Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kedy a ako prestať s dojčením?

reklama:
Kedy a ako prestať s dojčením?
Rozmýšľate nad tým, kedy je ten čas ukončiť dojčenie? Veľa mamičiek túži po tom, aby odstavovanie od dojčenia nebolo traumatizujúce a bolestivé pre dieťatko. Ak kojíte dlhšie ako rok, stal sa z dojčenia váš pravidelný rituál. Kedy a ako je vhodné dieťa odstaviť?
Pre dieťa do šesť mesiacov je materské mlieko jedinou stravou i nápojom, ak dojčíte. Ak je dieťa na umelom mlieku, ide to ľahšie. Zvykne si na určitý režim. Materské mlieko a dojčenie má veľa výhod, ktoré dobre poznáme. V šiestom mesiaci už materské mliečko pre dieťa nepostačí, vtedy sa začína prikrmovanie.

Mamičky niekedy nemajú na dojčenie trpezlivosť, nočné vstávanie k dojčeniu býva vyčerpávajúce, hlavne keď nastupujú do práce. Snažte sa svoje dieťatko dojčiť aspoň tých prvých 6. mesiacov, keď dieťa to mliečko naozaj potrebuje.

Čas na odstavenie je individuálna záležitosť. Začnite s tým, keď ste ozaj presvedčená, že to chcete a že ste na to pripravená. Po pol roku mliečko neobsahuje toľko živín ako v prvých mesiacoch, ale stále má dôležité látky.

Kedy presne odstavíte dieťa od dojčenia, záleží len na vás, od vašich zvykov, a režimu. Sú matky, ktoré pokračujú s dojčením až do dvoch rokov, sú aj extrémne prípady, keď koja deti do troch rokov. To už nie je vhodné.

Najťažšie odstavenie to majú matky, ktoré naučili dieťa spať spolu s nimi v posteli, pri prsníku. Možnosti odnaučenia sú dve, vyberiete si rýchly spôsob alebo postupný, ten je citlivejší a preferovanejší. Tento spôsob je založený na tom, že postupne znižujete počet dojčení. Postupne naučíte dieťa piť z fľašky a svoje mlieko nahraďte umelým. Sú deti, ktoré fľašu odmietajú, takže buďte trpezlivá. S postupným znižovaním dojčenia už podávajte príkrmy. Ak si ešte dieťa v prvých mesiacoch pýta i medzi jedlami mliečko, je mu vhodné dopriať.

Ak sa vám nepodarí postupne nahradiť dojčenie jedlami, nastáva druhá možnosť, a to tá drastickejšia. Znamená to, nechať dieťa, keď vyžaduje prsník, plakať. To rodičia ťažko znášajú a je to pre nich traumatizujúce, aj pre samotné dieťa.

Najťažšie je odnaučiť dieťa zaspávať pri prsníku alebo od večerného dojčenia. Postupne skracujte dĺžku dojčenia, keď sa dieťa zobudí a začne plakať, utišujte ho iným spôsobom. Pripravte si rôzne iné metódy, ktoré dieťa zaujmú.

Dobrým pomocníkom je aj manžel. Nemusíte odchádzať z domu a nechať dieťa výlučne manželovi, postačí, ak sa dieťatu podá fľaška s čajom a manžel ho utíši iným spôsobom.

Ak sa vám prsia nalievajú a bolia vás, mlieko neodsávajte ani neodstrekujte, to posilní laktáciu. Pomôžu vám studené obklady, zníženie pitie tekutín. Existujú homeopatiká a injekcie, a aj lieky, ale všetko sa to dá zvládnuť bez nich. Na zníženie laktácie sa používajú aj bylinkové čaje, mätový, šalviový, ale i petržlen a cesnak.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 8. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.