Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hlavne bezpečne. Ako zariadiť interiér, keď máte malé deti?

reklama:
Hlavne bezpečne. Ako zariadiť interiér, keď máte malé deti?
Hlavne bezpečne. Ako zariadiť interiér, keď máte malé deti? Foto: www.gettyimages.com

S príchodom detí do domácnosti vtrhne uragán. Aby radosť z pokrokov nič neohrozilo, je potrebné zabezpečiť domácnosť tak, aby boli detské objavy maximálne bezpečné.

Podľa štatistík sa veľké množstvo detských úrazov, ktoré vyžadujú lekárske ošetrenie, stáva práve doma. Veľakrát stačí chvíľka nepozornosti a dieťa na ceste za poznaním zastaví nehoda. Povinnosťou a najvyšším záujmom rodičov je všetky možné príčiny úrazov úplne eliminovať. Ako na to?

Pozrite sa na päťdesiatku inšpiratívnych detských izieb:

Dieťa nie je dospelý človek

Domov sa považuje za bezpečné miesto, napriek tomu to nemusí platiť pre najmenších obyvateľov. Ako dieťa rastie, menia sa aj parametre bezpečnosti a je nutné si znova klásť rovnaké otázky. Naozaj z tej postieľky ešte nevie samo vyliezť? Určite ho nezaujímajú elektrické zásuvky? A bude to tak aj za mesiac?

Malý človiečik chce dôkladne preskúmať celý svet, ale nemá skúsenosti. K bezpečiu neprispieva ani to, že jeho telíčko nie je rovnako odolné ako telo dospelého. Pokožka je oveľa tenšia a podstatne horšie sa vyrovnáva s horúcim povrchom alebo vriacou tekutinou. Ak bude dieťa padať, pravdepodobne dopadne na hlavičku, pretože ju má k pomeru tela oveľa väčšiu, a teda ťažisko funguje inak ako u dospelého. Kosti malých detí sú z veľkej časti chrupavkami umožňujúcimi rast a neodolávajú nárazu ako dorastené kosti. Metabolizmus malého človeka sa nedokáže vyrovnať s chemickými látkami ani v množstve, ktoré by dospelému vôbec neublížilo.

Dôležité bariéry

Rôzne druhy bariér doprajú dieťaťu dostatočnú slobodu a komfort a pritom výrazne obmedzia možnosť úrazu. Rodičia starostlivo vyberajú nábytok do detskej izby a kontrolujú, či je vyrobený zo zdravotne nezávadných materiálov a design zodpovedá najprísnejším smerniciam. Podobne detailne by mali prejsť celý byt a zamerať sa na rizikové miesta. Tými sú samozrejme schody a nezabezpečené dvere z bytu na verejnú chodbu alebo z domu do záhrady, obzvlášť pokiaľ je tam bazén. Problémy môžu prirodzene nastať aj v kuchyni a kúpeľni a bez určitej ochrany sa nezaobíde ani spálňa a obývacia izba.

Kĺzanie len na šmykľavke

Pošmyknutie na mokrej podlahe alebo kvôli neukotvenému koberčeku môže vyžadovať lekársky zásah. Ak sú v byte kusové koberce, je potrebné k nim zaobstarať protišmykovú podložku. Hodia sa aj podložky do vane, sprchovacieho kúta alebo na podlahu kúpeľne. Namydlené nožičky kĺžu obzvlášť, zatiaľ čo keramická dlažba a vlastne všetky zariadenia kúpeľne majú tvrdý povrch.

Rizikový prieskum

Obrovským rizikom sú v domácnosti elektrické prístroje a elektrina všeobecne. Malinké deti všetko okusujú, v neskoršom veku potom skúmajú každú škárku a elektrické zásuvky sú pre mnohých lákadlom. Zaistiť zdierku zásuvky tzv. clonkou nevyžaduje veľa námahy, niektorí výrobcovia ju ponúkajú ako súčasť zásuvky v rovnakom dizajne.

Ďalším cieľom zvedavosti býva nábytok. Akonáhle dieťa zistí, že dokáže otvoriť dvierka alebo zásuvky, je dobré opatriť ich poistkami proti otvoreniu. Kto sa rozhodne, že dieťaťu poskytne bádateľský priestor, mal by zabezpečiť dvierka a zásuvky tlmičmi proti zabuchnutiu – privretiu prstíkov alebo drobných rúčok. Spomínať, že nebezpečné predmety, lieky a chemikálie musia byť umiestnené mimo dosahu dieťaťa, je snáď zbytočné.

Varenie bez nehôd

Aby prebiehala príprava jedla v kľude, hodí sa kúpiť k sporáku zábranu, ktorá zaistí, že dieťa nedosiahne na horúcu platničku ani na seba nestrhne hrniec s horúcou tekutinou. Skvelou voľbou je sporák s poistkou, vďaka ktorej ho dieťa samo nezapne. Rovnakú ochranu by mala mať rúra. Dvierka je možné zabezpečiť poistkou alebo sa dá zaobstarať rúra so sklom, ktoré zostane vlažné aj pri pečení. Našťastie si to výrobcovia uvedomujú a kuchynské spotrebiče potrebné vybavenie často majú.

Zaoblenie rohov

Deti chcú byť v pohybe a v zápale hry nedávajú dostatočný pozor, kadiaľ sa pohybujú a aké môžu mať na ceste prekážky. Chrániče rohov nie sú dokonalým doplnkom nábytku, ale inštalujú sa dočasne a často vďaka nim je možné predísť nepríjemnému úrazu. Čo ešte pomôže? Keď je batoľa ešte málo stabilné, ale už chodí, posuňte nábytok tak, aby dieťaťu nebránil v pohybe. Vyšší nábytok by sa mal pevne ukotviť k stene.

Hore a dole

Schody deti lákajú a je žiaduce, aby si na nich pod dohľadom dospelého vyskúšali svoju šikovnosť. Samy ale na schody nepatria. Na oba konce schodiska preto patrí prekážka. Na trhu sa ponúkajú zábrany, ktoré sa hodia do každého priestoru a ich montáž nevyžaduje náročnú prípravu. Nakoniec podobná vec príde vhod aj pre únikové cesty dieťaťa kamkoľvek mimo rodičovského dozoru.

Zdroj: www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 3. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.