Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo nám pomôže naučiť deti smrkať?

reklama:
Čo nám pomôže naučiť deti smrkať?
Čo nám pomôže naučiť deti smrkať? Foto: www.gettyimages.com

Zvlášť u malých detí môže byť aj malá nádcha veľkou záťažou. Ako sa nádchy čo najskôr zbaviť a maximálne dieťaťu uľaviť?

Ochorenie horných dýchacích ciest, prechladnutie a nádcha sú v zime najčastejšími dôvodmi, prečo sa plní ordinácia detských lekárov. U malých detí je na nádche navyše nepríjemné, že nevedia smrkať. Ako si s nádchou u detí poradiť?

Zanesená čistička

Nos nie je len sídlom čuchu, ale je aj čističkou, v ktorej sa filtruje, ochladzuje a otepľuje vdychovaný vzduch. „Ak všetko funguje ako má, potom sa hlien vytvorený nosnou sliznicou posúva za pomoci riasiniek do hltana a prirodzene tak odplavuje všetky vírusy, baktérie, alergény a nečistoty,“ vysvetľuje detská lekárka Jarmila Seifertová. Akonáhle riasinky nefungujú správne, hlieny sa hromadia, nos sa upcháva, sliznica vysychá a je náchylnejšia k zápalom – a to je nádcha. Sliznica sa pri nej prekrvuje a nateká a sekrét, ktorého sa tvorí viac, nemôže odchádzať. Kýchate, stratíte čuch a môže vás z toho bolieť aj hlava. U malých detí sa k nádche nezriedka pridá teplota.

Ako nádchu liečiť

Hovorí sa, že liečená aj neliečená nádcha trvajú rovnako dlho – a to je väčšinou pravda. Všetky vaše snahy pri nádche totiž smerujú skôr k tomu, aby ste nemali veľmi upchatý nos a mohli voľne dýchať, to sa týka aj detí. U dojčiat navyše spôsobuje upchatý nos aj nedostatočné sanie pri dojčení.

Dospelý človek, ktorý vie poriadne smrkať, zvládne väčšinou nádchu bez liekov alebo za pomoci bežne dostupných prípravkov z lekárne. „Kvapky alebo spreje zase uvoľnia upchatý nos, existujú aj protizápalové, ktoré zmierňujú prekrvenie a znižujú sekréciu hlienu. Systémová liečba zahŕňa podávanie liekov, homeopatík či bylinných prípravkov,“ uvádza PharmDr. Ivana Lánová z lekárne Benu Mladá Boleslav.

Avšak to, čo sa hodí pre dospelých, to rozhodne neskúšajte používať u detí. Nosné kvapky či spreje pre dospelých by mohli poškodiť jemnú detskú sliznicu. „Vhodná je nosná sprcha v spojení so soľným roztokom, ktorá sliznicu mechanicky očistí a zvlhčí. Nariedi aj sekrét a pomôže ho vysmrkať či vyplaviť,“ radí Jarmila Seifertová. Neexperimentujte s výrobou domáceho roztoku, radšej ho kúpte už hotový. Na výplach nosa môžete použiť kanvičku alebo spomínanú nosnú sprchu, všetko zoženiete v lekárni.

U malých detí je možné pri nádche odporučiť aj použitie odsávačky.

Pri liečbe nádchy, a to je spoločné pre deti i dospelých, je ale potrebné myslieť nielen na nos, ale aj na celý dýchací systém. „Vhodným pomocníkom sú inhalácie. Ale nie páry, tam hrozí popálenie, a navyše sa prečistia len horné dýchacie cesty. Lepšie je kúpiť si v lekárni inhalátor, poradí vám tam s jeho výberom,“ hovorí lekárka Jarmila Seifertová.

Prevencia nádchy

Ideálne by samozrejme bolo nádchu nedostať. Možno tomu brániť posilňovaním imunity, prísunom vitamínov, otužovaním, ale napríklad aj preventívnym pravidelným očisťovaním sliznice nosa a jej hydratáciou – to znamená, že budete dieťaťu vyplachovať nosnou sprchou alebo kanvičkou nos pokojne aj denne, čo je v sezóne prechladnutia zásadné u detí, ktoré sa ešte nevedia samé vysmrkať.

Ako naučiť deti smrkať

Smrkanie nemožno uponáhľať, skôr ako v dvoch rokoch ho nebývajú deti schopné a mnohokrát sa tým nezaťažujú ani dlho potom, čo ich to naučíte. Nestačí teda len zvládnuť samotnú techniku, ale neustále ju opakovať a pripomínať. A ako na to?

  • Vyčkajte na chvíľu, keď je dieťa zdravé a má dobrú náladu.
    Pripravte si píšťalku, rozsvieťte sviečku alebo natrhajte papier na maličké kúsky, ktoré pohádžete po stole – to sú pomôcky na hru, pri ktorej sa dieťa naučí fúkať ústami a pískať, sfúkavať plamienok alebo odfukovať papieriky.
    Až keď zvládne fúkať ústami, naučte ho to isté urobiť nosom.
    Keď sa to naučí, povedzte mu, aby si upchalo jednu nosnú dierku a fúkalo len tou druhou.
    Každý úspech nezabudnite odmeniť, ale tiež dohliadajte, aby išlo o skutočné smrkanie, kedy vzniká tlak, nielen o zvukový efekt, ktorý vás má potešiť.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 15. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.