Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chcete svojmu dieťaťu zaobstarať prvý telefón? Zodpovedzte si týchto 6 otázok

reklama:
Chcete svojmu dieťaťu zaobstarať prvý telefón?
Chcete svojmu dieťaťu zaobstarať prvý telefón? Zodpovedzte si týchto 6 otázok Foto: www.gettyimages.com

Možno ste s obstaraním prvého mobilného telefónu svojmu dieťaťu dlho odolávali. Možno na vás ale potomok v poslednej dobe nalieha tak intenzívne, že možno čoskoro podľahnete… Ešte než dieťaťu kúpite prvý mobil, skúste si úprimne odpovedať na otázky v závere tohto článku.

Mobily a deti? Väčšina odborníkov nad týmto spojením nejasá, ale zhodujú sa v tom, že je ťažké tlaku detí odolať. A to najmä v prípade, ak používajú telefóny často sami rodičia. Pre deti vrátane batoliat mobilný telefón predstavuje nevyčerpateľný zdroj zábavy a priťahuje ich ako magnet. Takmer okamžite pochopí, ako sa dá nájsť obľúbená pesnička, ako hrať hry, ako si telefonovať s dedom alebo babičkou. Kedy sú deti dostatočne zrelé na to, aby mali svoj vlastný telefón?

Americký Child Mind Institute k tejto téme zverejnil niekoľko myšlienok klinického psychológa Davea Andersona. Ten tvrdí, že by sme vždy mali prihliadnuť najmä na konkrétnu vývojovú fázu dieťaťa, ale aj na jeho celkovú osobnostnú vyzretosť. Podľa neho môže byť telefón napríklad pre žiaka štvrtej triedy užitočný preto, aby mohol byť v kontakte s rodičmi, pokiaľ už sám chodí do školy a zo školy, alebo na krúžky. Mobil tak môže rodičom slúžiť ako nástroj kontroly nad tým, kde sa dieťa pohybuje a či je v poriadku, a kupujú ho tak dieťaťu z bezpečnostných dôvodov.

Hranice desiatich rokov

Podobne ako u spomínaného psychológa sa aj u ďalších expertov na detskú dušu stretávame s názorom, že vekovou hranicou, kedy by sme mali o obstaraní telefónu vôbec uvažovať, je desať až dvanásť rokov. Niektorí experti trvajú na tom, že mobil vôbec nepatrí do rúk detí do dvoch rokov. Iní sú ešte prísnejší a hovoria o hranici šiestich rokov ako o dobe, kedy by sme mali začať vôbec uvažovať o tom, či budeme deťom telefón vôbec požičiavať, aby si na ňom občas zahrali hru alebo pozreli na film či pustili pesničku.

6 otázok, ktoré vám pomôžu s rozhodovaním

Pokiaľ vaše dieťa ešte mobil nemá, skúste si odpovedať na týchto šesť otázok. Možno vám pomôžu ujasniť si vaše rozhodnutie a premyslieť prípadné výhody aj prípadné riziká.

  • 1. Zaobstarávate dieťaťu telefón skôr kvôli bezpečnosti, alebo zábave? Ak je to prvá možnosť, nestačí dieťaťu „iba“ tlačidlový telefón?
  • 2. Ste pripravení s deťmi uzavrieť dohodu s pravidlami (napríklad: žiadny mobil počas jedla, stanovený počet hodín, ktoré smie denne s mobilom stráviť, monitoring aktivít a možnosť zasahovať do sťahovania aplikácií a pod.), ktoré by deti mali dodržiavať, vrátane „systému sankcií? ”
  • 3. Ste ochotní dodržiavanie pravidiel vyžadovať? Ste na tom zladení aj s partnerom/partnerkou?
  • 4. Je vaše dieťa schopné porozumieť hlavným bezpečnostným pravidlám na internete? Napríklad tomu, že by si nemalo dopisovať s cudzími ľuďmi, alebo zverejňovať svoje fotografie?
  • 5. Nemá vaše dieťa problémy s pozornosťou? Neustála stimulácia, ktorú mobilné telefóny poskytujú, by mohla byť pre deti s poruchami pozornosti rušivá. Impulzivita, ktorými sa napríklad deti s ADHD často vyznačujú, navyše zvyšuje pravdepodobnosť, že na internete zverejní niečo, čo by mohli neskôr ľutovať.
  • 6. Už ste sa so svojimi deťmi otvorene porozprávali o tom, čo znamená kyberšikana alebo sexting? Sú deti schopné rozumieť nebezpečenstvu sexuálnych predátorov? Sú schopné pochopiť, prečo na internete neoznamovať súkromné informácie, alebo nevstupovať do diskusií komentármi, ktoré by niekomu mohli ublížiť?

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.