Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dôvody, prečo sa v noci budíte

reklama:
nočné budenie
Dôvody, prečo sa v noci budíte Foto: www.freepik.com

V dnešnej uponáhľanej dobe je kvalitný spánok kľúčom k dobrému zdraviu a výkonnosti. Mnohí z nás sa však nočnému odpočinku nedočkajú tak, ako by si želali. Ponúkame vám prehľad, ako si váš spánok „naprogramovať“ podľa vnútorných biologických hodín a čo robiť, keď sa vám nedarí zaspať.

Mnohým ľuďom sa večer alebo v noci ťažko zaspáva, budia sa uprostred noci bez zjavného dôvodu a znova zaspať dokážu až nad ránom. Je nevyhnutné si uvedomiť, že kvalitný spánok je v dnešnej dobe kľúčový pre naše zdravie aj psychickú pohodu, a preto by sme mu mali venovať minimálne 7-8 hodín denne.

Naše telo funguje ako presný biologický hodiny a pre každého človeka to funguje inak. Sú ľudia, ktorí vstávajú každý deň skoro ráno a večer idú skoro spať, zatiaľ čo iní chodia spať až v noci alebo skoro ráno a prespia celé dopoludnie. Dôležité je, aby sme si vytvorili zdravé spánkové návyky, ktoré budú rešpektovať potreby nášho tela.

Zistilo sa, že v určitých nočných hodinách naše orgány „neodpočívajú“ a ich aktivita môže určovať, aký problém nás trápi, keď sa nemôžeme vyspať. Napríklad neschopnosť zaspať medzi 21. a 23. hodinou môže signalizovať stres alebo úzkosť. V takom prípade sa odporúča praktizovať relaxačné techniky alebo meditáciu pred spaním.

hodinky
Dôvody, prečo sa v noci budíteFoto: www.freepik.com

Ak sa vám nedarí zaspať medzi 23. hodinou a 1. hodinou rannou, môže to byť z dôvodu aktivity žlčníka, čo súvisí s emočným sklamaním. Je dôležité naučiť sa odpúšťať sebe aj ostatným. Budíte sa medzi 1. a 3. hodinou rannou, môže to naznačovať problémy s pečeňou a potlačený hnev. Pri budení sa v tomto čase je tiež možné, že budete mať veľký hlad.

Zaujímavé je, že budenie sa v neskorších ranných hodinách môže signalizovať emocionálne blokády alebo problémy s trávením, konkrétne s hrubým črevom. V takom prípade pomôže uvoľnenie mysle alebo návšteva toalety.

Záverom, kvalitný spánok má obrovský vplyv na náš celkový stav a výkonnosť počas dňa. Je preto esenciálne venovať sa jeho zlepšovaniu a prispôsobiť naše denné rutiny tak, aby sme každú noc mohli prežívať hlboký a obnovujúci spánok.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. apríla 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.