Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čučoriedka – malé centrum zdravia

reklama:
čučoriedky
Foto: www.gettyimages.com
Zdajú sa byť také obyčajné a tak dostupné, ale čučoriedky majú toľko pozitívnych zdravotných účinkov, že sa právom radí medzi superpotraviny. Čo je táto bobuľka pre naše telo schopná urobiť?
Výstupy z laboratória by vám povedali, že tieto tmavo modré bobule sú zdrojom antioxidantov nazývaných karotenoidy (luteín, zeaxantín atď.) a flavonoidy (ako rutín, resveratrol, quercetín atď.), ďalej obsahujú vitamín A, B2, B5, B6, C a E, minerály železo, horčík, draslík, sodík, vápnik, mangán, meď, chróm, selén, fosfor a zinok. Znie to ale celkom nudne, však?

Proti starnutiu

Hovorí sa, že proti veku nie je lieku, ale čučoriedky sú (vďaka antioxidantom, napr. anthokyanínu, karotenoidom alebo flavonoidom) schopné zabrániť známkam predčasného starnutia, ako napríklad vráskam, stareckým škvrnám alebo vypadávaniu vlasov.

Proti chorobám

Čučoriedka (rovnako ako brusnica) pôsobí vďaka svojim antibiotickým účinkom proti infekciám a zápalom močových ciest a má blahodarný vplyv na obličky. To ocenia hlavne ženy, ale pôsobia priaznivo aj na mužskú prostatu. Čučoriedka zlepšuje metabolizmus a pôsobí veľmi úľavne pri zápche (vláknina), tiež stimuluje správne žalúdočné a tráviace šťavy, čo zase často ocenia mamičky, keď majú ich malé deti bolenie bruška. Podporujú zdravie srdca, navyše stimulujú imunitný systém (anthokyanín, vitamíny C, E, A, vitamíny skupiny B, meď), čo je na tak malé bobuľky naozaj úctyhodný výkon.

Na pomoc mozgu

Sú veľmi podporné pri Alzheimerovej chorobe, pretože podporujú mozgové funkcie a pôsobia proti degenerácii mozgu. Tiež upokojujú nervy, pôsobia proti stresu a úspešné sú aj ako antidepresívum.

V menopauze

V tomto období sa ženám hromadia v tele tuk, sotva sa pozrú vo výklade na zákusok, ale čučoriedky vedia efektívne zabojovať pri znižovaní hmotnosti. Neohrozene sa pustia do spevnenia vašich cievnych stien, vyčistia krv a dodajú vám životnú energiu, čím vás vlastne omladia. Ochotne pomôžu proti osteoporóze alebo so zlepšením zraku.

Čučoriedky kedykoľvek počas roka

Možno pre vás bude malou skúškou trpezlivosti nazbierať si v lese hrnček čučoriedok, ale verte, že budete mať oveľa väčšiu radosť, ako keď si ich „len“ kúpite. Nech už ich získate akokoľvek, tu je niekoľko typov, čo s nimi:

Pochutnajte si na čerstvých čučoriedkach

Zamrazte ich – v tomto stave vydržia až 12 mesiacov

Usušte ich v bežnej sušičke ovocia. Dávkovanie je jedna kávová lyžička 2–3× denne

Urobte si 100% šťavu či smoothie

Vyrobte rodine čučoriedkový džem

Možno ale nemáte možnosť si pre čučoriedky vyraziť do lesa. Aj tak je tu vždy možnosť kúpiť si:
Mletý prášok zo sušených čučoriedok
Čučoriedkový sirup
Lyofilizované, teda mrazom sušené čučoriedky, ktoré majú takmer rovnakú chuť ako tyč čerstvé, ale neobsahujú vodu.
Zjesť 10 g lyofilizovaných čučoriedok alebo 100 g čerstvých čučoriedok vyjde narovnako.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.