa vyhnúť?
„Pepíčet, už musíš do postieľty.“

Podľa detských psychológov rodičia veľmi často na svoje deti šušlajú a breptajú, a môžu tak za vývojové vady ich reči. Nasledovaním rodičovského vzoru si totiž osvojujú zlú výslovnosť jednotlivých hlások a slov. Samozrejme to hneď neznamená, že máte na svoje dieťa hovoriť iba prísnym a chladným hlasom bez emócií.

V dvoch rokoch aspoň dvesto slov

Podľa odborníkov je ale počas vývoja detskej reči dôležité aj to, aby mamičky a oteckovia mali prehľad o počte slov, ktoré si ich dieťa zvládlo osvojiť. Napríklad slovník dvojročných ratolestí má podľa nich obsahovať okolo dvoch stoviek slov. Tento počet ale musí vedieť aj vhodne kombinovať. Pokiaľ teda vývoj detskej reči prebieha tak, ako má, s „trojročným“ už si podľa psycholingvistov stručne pohovoríte. V piatich rokoch vám už bude potomok dokonca rozprávať svoje zážitky a celé príbehy.

Jednotlivé obdobia sa líšia

Než sa zľaknete, že s rečou vášho dieťaťa nie je niečo v poriadku, snažte sa brať ohľad na rečové rozdiely medzi jednotlivými vývojovými obdobiami malých detí. Okolo prvého roku života sú totiž medzi rečovými schopnosťami dojčiat ešte veľké rozdiely. Nemusíte sa teda ešte báť, že je niečo v neporiadku, pokiaľ sa vaše ročné dieťa nemá na rozprávanie. Pokiaľ ale dieťa nezvláda pár základných slov a ich vhodných kombinácií ani v dvoch rokoch, radšej navštívte detského lekára či psychológa.

Ignorovaním alebo prehliadaním oneskoreného rozvoja rečových schopností svojho potomka totiž riskujete, že svojich rovesníkov už len tak nedoženie. Dôsledky toho si navyše potom môže niesť až do dospelosti, napríklad v podobe problematických sociálnych vzťahov s rovesníkmi alebo nechuti k vzdelaniu.

Baby talk

Pokiaľ chcete svojmu dieťaťu poskytnúť tie najlepšie podmienky pre správne osvojenie reči, praktizujte takzvaný ‚baby talk‘. Svojmu potomkovi prispôsobte tempo reči a pri rozhovore s ním hovorte zrozumiteľným a pokojným hlasom. Dávajte si záležať na výslovnosti a používajte iba slová, ktorým dieťa dokáže porozumieť. Keď je to potrebné, majte trpezlivosť a vysvetľujte významy slov. Dajte ale pozor! Nepreháňajte to ani s dĺžkou viet. Pri rozprávaní s dieťaťom voľte radšej krátke zrozumiteľné vety. Pomôžete mu tak naplno rozvíjať jeho rečové schopnosti.

Nebojte sa požiadať o pomoc logopéda

V prípade, že váš potomok síce nie je na škorpiónovi s množstvom osvojených slov, ale má problém s výslovnosťou niektorých hlások, neodkladajte včas návštevu logopéda. Aby ste mali istotu, že dieťa

nestretá napríklad odklad školskej dochádzky, počúvajte, či mu niektoré z písmeniek ťažších na výslovnosť nerobí problémy. Často sa tento problém týka napríklad výslovnosti R, Ř, ale aj sykaviek C alebo S, niektoré predškolské deti sa môžu trápiť aj s výslovnosťou hlásky K, ktorú vyslovujú rovnako ako T a menia tak významy slov. Včasnou návštevou logopéda si teda ušetríte veľké množstvo nepríjemností.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.