Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Detský kašeľ často spôsobujú vírusy. Väčšinou sa dá zvládnuť doma, antibiotiká sú potrebné len málokedy

reklama:
Detský kašeľ často spôsobujú vírusy.
Detský kašeľ často spôsobujú vírusy. Väčšinou sa dá zvládnuť doma, antibiotiká sú potrebné len málokedy Foto: www.gettyimages.com

Detský kašeľ je jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa rodičia vydávajú so svojimi ratolesťami k lekárovi. Hoci sa podobne ako u dospelých jedná o obranný mechanizmus, ktorý udržuje dýchacie cesty priechodné, často sa tiež objavuje ako jeden z príznakov vírusových infekcií a iných respiračných ochorení. Pre liečbu je kľúčové odlíšiť, o aký typ kašľa sa vlastne jedná.

Kašeľ predstavuje základný obranný reflex, čo platí tak u dospelých, ako aj u detí. Pokiaľ teda vaše dieťa zakašle, znamená to, že sa jeho organizmus snaží udržať dýchacie cesty čisté a priechodné. Tento mechanizmus zároveň bráni vdýchnutiu škodlivých a toxických látok. Preto sa dostavuje napríklad vo chvíli, keď sa dieťa nadýcha cigaretového dymu.

Väčšina ľudí si ale kašeľ spája s respiračnými chorobami. Je totiž pravda, že kašeľ patrí medzi najčastejšie príznaky infekcií dýchacích ciest. U detí sa jedná hlavne o infekcie vírusového pôvodu. Dlhodobý kašeľ ale môže byť tiež príznakom iných ochorení, pričom typicky sa dostavuje pri prieduškovej astme či cystickej fibróze.

Samotný kašeľ ale ešte automaticky neznamená, že je dieťa choré. Podráždenie dýchacích ciest môže spôsobiť celý rad mechanických, chemických a ďalších faktorov.

Medzi najčastejšie príčiny kašľa u detí patria:

vírusová infekcia dýchacích ciest,
stekanie nádchy do nosohltana,
alergia na peľ, roztoče, prach a podobne,
pobyt v zafajčenom a znečistenom prostredí,
vdýchnutie cudzieho telesa,
zmeny teplôt

Kašeľ u detí: druhy a formy

Podobne ako dospelí môžu aj deti trpieť najrôznejšími formami kašľa. Každá z nich vyžaduje trochu iný typ liečby, preto je nevyhnutné určiť, o aký kašeľ sa jedná. Rozlišujeme konkrétne:

suchý dráždivý kašeľ – neproduktívny kašeľ,
vlhký kašeľ – produktívny kašeľ s hlienom,
akútny kašeľ – náhly kašeľ s kratšou dobou trvania,
chronický kašeľ – kašeľ pretrvávajúci dlhšie ako 3–4 týždne,
štekavý kašeľ – nočný kašeľ pri laryngitíde,
čierny kašeľ – dávivý kašeľ bakteriálneho pôvodu.

Suchý kašeľ u detí

Typickým príznakom suchého kašľa je dráždivosť. Pre dieťa je tento typ kašľa mimoriadne vyčerpávajúci, pretože sú dýchacie cesty neustále dráždené ku kašľu, ale žiadna úľava sa po zakašľaní nedostaví. Nedochádza pri ňom k tvorbe hlienu, preto sa označuje ako neproduktívny kašeľ. Dieťa je z kašľania väčšinou veľmi unavené a plačlivé. Suchý kašeľ sa obvykle dostavuje na začiatku infekcie dýchacích ciest a po niekoľkých dňoch plynule prejde na vlhký.

Vlhký kašeľ u detí

Vlhký kašeľ nastáva v neskoršej fáze infekcie. Na rozdiel od suchého kašľa už pri ňom dochádza k tvorbe hlienu, ktorý sa vytláča pri kašľaní von z dýchacích ciest. Vykašliavanie je nevyhnutné podporiť, aby sa dýchacie cesty vyčistili. Hlien býva často dosť hustý a mazľavý, preto je vhodné podávať dieťaťu prípravky na riedenie hlienu.

Spozornieť by mali v tomto prípade hlavne rodičia veľmi malých detí, ktoré ešte nevedia hlien samé vykašliavať. Na zachovanie priechodnosti nosa je nutné hlien riediť a opatrne odsávať.

Akútny kašeľ u detí

Ako akútny býva označovaný taký kašeľ, ktorý trvá menej ako 3 týždne. Najčastejšou príčinou kašľa býva v tomto prípade akútna vírusová infekcia dýchacích ciest. Okrem kašľa sa často pridržiava nádcha, zvýšená teplota a únava.

Chronický kašeľ u detí

Ako pretrvávajúci kašeľ u detí sa označujú problémy trvajúce dlhšie ako 4 týždne. Často sa vyskytuje u predškolských detí, ktoré nastúpia do kolektívu v škôlke. Chronický kašeľ môže byť spôsobený opakovanými prechladnutiami, zväčšením nosovej mandle, astmou či chronickou nádchou. Tiež môže ísť o prejav vážnejších ochorení, ako sú cystická fibróza alebo rôzne vrodené anomálie.

Ak sa dieťaťu kašeľ opakovane vracia bez zjavnej príčiny, nemusí byť problém vyložene v dýchacích cestách. U niektorých detí (najmä dojčiat a batoliat) sa takto prejavuje refluxná choroba pažeráka. Pri tomto ochorení dochádza k poškodeniu sliznice horných aj dolných dýchacích ciest kyslým žalúdočným obsahom. Deti potom trpia na časté respiračné infekcie, kašlú, stretávajú sa s chrapotom a niekedy majú aj zapálené vedľajšie nosové dutiny.

Štekavý kašeľ u detí

Nočný kašeľ u detí, inak nazývaný aj štekavý kašeľ, je jedným z príznakov laryngitídy. Vírusová infekcia spôsobuje opuch hrtana a zúženie dýchacích ciest, preto sa dieťaťu veľmi zle dýcha. Pri nadýchaní sú počuť chrčivé zvuky, dieťa sípe a kašeľ je veľmi ostrý a hlasný (pripomína štekanie psa).

Niektoré rodičia môžu prejavy laryngitídy vydesiť, pretože pôsobia veľmi dramaticky, ale našťastie sa dá tento stav obvykle zvládnuť aj doma. Dôležité je dieťa pri záchvate upokojiť, pretože plač a krik by opuch sliznice ešte zhoršili. V miestnosti by ste mali otvoriť okno, aby dovnútra prenikal chladný nočný vzduch. Pokiaľ je vonku teplo, posaďte dieťa na chvíľku pred otvorenú chladničku. Tiež mu môžete pripraviť studený nápoj.

Pokiaľ ale nič z vyššie uvedeného nepomáha a dieťa má viditeľné problémy s dýchaním, je nevyhnutné zavolať záchrannú službu. To isté platí pre prípady, keď sa štekavý kašeľ objaví u malého bábätka.

Čierny kašeľ u detí

Čierny kašeľ je vysoko infekčný kašeľ spôsobený baktériou Bordetella pertusis, preto sa mu hovorí pertusa. Baktérie produkujú toxíny, ktoré poškodzujú riasinkový epitel v dýchacích cestách. Typickým príznakom pertusa je potom kašeľ znejúci ako kikiríkanie. Niekedy pri ňom môže dochádzať aj k zvracaniu.

Najmä pre malé deti a dojčatá môže mať dávivý kašeľ fatálne následky. Napriek tomu, že je laickou verejnosťou vnímaný ako prakticky vymiznuté ochorenie, jeho výskyt v posledných rokoch stúpa. Jedným z dôvodov je nižšia zaočkovanosť. [22, 23, 24]

Liečba kašľa u detí

U detí prebieha liečba kašľa podobne ako u dospelých. Pokiaľ trpia suchým kašľom, používajú sa lieky na tlmenie dráždenia. Pokiaľ ide o kašeľ produktívny, je potrebné hlieny skvapalniť a podporiť ich vykašliavanie. Liečba by mala byť prispôsobená aj veku dieťaťa. Ak ochorie kašľom malé bábätko, mali by ste ho vziať k lekárovi vždy.

Čo na suchý kašeľ u detí?

Antitusiká (lieky tlmiace kašeľ) – podávajú sa v prípadoch, keď je kašeľ veľmi vyčerpávajúci,
sirup na suchý kašeľ pre deti – vhodný pre deti staršie ako 6 mesiacov,
kvapky na kašeľ – je možné podávať ich aj dojčatám od 2 mesiacov.

Pri výbere vhodného sirupu sa vždy uistite, že je označený ako „sirup na kašeľ pre deti“. Prípravky pre dospelých totiž obsahujú kodeín, ktorý deti nesmú.

Čo na vlhký kašeľ u detí?

Mukolytiká (lieky na riedenie hlienov),
expektoranciá (lieky podporujúce vykašliavanie hlienu).

U dojčiat, ktorí ešte nevedia vykašľať hlien sami, sa odporúča čistiť nos morskou vodou a hlieny šetrne odsávať. U takto malých detí je totiž častou príčinou kašľania nádcha.

Kedy vziať dieťa k lekárovi?

S vyhľadaním lekárskej pomoci by ste nemali otáľať v nasledujúcich prípadoch:

dieťaťu je menej ako 6 mesiacov,
kašeľ trvá dlhšie ako 7–10 dní,
pri dýchaní je počuť pískanie alebo sipot,
ku kašľu sa pridá horúčka a zvracanie,
dieťa vykašliava hnisavý žltozelený hlien, alebo dokonca krv.

Zdroje: nih.gov, rush.edu, msdmanuals.com, parents.com, medicalnewstoday.com, sciencedirect.com, kidshealth.org, webmd.com, aaaai.org, childrenscolorado.org, rch.org.au, myhealth.alberta.ca, hopkinsmedicine.org, healthline.com, verywellhealth.com, pediatriepropraxi.cz, solen.cz, pediatriecerna.cz, www.vitalia.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 31. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.